Процедура за ползване на неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8 г.

17.05.2016, 16:22 61485 44
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

#20 | 17.05.2016, 16:22
Публикации: 3354 / 252
По време на тази отпуска и изобщо за да я ползвате то трябва да сте назначена по трудов договор. Периода на неплатеното майчинство се зачита за трудов и осигурителен стаж. Бележката е свободен текст и счетоводителя ще я направи, като кажете за какво Ви трябва. И само за поправката члена е 167а :)
#21 | 17.05.2016, 16:27
Публикации: 5923 / 510
Нали отпуската по чл.167 се води пак отпуск по майчинство

Не. Не е майчинство. Това е неплатен отпуск за гледане на дете.
#22 | 17.05.2016, 17:33
Публикации: 14 / 0
Да,на трудов договор съм.Много благодаря за отговорите!
#23 | 02.09.2016, 13:43
Публикации: 14 / 0
Здравейте,ползвах 20 дни неплатен отпуск за гледане на дете по чл 167.По време на този отпуск плащат ли ми се осигуровки и начислява ли се трудов стаж или този период се води нулев при изчисляване на болничен или обезщетение за майчинство?
#24 | 02.09.2016, 14:01
Публикации: 5923 / 510
Здравейте,ползвах 20 дни неплатен отпуск за гледане на дете по чл 167.По време на този отпуск плащат ли ми се осигуровки и начислява ли се трудов стаж или този период се води нулев при изчисляване на болничен или обезщетение за майчинство?
1.Плащат се само здравни осигуровки.
2. Зачита се за стаж.
3. За този период при изчисляване на болнични се взема МРЗ.
#25 | 02.09.2016, 18:41
Публикации: 14 / 0
Много благодаря!Предполагам,че и за майчинство се взима МРЗ
#26 | 03.09.2016, 14:12
Публикации: 14 / 0
Много благодаря!Предполагам,че и за майчинство се взима МРЗ
#27 | 03.09.2016, 14:52
Публикации: 6959 / 1022
За периода с платено майчинство се взема дохода, от който е изчислено майчинството. За неплатения отпуск за отглеждане на дете до 2 години се взема МРЗ.
#28 | 14.09.2016, 10:48
Публикации: 3 / 0
Здравейте, а когато майка е заявила ползване на  отпуск  по чл. 167 КТ от 1.09.2016г. за три месеца - 30.11.2016г., работодателя и заявява, че прекъсва отпуска на 13.09.2016г. , като иска майката да напише молба за прекъсване, за да бъде изряден.
Аз посъветвах майката да си проъдължава отпуска, да не пише молба за прекъсване,
дали съм и дала правилен съвет, вие как смятате?
Ааа на 13.09.16 и днес 14.09.16г.,  майката се е явила на работа!! Дайте съвет, МОЛЯ!
#29 | 14.09.2016, 12:27
Публикации: 633 / 23
Здравейте, а когато майка е заявила ползване на  отпуск  по чл. 167 КТ от 1.09.2016г. за три месеца - 30.11.2016г., работодателя и заявява, че прекъсва отпуска на 13.09.2016г. , като иска майката да напише молба за прекъсване, за да бъде изряден.
Аз посъветвах майката да си проъдължава отпуска, да не пише молба за прекъсване,
дали съм и дала правилен съвет, вие как смятате?
Ааа на 13.09.16 и днес 14.09.16г.,  майката се е явила на работа!! Дайте съвет, МОЛЯ!

Е нали майката е на работа и е прекъснала отпуска.
Да се оформи молба и заповед, естествено, че трябва.
Как така я съветвате да си продължава отпуска, след като тя иска друго?
#30 | 14.09.2016, 13:21
Публикации: 5923 / 510
Е нали майката е на работа и е прекъснала отпуска.
Да се оформи молба и заповед, естествено, че трябва.
Как така я съветвате да си продължава отпуска, след като тя иска друго?

Работодателят настоявал тя да си прекъсне отпуската.
#31 | 14.09.2016, 13:34
Публикации: 3 / 0
Майката не иска да прекъсва отпуска, а е принудена от работодателя!
#32 | 14.09.2016, 14:22
Публикации: 5550 / 369
Аз посъветвах майката да си проъдължава отпуска, да не пише молба за прекъсване,


zh.dinkova, хубаво сте я посъветвали, а когато се върне на работа и работодателят й намери "цаката"? Тогава какво ще я посъветвате?


#33 | 14.09.2016, 14:25
Публикации: 5923 / 510
Аз посъветвах майката да си проъдължава отпуска, да не пише молба за прекъсване,


zh.dinkova, хубаво сте я посъветвали, а когато се върне на работа и работодателят й намери "цаката"? Тогава какво ще я посъветвате?

Да заведе дело.
#34 | 14.09.2016, 14:43
Публикации: 3 / 0
Да поясня, че майката е заявила след изтичане на отпуска " НАПУСКА" ,за да имат възможност и време да си намерят служител.
#35 | 14.09.2016, 15:30
Публикации: 633 / 23
Да поясня, че майката е заявила след изтичане на отпуска " НАПУСКА" ,за да имат възможност и време да си намерят служител.

А кой тогава я би по главата да ходи на работа вчера и днес?
На практика сега да си решава, щом няма нищо писмено.
Спира да ходи на работа и си пуска предизвестие, като точно си го сметне или си оформя прекъсването  и подава ново заявление след 10 дни предизвестие.
#36 | 06.10.2016, 11:29
Публикации: 5 / 0
Здравейте, имам следният въпрос - В момента съм в неплатен отпуск за отглеждане на дете до 3г. възраст, който изтича на 16.12.2016г. и се предполага, че тогава ще ми се прекратят трудовите отношение с фирмата. В момента обаче съм в начална бременност. Може ли да изляза в болничен по време на бременност, преди датата - 16.12.2016г. и по този начин работодателят да няма право да ме съкрати? Благодаря предварително!
#37 | 06.10.2016, 12:57
Публикации: 9364 / 1591
Да, можете. :smile1:
#38 | 06.10.2016, 13:24
Публикации: 5 / 0
Благодаря Ви! :smile1:
#39 | 06.10.2016, 15:09
Публикации: 633 / 23
Здравейте, имам следният въпрос - В момента съм в неплатен отпуск за отглеждане на дете до 3г. възраст, който изтича на 16.12.2016г. и се предполага, че тогава ще ми се прекратят трудовите отношение с фирмата. В момента обаче съм в начална бременност. Може ли да изляза в болничен по време на бременност, преди датата - 16.12.2016г. и по този начин работодателят да няма право да ме съкрати? Благодаря предварително!
(5) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г., изм. - ДВ, бр. 46 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., доп. - ДВ, бр. 103 от 2009 г., в сила от 29.12.2009 г.) Бременна работничка или служителка както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин-витро може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8 и 12, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.

Дали сте в отпуск по чл.162 КТ или не сте - все тая, по отношение на правото да Ви съкрати.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове