Данъчни облекчения за деца съгласно чл.22в

25.11.2015, 19:35 15157 26
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 25.11.2015, 19:35
Публикации: 548 / 10
Сега видях и това указание към декларацията -
"Когато данъчното облекчение за деца е ползвано чрез работодателя, но физическото лице е задължено да подаде годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, към нея трябва да се приложи и декларацията за ползване на данъчно облекчение за деца."
#21 | 26.11.2015, 12:13
Публикации: 1297 / 174
Към ХХХХХ:

А според теб какви са официалните документи, доказващи наличието на условията за ползване на данъчното облекчение по чл. 22в от ЗДДФЛ, чиито копия трябва да се приложат? Според мен първото условие да се ползва това облекчение е да има дете, а документ за това е акта за раждане. От този документ се вижда и възрастта на детето, и имената на родителите.
Може би искате всеки да представи документ от общината за гражданското си  състояние - съпруг, деца и т.н.?


Не, няма да искам.
Просто направих най-лесното и най-логичното - свързах се с НАП и както споменаха колегите по-горе не се изисква копие от акта за раждане.
В крайна сметка, както ти самата каза, отговорност за неверно декларирани данни носи деклараторът.  :good:
#22 | 26.11.2015, 12:37
Публикации: 1534 / 169
От Указанията към Декларацията:
Качеството на декларатора (родител, приемен родител, настойник, попечител или член на семейство на роднини или близки) се отбелязва в т. 1 – 4 на Таблица 1, 2 или 3 в Част ІІ на декларацията.
Както се досещате важното е да се полагат грижи за детето в домакинството, а не дали е просто родител. Това е и основанието да не се изисква акт за раждане. Казусите са специфични и разнообразни.
#23 | 26.11.2015, 12:47
Публикации: 1534 / 169
Обръщам внимание и на още един казус:
2. Данъчното облекчение може да се ползва и от родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод, когато за него са налице останалите условия за ползване на данъчното облекчение за деца. В този случай е необходимо да се представи писмена декларация от другия родител и се отбелязва „не” в т. 5 от Таблица 1, 2 или 3 в Част ІІ от декларацията.
#24 | 21.03.2016, 16:18
Публикации: 242 / 5
Здравейте,
един наш работник ще ползва облекчение за деца с увреждания. Той сам ще ходи до НАП да си подава декларацията по чл. 22г. Аз трябва да му дам годишна данъчна декларация за 2015г, така ли е? И още нещо: той има и втори трудов договор на 2 часа. За него също ли трябва да му дам годишна декларация?
#25 | 21.03.2016, 16:42
Публикации: 6113 / 545
Здравейте,
един наш работник ще ползва облекчение за деца с увреждания. Той сам ще ходи до НАП да си подава декларацията по чл. 22г. Аз трябва да му дам годишна данъчна декларация за 2015г, така ли е? И още нещо: той има и втори трудов договор на 2 часа. За него също ли трябва да му дам годишна декларация?

Как така Вие ще му давате годишна декларация? Вие ще му издадете съответната служебна бележка за дохода, получен през 2015 год. Също така ще му издадат служебна бележка и от втория трудов договор.
#26 | 21.03.2016, 17:07
Публикации: 242 / 5
Да, ще му издам служебни бележки по чл.45 ал.1 и 2 т.4  и от двете фирми.  :good:
Само се чудя като отделни бележки ли да му ги дам или една обща издадена от основния работодател включваща и допълнителния работодател, но в такъв случай облагаемия доход и удържаните осигр вноски ще излязат като обща сума и незнам дали е редно така.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове