Прекратяване на трудов договор?

26.01.2016, 08:53 3974 6

26.01.2016, 08:53
Публикации: 4 / 0
Здравейте.Имам няколко въпроса относно прекратяване на трудов договор.
Титуляра иска да напусне работа и да бъде назначен  на друга длъжност в същата фирма  след използване на отпуск по майчинство.Първият заместник също е в майчинство.Какво се случва от тук нататък с първият заместник.Трябва ли също да се прекрати и неговият договор, щом се прекратява и договора на титуляра?Или може да остане титуляр?
Вторият ми въпрос е трябва ли титуляра преди да напусне да се яви на работа , за да се актуализира заплатата му или не е задължително?
#1 | 26.01.2016, 09:34
Публикации: 9299 / 1558
Титулярът може да напусне и без да се явява на работа. Стига да е по негово желание. Защо е нужно да се актуализира заплатата? При напускане по желание на работника дължите обезщетение само за неползвания отпуск. То се изчислява според дохода от последния месец с отработени 10 дни, но не по-малко от пропорционалната част на МРЗ.
Колкото до превръщането на ТД на заместника в безсрочен - мисля че имаше отделен член в КТ. За съжаление в момента не мога да проверя.
#2 | 26.01.2016, 09:41
Публикации: 4 / 0
Титулярът може да напусне и без да се явява на работа. Стига да е по негово желание. Защо е нужно да се актуализира заплатата? При напускане по желание на работника дължите обезщетение само за неползвания отпуск. То се изчислява според дохода от последния месец с отработени 10 дни, но не по-малко от пропорционалната част на МРЗ.
Колкото до превръщането на ТД на заместника в безсрочен - мисля че имаше отделен член в КТ. За съжаление в момента не мога да проверя.
Благодаря ви!
Да по негово желание е, но мен по скоро ме интересува дали със прекратяване договора на титуляра, автоматично се прекратява и договора на първият заместник?Защото ако трябва да се прекрати става малко сложно, тъй- като също е в майчинство.И трябва пак да се назначава отново и да отработи ако не се лъжа 1 ден и пак да излезе в майчинство.....Може ли да се избегне цялата тази хамалогия?
#3 | 26.01.2016, 10:10
Публикации: 4367 / 719
XXXXX вероятно има предвид това:

Превръщане на срочния трудов договор в договор за неопределено време
Чл. 69. (1) Трудовият договор, сключен за определен срок, се превръща в договор за неопределено време, ако работникът или служителят продължи да работи след изтичане на уговорения срок 5 или повече работни дни без писмено възражение от страна на работодателя и длъжността е свободна.
(2) Предходната алинея се прилага и при срочния трудов договор за заместване на отсъствуващ работник или служител, ако трудовият договор със замествания се прекрати през време на заместването.

Тъй като гледам, принципно попадате в ал. 2 - ако заместникът остане да работи 5 дни. Само че вашият заместник не работи, а е в майчинство. В този случай не знам.
#4 | 26.01.2016, 10:24
Публикации: 4 / 0

Тъй като гледам, принципно попадате в ал. 2 - ако заместникът остане да работи 5 дни. Само че вашият заместник не работи, а е в майчинство. В този случай не знам.
[/quote]
 Ето тук е проблема, че заместникът е в майчинство.
Казуса е,  ще може ли да се остави на работа без да се прекратява и неговият договор?
#5 | 26.01.2016, 16:05
Публикации: 5497 / 371
Как точно е пуснат този договор? Чл.68 ал.1 т. /коя/

Тъй като гледам, принципно попадате в ал. 2 - ако заместникът остане да работи 5 дни. Само че вашият заместник не работи, а е в майчинство. В този случай не знам.

 Ето тук е проблема, че заместникът е в майчинство.
Казуса е,  ще може ли да се остави на работа без да се прекратява и неговият договор?
#6 | 26.01.2016, 18:22
Публикации: 4 / 0
Как точно е пуснат този договор? Чл.68 ал.1 т. /коя/

чл.68/1/т,3-за заместване на работник или служител, който отсъствува от работа;

Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група