Данъчни облекчения за деца съгласно чл.22в

24.11.2015, 19:17 15160 26
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

24.11.2015, 19:17
Публикации: 9 / 2
1.Къде в закона е указано,че рабородателя е длъжен да приеме декларация по чл.22в от ЗДДФЛ
 2.Как  се декларират събития, част от които може да не отговарят на истината към края на  годината?Според текста на декларацията деклараторът още към 11.2015 може да декларира че:
    -е местно лице на България, друга държава – членка на ЕС или страна по споразумението за ЕИП
    -не е лишен от родителски права, както и още четири обстоятелства
    -декларираните деца не са настанени за отглеждане на пълна държавна издръжка в специализирана институция за деца
    -като и обстоятелства, за другия родител
3.Как работодателят може да е сигурен, че подписът на другият родител в декларацията е автентичен?
4.Как работодателят да е сигурен,че децата по декларацията са наистина деца на декларатора?
5.Кой носи отговорност при деклариране на неверни данни?
#1 | 25.11.2015, 09:40
Публикации: 1534 / 169
1. В чл.49, ал.3, т.2 ЗДДФЛ.
2. С декларация, която се подава най-рано на 01.12.
3. Не е задължение на работодателя да прави експертиза на подписи.
4. С акт за раждане.
5. Този, който е подписал декларацията.
#2 | 25.11.2015, 11:38
Публикации: 11 / 0
Искам да попитам кога трябва да се подадат тези декларации и какви са необходимите документи? И само в НАП ли се ходи
#3 | 25.11.2015, 11:56
Публикации: 7230 / 1080
Искам да попитам кога трябва да се подадат тези декларации и какви са необходимите документи? И само в НАП ли се ходи
А кой пита - работодател/счетоводителят му/ или работник?
Работникът носи декларацията на работодателя, а работодателят си я държи в архива.
Прилагат се копия от актовете за раждане на децата, подписва се от двамата родители.
#4 | 25.11.2015, 12:13
Публикации: 11 / 0
работник съм
#5 | 25.11.2015, 12:14
Публикации: 1297 / 175
Никъде в указанията  за попълване не прочетох, че трябва да се подава и копие от акта за раждане на детето/децата...
#6 | 25.11.2015, 12:25
Публикации: 7230 / 1080
Никъде в указанията  за попълване не прочетох, че трябва да се подава и копие от акта за раждане на детето/децата...
А според теб какви са официалните документи, доказващи наличието на условията за ползване на данъчното облекчение по чл. 22в от ЗДДФЛ, чиито копия трябва да се приложат? Според мен първото условие да се ползва това облекчение е да има дете, а документ за това е акта за раждане. От този документ се вижда и възрастта на детето, и имената на родителите.
Може би искате всеки да представи документ от общината за гражданското си  състояние - съпруг, деца и т.н.?
#7 | 25.11.2015, 15:35
Публикации: 3 / 0
Здравейте, аз съм по майчинство втора година имам две деца. Съпруга ми работи в частна фирма, осигуряват го  на минималната за професията му заплата. Възнаграждението му е по-високо от декларираното и работодателят му не му удържа осигуровки. Т.е. има ли смисъл да подаваме декларация за облекчаване  на данъци. Облекчението е в по-ниски удръжки нали така, ако правилно съм разбрала!?
#8 | 25.11.2015, 15:52
Публикации: 41 / 2
добре де аз изчетах доста материали по темата и не разбрах след предаване на документите на работодателя той какво ги прави и по точно каква е работата на счетоводителя.
#9 | 25.11.2015, 15:57
Публикации: 107 / 5
Облекчението касае намаляване на облагаемия доход, т.е. връщане на част от удържания ДОД , не осигурителния Предполагам, че са му удържали ДОД
#10 | 25.11.2015, 15:58
Публикации: 7230 / 1080
добре де аз изчетах доста материали по темата и не разбрах след предаване на документите на работодателя той какво ги прави и по точно каква е работата на счетоводителя.
Работата на счетоводителя /ТРЗ или комуто е възложено/ прави годишно изравняване на данъка за 2015, като намали данъчната основа с 200, 400, 600... лв в зависимост от данните от подадените декларации. Изчислява годишния данък и възстановява на работника 20, 40, 60 ... лева +/- още стотинки от закръгленията или повече левове, ако случайно се е появил някой ТЕЛК.
Самите декларации се прибират в архива. Аз лично си имам папка "Годишно изравняване на данъка на ФЛ"
#11 | 25.11.2015, 16:01
Публикации: 3 / 0
Облекчението касае намаляване на облагаемия доход, т.е. връщане на част от удържания ДОД , не осигурителния Предполагам, че са му удържали ДОД
Работодателя си внася нужните осигуровки ежемесечно, но дали това връщане е към работника. И евентуално по какъв път. В декларацията не се посочва дали по банков или друг ..
#12 | 25.11.2015, 16:05
Публикации: 41 / 2
мерси
#13 | 25.11.2015, 16:05
Публикации: 7230 / 1080
Облекчението касае намаляване на облагаемия доход, т.е. връщане на част от удържания ДОД , не осигурителния Предполагам, че са му удържали ДОД

