Ускорено възстановяване на ДДС съгл.чл 92 /3/ от ЗДДС

14.10.2015, 11:19 8059 5

14.10.2015, 11:19
Публикации: 24 / 0
Фирма, регистрирана по ДДС извършва услуга на италианска фирма съгл. договор за проучване на пазара и реклама на италианска стока в страни от ЕС. Фактурите се издават с 0% ДДС с основание чл.21 ал.2 от ЗДДС. До тук-добре, няма проблем. Натрупаните обороти  /вече 3 години/ са с нулево ДДС, тъй като това е единствената д/ст на Фирмата. Възстановяването на ДДС до сега се извършваше по ускорения път - чл.92 /3/.Изведнъж сега една служителка ми се обади и ми каза,че това е грешно и трябва да си "влизаме в процедура", тъй като чл.92/3/ важи само за транспортни и спедиторски услуги в ЕС. Пълен шаш съм и не мога да проумея как така 3 год. се възстановяваше ДДС по този начин и изведнъж някой реши, че не трябва.Има ли право данъчната служителка в случая?
#1 | 14.10.2015, 11:34
Публикации: 6403 / 1130
Не знам как тълкуват уточняващия текст в т.1 на ал. 3:
"; на доставки с нулева ставка се приравняват и доставките на следните услуги с място на изпълнение на територията на друга държава членка, по които получател е лице, регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка: транспорт на стоки в рамките на Европейския съюз и оказвани във връзка с този транспорт спедиторски, куриерски и пощенски услуги, различни от услугите по чл. 49; транспортна обработка на стоки; услуги във връзка с транспорта, оказвани от агенти, брокери и други посредници, действащи от името и за сметка на друго лице, както и услуги по оценка, експертиза и работа върху движими вещи; "

Можете да отправите запитване към ОДОП.
#2 | 14.10.2015, 11:40
Публикации: 186 / 19
Според мен, имате право на ускорена процедура.
Ирена, аз мисля, че с този текст само разширяват случаите, в които имат право на 30дневно вазстановяване. Доставките по чл.21/2/ са облагаеми с 0 ставка.
След това пише "..... на доставки с нулева ставка се приравняват и доставките на следните услуги с място на..."

Може да потърсите в системата на НАП за въпроси-отговори
#3 | 14.10.2015, 15:07
Публикации: 214 / 40
не мисля, че рекламните услуги и пазарните проучвания имат нещо общо с услуги по оценка, експертиза и работа върху движими вещи, за да попадате в чл.92, ал.3 и досега само заради късмет/незнание на съответния служител там сте минавали по бързата процедура

tami_tami, доставките по чл.21/2 не са облагаеми с нулева ставка, а по тях не се начислява ДДС - има съществена разлика
#4 | 14.10.2015, 15:45
Публикации: 2 / 0
Срокът за възстановяване към момента е еднакъв във всички случаи - 30 дневен
#5 | 16.10.2015, 10:30
Публикации: 24 / 0
Благодаря на всички за отговорите. Наистина срокът за възстановяване  е 30 дни за всяка процедура, и в същност не знам къде е по-голямата бумащина.За това ускорено връщане на ДДС ,представях  декл. за дейността на ф-мата, справка за оборота 12- мес. назад и всички други неща - като оборотна ведомост, банкови извлечения и каквото им хрумне на проверяващите. Просто преди време точно данъчните ми направиха забележка , че не подавам в клетка 81 за възстановяване ,а сега  точно обратното.Знаете ли как ми отговориха от националния телефон на НАП ? " О.......срещнете се с ръководителя на тази служителка и му обяснете, че тя греши !!!!" Циркът е пълен ! Приятни почивни дни на колегите!   
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група