Свързани лица

09.01.2016, 15:35 5868 10
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

09.01.2016, 15:35
Публикации: 3 / 0
Свързани лица ли са:
 фирма Х ,чиито съдружници -5 на брой . всеки от които има собствено ЕООД
1.Фирмите на съдружниците и общата фирма?
2.
#1 | 09.01.2016, 21:06
Публикации: 434 / 50
Ако едно и също физическо лице е съдружник - управител на ООД и собственик - управител на ЕООД то двете са свързани лица.
#2 | 29.09.2016, 09:36
Публикации: 123 / 2
здравейте
свързани лица ли са управител на фирма/ЕООД/ , който не е собственик на фирмата, и няма нищо общо със собственика, а е назначен на ДУК и е вписан в търговския регистър като управител, и самата фирма ? Ако управителя сключи договор за наем с фирмата, например ако отдава под наем на фирмата личната си кола, сделката между свързани лица ли ще бъде?
#3 | 29.09.2016, 09:53
Публикации: 1878 / 379
https://www.kik-info.com/spravochnik/svurzani-lica.php
Вижте в справочника на сайта чрез горния линк.
#4 | 29.09.2016, 09:53
Публикации: 632 / 23
13. "Свързани лица" са лицата по смисъла на § 1, т. 3 от допълнителните разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
#5 | 29.09.2016, 09:54
Публикации: 123 / 2
а сега се сетих и друг въпрос, който не е за свързани лица, но ще го задам в тази тема-
заплатата на управителя по ДУК влиза ли в ограничението за плащане на суми в брой-до 10000 лв? Ако заплатата му е 1000 лв чисто месечно, годишно става над 10000- следва ли да се изплаща тогава по банка всеки месец 1000-та лв ? За трудовите договори няма проблем до колкото знам, но за ДУК?
#6 | 29.09.2016, 09:55
Публикации: 632 / 23
§ 1. По смисъла на този кодекс:
3. "Свързани лица" са:
г) лицата, едното от които участва в управлението на другото или на негово дъщерно дружество;
#7 | 29.09.2016, 10:04
Публикации: 123 / 2
благодаря за този отговор и аз си мислих , че са свързани лица на не бях сигурна... а какво мислите по втория върос? щом за годината се събират възнаграждения по ДУК над 10000 лв... дали не трябда да са по банка?
#8 | 29.09.2016, 10:06
Публикации: 632 / 23
Чл. 2. Законът не се прилага при:
1. тегленето и внасянето на пари в брой от/в собствени платежни сметки;
2. тегленето и внасянето на пари в брой от/в сметки на недееспособни и ограничено дееспособни лица, на съпрузи и роднини по права линия;
3. сделките с чуждестранна валута в наличност по занятие;
4. операциите с банкноти и монети, страна по които е Българската народна банка;
5. замяната от банки на повредени български банкноти и монети;
6. изплащането на трудови възнаграждения по смисъла на Кодекса на труда;
7. (нова - ДВ, бр. 98 от 2014 г., в сила от 28.11.2014 г.) изплащането на гарантираните влогове по смисъла на Закона за гарантиране на влоговете в банките.
#9 | 29.09.2016, 10:14
Публикации: 123 / 2
ДУК не е възнаграждение по Кодекса на труда...
#10 | 29.09.2016, 10:17
Публикации: 10362 / 1786
ДУК не е възнаграждение по Кодекса на труда...

Сама сте си отговорила........ :smile1:
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група