Въпpосът на Ева явно се отнася за фирмите от сивия сектоp, където реалностите са различни от нещата "по документи". Все пак и там трябва да има някакъв официален доход и официално удържан данък, нали :)
Ева, добре е съпругът Ви да подаде декларация. Предполагам, че ще я приемат. Все пак работодателят по законен път ще си намали с 40 лв. вноските по данъка върху доходите. Друг въпрос е доколко съпругът Ви ще се облагодетелства от това, ама знам ли...

Самото връщане на данъка става по начина, по който си получава заплатата. Като добавка /или по-малко удръжки/ от декемврийската заплата.
#14 | 25.11.2015, 16:09
Публикации: 3 / 0
Много благодаря, получих нужната ми информация.
#15 | 25.11.2015, 16:28
Публикации: 950 / 101
Аз като чета чл.23 от ЗДДФЛ, където е описано какво се прилага за ползване на различни данъчни облекчения, оставам с впечатление, че не е необходимо да се прилага копие на акта за раждане, освен ако не е чужд гражданин и т.н.

8. (нова - ДВ, бр. 105 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) декларация по чл. 22в, ал. 8 - за данъчното облекчение по чл. 22в; когато данъчното облекчение се ползва от чуждестранно физическо лице - местно на държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, към декларацията по чл. 22в, ал. 8 се прилагат и копия на официални документи, доказващи наличието на условията за ползване на данъчното облекчение по чл. 22в, както и техният превод на български език, извършен от заклет преводач;
9. (нова - ДВ, бр. 105 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) декларация по чл. 22г, ал. 7, както и копие на валидно решение на ТЕЛК/НЕЛК - за данъчното облекчение по чл. 22г; когато данъчното облекчение се ползва от чуждестранно физическо лице - местно на държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, към декларацията по чл. 22г, ал. 7 се прилагат и копия на официални документи, доказващи наличието на условията за ползване на данъчното облекчение по чл. 22г, както и техният превод на български език, извършен от заклет преводач.
#16 | 25.11.2015, 16:45
Публикации: 1534 / 169
Не се изисква акт за раждане, видно и от самата декларация.
#17 | 25.11.2015, 18:51
Публикации: 548 / 10
Здравейте!
 Само родителите, които имат доходи от трудови правоотношения  ли имат право да ползват въпросното данъчно облекчение?
#18 | 25.11.2015, 19:23
Публикации: 950 / 101
Здравейте!
 Само родителите, които имат доходи от трудови правоотношения  ли имат право да ползват въпросното данъчно облекчение?

Може да се използва и от родителите, които имат други облагаеми доходи, различни от трудовите, но тогава трябва да се подаде заедно с годишната данъчна декларация в НАП, защото няма работодател, който да изравнява данъка.

ЗДДФЛ
Поредност за ползване на данъчните облекчения
Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) Данъчните облекчения по чл. 18, ал. 1, чл. 19, ал. 1, чл. 20, 22в и 22г се ползват в следната последователност:
1. от сумата от годишните данъчни основи по чл. 25, 30, 32, 34 и 36;
2. (изм. - ДВ, бр. 31 от 2011 г., в сила от 01.01.2011 г.) от годишната данъчна основа по чл. 28, ал. 1.

Прочетете си в закона тези членове какви доходи включват.
#19 | 25.11.2015, 19:33
Публикации: 548 / 10
Благодаря много!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове