Срок за издаване на фактура

11.11.2015, 18:19 29708 16
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

11.11.2015, 18:19
Публикации: 79 / 0
Здравейте,
издала проформа фактура 12/25.10.2015, получила съм плащането на 29.10.2015г,  какъв срок съм задължена да издам фактурата?

Благодаря
#1 | 11.11.2015, 18:25
Публикации: 7112 / 1056
А кога е извършена доставката?
Аз лично бих издала фактурата с дата 25.10. В най-лошия случай - на 29.10.
Пpавилото е: Фактурата се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане - не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането

Проформата е само вид оферта. Нейното издаване няма никакво значение. Освен информация за цената и номера на банковата сметка.
#2 | 11.11.2015, 18:32
Публикации: 79 / 0
проформата е издадена с основание такса участие семинар
#3 | 11.11.2015, 18:34
Публикации: 79 / 0
след като съм получила плащането на 29.10.2015, ако имам предвид, че фактурата мога да издам в 5 дневен срок, значи ли, че няма да съм в нарушение ако издавам фактурата с дата 02.11.2015 например?
#4 | 11.11.2015, 18:43
Публикации: 7112 / 1056
Ако става въпрос за авансово плащане - може и на 02.11, но няма да е много коректно от Ваша страна. Особено ако става въпрос за по-голяма сума и отсрешната страна е разчитала на ДДСто за м. 10.
#5 | 11.11.2015, 18:57
Публикации: 79 / 0
Благодаря за отговорите! :)
#6 | 12.11.2015, 12:48
Публикации: 150 / 1
Здравейте! И аз искам да попитам нещо. Клиент купил стока на 05.11. - и му е дадена касова бележка. Идва днес и иска фактура за тази касова бележка от 05.11. Само, че аз имам издадени фактури на 09.11. и по-рано от 09.11. не мога да издам фактура. И направих така - издадох му с дата 09.11. , а на дан. събитие писах 05.11. Знам, че има срок 5 дни от датата на дан. събитие. И сега незнам постъпих ли правилно? Възможно ли е така?
Благодаря за отговорите!
#7 | 12.11.2015, 12:55
Публикации: 128 / 26
Да, правилно сте постъпили. А клиента като е искал фактурата с дата 05.11., да беше ви казал на деня  :smile1:
#8 | 12.11.2015, 16:54
Публикации: 36 / 2
Здравейте. И аз имам един въпрос - сроковете за издаване на фактура отнасят ли се и за нерегистрирани по ДДС лица.
#9 | 12.11.2015, 17:33
Публикации: 7112 / 1056
Здравейте. И аз имам един въпрос - сроковете за издаване на фактура отнасят ли се и за нерегистрирани по ДДС лица.
А къде е регламентирано, че нерегистрираните по ДДС лица трябва да издават фактури въобще?
#10 | 20.11.2017, 16:38
Публикации: 42 / 2
Здравейте, малко включване в тази стара тема: Наредено ми е да издавам фактури за доставка на услуга - паркинг на определена фирма всеки понеделник. Услугата се ползва ежедневно и това е видно от прикачена спецификация към фактурите. На края на месеца се издава фактура с последния ден на месеца, за да не остават доставки за фактуриране за следващ месец. Чудя се доколко сме уязвими по ЗДДС? Трябва ли да имаме договор с контрагента за периода на фактуриране и това дали ще ни е от полза при проверка?
#11 | 20.11.2017, 16:48
Публикации: 94 / 19
Според мен, всичко е ОК.
Доставките ми приличат на такива по чл. 25, ал. 4 от ЗДДС - т.е. доставки с непрекъснато изпълнение. В този случай данъчното събитие за всяка доставка възниква тогава, когато е уговорено плащането. В случая - в края на всеки месец.
#12 | 20.11.2017, 16:53
Публикации: 42 / 2
Намерих нещо от Ketty публикувано във форума 2011година - остава пак да проверим актуалността: Чл. 25 (4) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г.) При доставка с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, с изключение на доставките по чл. 6, ал. 2, всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо.

Ето и едно разяснение на НАП по повода:

Във връзка с Ваше писмено запитване Национална агенция за приходите Ви уведомява:
Регистрирането и отчитането на продажбите чрез фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ) се извършва по ред, определен с Наредба № Н-18 на министъра на финансите от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства (обн. ДВ. бр. 106/2006 г., изм. ДВ. бр.7/2007 г., бр.79/2007 г.).
Разпоредбата на чл. 32, ал. 2 от Наредба № Н-18/2006 г. регламентира издаването на обща фактура за извършени покупки, документирани с отделни фискални касови бележки. В този случай към екземпляра на фактурата за клиента се прикрепват всички издадени фискални касови бележки за получените плащания по фактурата.
Независимо, че фактурата съдържа данни за повече от една извършени покупки, за всяка от които има отделна фискална касова бележка, издаването на такава фактура се извършва по редът и сроковете по чл. 113 от ЗДДС. Разпоредбата на чл. 113, ал. 4 от ЗДДС определя сроковете за издаване на фактури, като въвежда изискването фактурата да се издава задължително не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, а в случаите на авансово плащане - не по-късно от 5 дни от датата на получаване на плащането. Съгласно чл. 25, ал. 2 от ЗДДС, данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена.
Едно от изключенията от това правило е разпоредбата на чл. 25, ал. 4 от ЗДДС  при доставка с периодично, поетапно или непрекъснато изпълнение, с изключение на доставките по чл. 6, ал. 2, всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо. В случай, че лицата са сключили договор за периодично доставяне, следва да се приеме, че тези доставки са с периодично изпълнение, като всеки период или етап, за който е уговорено плащане, се смята за отделна доставка и данъчното събитие за нея възниква на датата, на която плащането е станало дължимо. Предвид изложеното данъчно задълженото лице - доставчик следва да издаде фактура за извършената от него доставка на стока - не по-късно от 5 дни от датата на възникване на данъчното събитие за доставката, т. е. на датата на която е уговорено плащането.
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА НАП:
/МАРИЯ МУРГИНА/
#13 | 20.11.2017, 16:56
Публикации: 42 / 2
Според мен, всичко е ОК.
Доставките ми приличат на такива по чл. 25, ал. 4 от ЗДДС - т.е. доставки с непрекъснато изпълнение. В този случай данъчното събитие за всяка доставка възниква тогава, когато е уговорено плащането. В случая - в края на всеки месец.
Благодаря A_V_A и аз стигнах до този извод, но не съм сигурна трябва ли да имам договор или може да се мине и без него?
#14 | 20.11.2017, 17:08
Публикации: 9543 / 1623
не съм сигурна трябва ли да имам договор или може да се мине и без него?

Как би станало ясно какви са договореностите с ползвателите на паркинга ?
#15 | 20.11.2017, 17:19
Публикации: 94 / 19
Във взаимоотношенията между търговци, сключването на писмен договор не е задължително.
Но за Ваше спокойствие, можете да сключите такъв.
#16 | 17.04.2018, 17:36
Публикации: 5 / 0
Здравейте, получавам фатктурата за консумативи, по конкретно за вода, с дата 31.03.2018. Аз съм я включила в дневника за покупки за м. 03.2018. Но тази вода трябва да се прафактурира на наемателя и съм го направила като съм издала приходна фактурар, но с дата 01.04.2018. Знам, че е по правилно фактура с която префактурирам този разход също да бъде с дата 31.03, но просто я пропуснах. Според вас нарушение ли е ако се издаде в 5 дневен срок т.е. до 05 април. разсъждавайки че датата на днъчното събитие за нас е 31.март ?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове