Препродажба на багер

23.10.2015, 11:46 7630 7

23.10.2015, 11:46
Публикации: 28 / 1
Лювик ООД
Здравейте колеги!
Имам следната ситуация: преди 2 години фирмата закупува багер от юридическо лице. Същият е заплатен по издадена фактура и съответно заведен като ДМА. Обаче не сме извършили прехвърлянето на собствеността чрез нотариус. Сега същия този багер го препродаваме. Ще си издадем фактура, а през нотариус ще се завери договора за покупко-продажба между новия купувач и този от когото ние сме закупили актива. Няма ли да е проблем, че фактурата ще е издадена от нас? Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем?
#1 | 23.10.2015, 11:57
Публикации: 9297 / 1557
Според мен ще е проблем. Сигурни ли сте, че нотариуса ще изповяда такава сделка, при която някой си продава нещо, което не е негово? Ако пък предишният собственик има достатъчно доказателства, че багера е негов, тогава какво е правил във Вашите активи? И как Вие ще издадете фактура за продажбата, като реално нищо имате нещото, нито го продавате?  Евентуално да го "продадете" с фактура на предишния собственик, пък той да си издаде фактурата според НА.
Все пак проверете, дали при продажбата на багер е задължително да има нотариален договор.
#2 | 23.10.2015, 12:09
Публикации: 1703 / 207
- Какви са особеностите за регистрация на употребявани машини?
- Обикновено такива се внасят от ЕС. Те трябва да притежават свидетелство за регистрация на техниката и регистрационни табели, които ни се предават. Процедурите са подобни на тези при вноса на употребявани автомобили. Ако предишният собственик е българско лице и техниката е регистрирана, е необходима нотариална заверка на подписите на договора за прехвърляне на собствеността. Ако машината не е с произход от ЕС, се налага да се направи изпитване в Центровете за изпитване на земеделска и горска техника и резервни части в Пловдив и Русе, където се издава удостоверение за съответствие.


Източник: http://www.bageri.bg/bg/menu//post/6547/Naj-vazhnoto-za-r%D0%B5gistraciqta-na-t%D0%B5hnikata
#3 | 23.10.2015, 12:27
Публикации: 1703 / 207
ЗАКОН ЗА РЕГИСТРАЦИЯ И КОНТРОЛ НА ЗЕМЕДЕЛСКАТА И ГОРСКАТА ТЕХНИКА
Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 22 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 100 от 2008 г.) Договорите за прехвърляне правото на собственост на регистрираната в страната самоходна техника с мощност на двигателя над 10 kW се сключват в писмена форма с нотариална заверка на подписите.

Обърнете внимание и кога е направена регистрацията на машината в страната.
#4 | 23.10.2015, 12:38
Публикации: 28 / 1
Лювик ООД
ЗАКОН ЗА РЕГИСТРАЦИЯ И КОНТРОЛ НА ЗЕМЕДЕЛСКАТА И ГОРСКАТА ТЕХНИКА
Чл. 12. (Изм. - ДВ, бр. 22 от 2003 г., доп. - ДВ, бр. 100 от 2008 г.) Договорите за прехвърляне правото на собственост на регистрираната в страната самоходна техника с мощност на двигателя над 10 kW се сключват в писмена форма с нотариална заверка на подписите.

Обърнете внимание и кога е направена регистрацията на машината в страната.

n_alex76 мерси за помощта! Багера не е внос, регистриран е  1995 г и има съответно регистрация в КТИ - гр. София.
Заверката на договора през Нотариус е на 100 %.  Завързаното тука е, че нашата фирма поради финансови причини не успяхме да минем нотариус и съответно КТИ в Пловдив. От там ми идва затруднението.
#5 | 23.10.2015, 12:46
Публикации: 28 / 1
Лювик ООД
Според мен ще е проблем. Сигурни ли сте, че нотариуса ще изповяда такава сделка, при която някой си продава нещо, което не е негово? Ако пък предишният собственик има достатъчно доказателства, че багера е негов, тогава какво е правил във Вашите активи? И как Вие ще издадете фактура за продажбата, като реално нищо имате нещото, нито го продавате?  Евентуално да го "продадете" с фактура на предишния собственик, пък той да си издаде фактурата според НА.
Все пак проверете, дали при продажбата на багер е задължително да има нотариален договор.
Ами аз затова търся помощ. Значи за въпросния багер си имаме фактура, която е платена и той съвсем нормално е в нашите активи. Ноооо като сме нямали налични средства на момента, за да минем през нотариус и положението така си остана. Значи не съм убедена, че по-добрия вариант е да се препродаде на предишния собственик и той да го продаде вече на клиент.Явно трябва и една консултация директно с нотариус. Мерси, че откликна на въпроса ми!
#6 | 23.10.2015, 13:05
Публикации: 574 / 56
Ами пробвайте се да го минете този нотариус сега!
#7 | 23.10.2015, 13:42
Публикации: 1703 / 207
Може да се позовете на чл. 293 (3) от ТЗ.

ТЪРГОВСКИ ЗАКОН
ФОРМА
Чл. 293. (Нов - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) (1) За действителността на търговската сделка е необходима писмена или друга форма само в случаите, предвидени в закон.
(2) Изявлението по сключването, по изпълнението или по прекратяването на търговската сделка е нищожно, ако не е отправено в установената от закон или от страните форма.
(3) Страната не може да се позовава на нищожността, ако от поведението й може да се заключи, че не е оспорвала действителността на изявлението.


Ето и от съдебната практика:
http://kos-bg.eu/post/0063d811/678b0911.htm
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група