Защита на работодател?

02.11.2015, 14:13 3945 7
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

02.11.2015, 14:13
greta79
Това, което ми се случва, описвам само по един начин - няма ненаказано добро. Една от служителките ми забременя. Беше силно притеснена, че ще я уволня. Но аз я успокоих и я оставих на работа, защото ми стана жал за нея (самотна майка, с едно пораснало дете и болни родители). Не беше влязла още в 4-ти месец, когато започна да ми представя болнични (заплашващ аборт, а детето се роди преносено...). Разбрахме се, че ще й внасям осигуровките и ще подавам нужните документи, за да може да получава майчинство докато детето навърши 2 години, но няма да й изплатя обезщетение за отпуск. Тогава беше съгласна. Днес вече не е :( Всяка нейна 2-ра дума  е "По закон...." Питам аз: кой закон защитава работодателя, затова че 2 години (и кусур в случая) някой го лишава от работна сила. И за тези 2 години да ползва отпуск? Отпуск се полага за положен труд! Къде ще го прекара - пак вкъщи с детето... 
Майката сама си подаде молба за напускане, цитирани членове от КТ, по които няма как да бъде освободена. Прекратих ТПО по чл.325, т.1, начислих обезщетение за неизползван отпуск, оформих заповед, ТК, УП-2, УП-3, предадох ТК срещу подпис и декларация, но на заповедта не ми се разписа (нито на ведомостта).
От 1 година фирмата е с прекратена дейност. Имам ли срок да й платя обезщетението, защото явно няма да се оттърва, а в момента наистина не разполагам със средства - самата аз вече работя на ТД и трябва да стоя 2 месеца гладна, за да й събера парите...
#1 | 02.11.2015, 14:23
Публикации: 7243 / 1083
Правите грешка след грешка... Какво значи:
сама си подаде молба за напускане, цитирани членове от КТ, по които няма как да бъде освободена. - хем сама подава молба, хем цитира членове, по които не може да бъде освободена? Кавва молба по-точно подава?
Прекратих ТПО по чл.325, т.1 ... но на заповедта не ми се разписа   - къде тогава е взаимното съгласие?

Колкото до срока за плащане на обезщетението - обикновено се плаща при прекратяване на ТД. Работникът има право да си го търси до три години след това. А може и да Ви съди...
#2 | 02.11.2015, 14:51
Публикации: 2510 / 285
Хубавото е, че не ви съди за незаконно уволнение.
Обезщетението й се дължи.  Доколко е справедливо законът да ни задължава да го плащаме е друг въпрос. Не виждам какво недоволствате - като работодател би трябвало да сте наясно с обстоятелствата около работниците си и какво кога се дължи.Колкото до доброто и наказанието - сериозно ли сте вярвали на обещания?!
#3 | 02.11.2015, 15:09
greta79
Правите грешка след грешка... Какво значи:
сама си подаде молба за напускане, цитирани членове от КТ, по които няма как да бъде освободена. - хем сама подава молба, хем цитира членове, по които не може да бъде освободена? Кавва молба по-точно подава?
Прекратих ТПО по чл.325, т.1 ... но на заповедта не ми се разписа   - къде тогава е взаимното съгласие?

Колкото до срока за плащане на обезщетението - обикновено се плаща при прекратяване на ТД. Работникът има право да си го търси до три години след това. А може и да Ви съди...

Тя цитира чл.325 т.3 или т.4. Назначена е по чл.67 т.1. "Сама си подаде молба..." Да - дойде в началото на месеца и ми я връчи, не съм я търсила и не съм я карала насила....
#4 | 02.11.2015, 15:14
Публикации: 2510 / 285
Предполагам, че иска да отиде на борсата, но това е нейн проблем. Ако това се е развило преди месец, значи все още има мегдан да ви съди и няма да се учудя, ако се случи. Вариант е да си говорите със счетоводството и адвокат и се обмислите добре какво правите, за да не ви излезе цялата ситуация съвсем през носа.
#5 | 02.11.2015, 15:21
Публикации: 7243 / 1083
Тя цитира чл.325 т.3 или т.4. Назначена е по чл.67 т.1. "Сама си подаде молба..." Да - дойде в началото на месеца и ми я връчи, не съм я търсила и не съм я карала насила....
За прекратяване на ТД по чл. 325, ал.1, т. 3 или 4 не се подава молба /заявление/ от работника, защото това не зависи нито от желанието на работника, нито от желанието на работодателя.  Работникът сам си подава молба /заявление/ за прекратяване на ТД, когато това става по негова инициатива /чл. 325, ал.1, т.1, чл. 326, чл. 327, евентуално по чл. 71/.  При подаването на молбата е трябвало да обясните правата на работничката си и да откажете приемането на некоректен и незаконосъобразен документ.
От друга страна - Вие сте прекратили ТД по взаимно съгласие без такова да е имало - работничката нито е проявила желание, нито се е съгласила с Вашето /не е подписала заповедта/. Желателно е бързо да оправите нещата, защото тя е в пълното си основание да Ви съди за незаконосъобразно прекратяване на ТД.
#6 | 02.11.2015, 15:48
Публикации: 9678 / 1651
Това, което ми се случва, описвам само по един начин - няма ненаказано добро. Една от служителките ми забременя. Беше силно притеснена, че ще я уволня. Но аз я успокоих и я оставих на работа, защото ми стана жал за нея (самотна майка, с едно пораснало дете и болни родители).

Ако това е доброто........Как щяхте да я уволните ? Тази бременна жена е имала закрила по КТ. Ето това е ситуацията по български - да мислим, че спазвайки законодателството правим добро другиму. :(
#7 | 03.11.2015, 09:57
Публикации: 623 / 20
 И какви осигуровки внасяте? Само ЗО в/у болнични.А ми да бяхте си назначили заместничка.Ако всичко си вършихте по правилата нямаше да имате ядове.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове