Въпрос данъчни облекчения деца

09.01.2016, 09:18 5323 12
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

09.01.2016, 09:18
Публикации: 548 / 10
Здравейте и хубава събота!
Само за да съм сигурна - за деца с увреждения /2, едното от които навършило пълнолетие през 2015/ нали данъчната основа се намалява с 4400 лв.? Тъй като се ползвали и двата вида данъчни облекчения.
Благодаря :)
#1 | 09.01.2016, 10:08
Публикации: 9666 / 1649
Да, правилно .  :smile1:
#2 | 09.01.2016, 11:13
Публикации: 548 / 10
Благодаря!
#3 | 09.01.2016, 13:55
Публикации: 12 / 0
Работничка пита: Майка съм на 1 дете и съм на трудов договор. Ще ползвам данъчно облекчение за детето си по чл.22. Въпросът ми е: аз ли трябва да си подам декларация по чл.50 и декларация по чл.22 и приложение 10  в НАП или работодателят ми ще я подаде, заедно с неговата декларация по чл.50. Не съм наясно и чувам различни отговори.
#4 | 09.01.2016, 14:01
Публикации: 7243 / 1082
Работникът по ТД има два варианта да се възползва от това данъчно облекчение:
1. Чрез работодателя. Подава декларация пред работодателя до 31.12.2015 г, работодателят прави изравняване на дохода и данъка и възстановява надвнесения данък. Самата декларация се прибира в архива на работодателя и се пази за проверка. Работникът, ако няма друг доход, освен ТД, не подава ГДД.
2. Чрез НАП. Работникът подава декларацията за данъчното облекчение в НАП заедно с ГДД. От НАП възстановяват надвнесения данък по банковата сметка на лицето. Нсед необходимите проверки, разбира се :)
Работодателят няма задължение и възможност да подава ГДД на работниците си.
#5 | 09.01.2016, 20:37
Публикации: 12 / 0
Работникът по ТД има два варианта да се възползва от това данъчно облекчение:
1. Чрез работодателя. Подава декларация пред работодателя до 31.12.2015 г, работодателят прави изравняване на дохода и данъка и възстановява надвнесения данък. Самата декларация се прибира в архива на работодателя и се пази за проверка. Работникът, ако няма друг доход, освен ТД, не подава ГДД.
2. Чрез НАП. Работникът подава декларацията за данъчното облекчение в НАП заедно с ГДД. От НАП възстановяват надвнесения данък по банковата сметка на лицето. Нсед необходимите проверки, разбира се :)
Работодателят няма задължение и възможност да подава ГДД на работниците си.

Сърдечно и искрено благодаря за отговора. Ще ползвам първия вариант.
#6 | 11.01.2016, 14:36
Публикации: 109 / 0
Здравейте,
служителка е в майчинство от 24.10.2015г. Подала е декларация за ползване на данъчно облекчение за 2 деца (едното, роденото през 2015г. и др по-голямо). В случая й е удържан 40 лв. в повече ДОД и сега работодателя, трябва да й преведе тази сума по б. сметка ли?
#7 | 11.01.2016, 14:37
Публикации: 6118 / 545
Точно така.
#8 | 11.01.2016, 17:54
Публикации: 61 / 2
Здравейте,понеже не съм подала декларация при работодателя за данъчно облекчение и искам такава да подам чрез НАП.Въпроса ми е трябва ли да подавам с нея и ГДД по чл.50 при положение че съм на трудов договор или мога да си подам само Декларация по чл.22в.Благодаря ви!
#9 | 11.01.2016, 17:57
Публикации: 7243 / 1082
И ГДД. Не може само декларация. За трудовия договор ще трябва да приложите сл.бележка от работодателя.
#10 | 06.01.2017, 12:52
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Сумата на възстановения от работодателя данък с декемврийските заплати, при ползване на данъчно облекчение за деца или при инвалидност следва ли да се включва в сумата за определяне на вноската по запор, наложен от ЧСИ?
Ако "Да" въз основа на кой нормативен акт?
#11 | 06.01.2017, 13:06
Публикации: 1534 / 169
Чл.446 (2) от ГПК.
#12 | 06.01.2017, 20:39
Публикации: 548 / 10
Ако децата са близнаци нали пак получават по 20 лв . ?

Благодаря и приятен уикенд!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове