Болничен по време на майчинство

01.11.2015, 14:12 3871 4

01.11.2015, 14:12
Публикации: 3 / 0
Здравейте!

В момента съм в отпуск по майчинство. Детето ми ще навърши 2 години в края на април, не посещава детско заведение. В очакваме сме на второ дете, терминът ми е в началото на април, т.е. 45-дневният ми болничен започва да тече в края на февруари. За времето, в което съм в болничен преди раждане ще получа ли редовните 340лв майчински надбавки за отглеждане на дете до 2години?

Благодаря за отделеното време и внимание,

Успешен ден
#1 | 02.11.2015, 10:28
Публикации: 6679 / 661
Не. Имате право на 50% от обезщетението за първото дете. Длъжна сте в срок от 3 работни дни от датата на издаване на първия болничен за 45 календарни дни преди термина да подадете във фирмата заявление за прекратяване на отпуската за гледане на дете и приложение № 12 - за промяна на обстоятелствата. За 50% от обезщетението е необходимо да попълните и подадете във фирмата - приложение № 4.
#2 | 25.03.2016, 19:06
Публикации: 2 / 0
Здравейте, имам сходна ситуация като дамата по-горе, но не съвсем, затова моля за съдействие. 2-годишното ми майчинство за моето първо дете изтече на 19 март, като междувременно съм бременна с второ дете и терминът ми е 11 юли. От 1 март влязох в болничен за проблемна бременност за 2то бебе. От същата дата счетоводителката на фирмата ми е подала и 2 декларации - една за промяна в обстоятелствата, че се връщам на работа и втора за 50% от 340 за половината месец март. Казвам "подала", защото аз не съм ги подписвала и едва днес разбрах за тези декларации. Тя ме уверява, че били заведени в НОИ от 1 март, т.е. същата дата, както и болничният, който съм представила. Въпросът ми е ще ми се преизчислява ли обезщетението, което ще получавам сега, докато съм в болничен, както и когато изляза в болничен по майчинство около и след раждането до края на 1та година на детето? Или ще е същото като през 1та година на 1то ми дете, все пак нямам нито 1 работен ден сега (последният ми е преди 2 години). Благодаря ви много!
#3 | 26.03.2016, 00:14
Публикации: 6679 / 661
И болничните за проблемната бременност и другите - преди раждане, за раждане и за гледане на дете ще се изчислят от нова база.
#4 | 26.03.2016, 07:50
Публикации: 2 / 0
Благодаря за бързия отговор! А каква ще е базата, като нямам отработени дни? Ще се вземат месечните суми, които съм получавала през 1та и 2та година от гледането на 1то ми дете?

Понеже 2 счетоводителки ми казаха, че няма да се преизчислява, а ще получавам това, което съм получавала през 1та година на 1то ми дете. Но трета счетоводителка каза, че ще се преизчислява. Затова съм объркана.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група