Осигуровки, бюро по труда и евентуално майчинство

20.10.2015, 17:34 8393 3

20.10.2015, 17:34
Публикации: 2 / 0
Здравейте,

През последните 6 години работих във фирма, която ме съкратиха поради закриване на отдела считано от 1 октомври 2015г. На 30 октовмри имам намерение да подам молба-декларация за обезщетение по чл.222 от КТ, което знам, че е в размер на 1 брутна заплтата. След това ще се регистрирам в Бюрото по труда, от което имам право на 8 месеца обезщетение за безработица. Междувременно търся работа, но и правя опити да забремения. Не зная кое в каква последователност ще се случи.

Въпросът ми е следният:

Осигурявана съм последните 2 години на 1300 лева и допълнително съм получавала пари на комисионен договор, за който знам, че се внасят пенсионни, но не и осигуровки за общо заболяване и майчинство.

1. За периода, в който съм регистрирана в бюрото по труда, ще получавам ли осигуровкиза майчинство?

2. Ако забременея докато съм още на борсата и не съм си намерила работа, имам познат, който може да меназначи фиктивно в неговата фирма. Бих искала да се осигурявам на максимума, но тогава ще трябва да му давам по около 1000 лева за осигуровки за сметка на работника и работодателя. Ако той ме назначи в първите месеци от бременността ми и веднага започна да излизам в дълги болнични до края на бременността как би ми се отразило това финансово?

Например: от 10.2013г. до 10.2015 съм осигурявана на 1300 лева.От 11.2015г. до 1.2016 съм на борсата. Дай боже, забременявам и на 2.2016 моят познат ме назначава например с осигурителен доход 2400 лева, а аз излизам в дълги болнични до края на бременността.

Какво ще дължа на моя познат и на каква база ще се изчисли майчинството ми?
Търся вариант, който да е финансово най-изгоден за мен и с вариант за добро обезщетение по време на майчинство.

Благодаря предварително!
#1 | 20.10.2015, 17:50
Публикации: 9299 / 1558
За периода на борсата няма осигуровки за майчинство и за болнични. Когато се изчисляват болничните или майчинството, за времето на борсата се смята минималната работна заплата.
Най-изгодният вариант е веднага да си намерите работа на добра заплата. Останалото е стъкмистика. Следва вариантът без борса, започване на работа при близък и дъъъълги болнични. Дълги,дълги - до 6 месеца.
#2 | 20.10.2015, 18:11
Публикации: 2 / 0
Най-изгодният вариант е веднага да си намерите работа на добра заплата. Останалото е стъкмистика. Следва вариантът без борса, започване на работа при близък и дъъъълги болнични. Дълги,дълги - до 6 месеца.

Благодаря Ви за отговора. Надявам се да започна работа, но искам да имам варианти ако това не се случи.

Ако правилно разбирам, в случай, че забременея докато съм на борсата, мога да се "назнача" при мой познат и да изляза в болничен за максимум 6 месеца, след което в болничен за майчинсвто 45 дни преди термина. В този период какви пари ще дължа на моя познат - само заздравни ли и в какъв размер?
Ако това се случи, то майчинстово ми ще е по-високо, защото за периода на болничните се взима осигурителният доход, нали?  :blush:
#3 | 20.10.2015, 18:22
Публикации: 9299 / 1558
За периода на болничния се внасят само здравни. 4,8% от 420. Поне до края на 2015. После - според поредните промени :-)
При изчисляване на майчинството, когато е имало болнични, се взема доходът, от който е сметнат самия болничен, т.е. - според доходите 18 месеца преди болничния. Както казах по-горе - за времето на борсата се смята минималната заплата. Колкото повече време сте на борсата или без осигуровки, толкова по-ниски ще са следващите обезщетения за болнични и за майчинство.
Надявам са да разбрахте.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група