Самоосигуряване в две фирми

05.02.2016, 14:59 8089 9

05.02.2016, 14:59
Публикации: 4 / 0
Привет на всички!
Наскоро открих фирма ЕООД като едноличен собственик и управител на дружеството! до няколко дена ще трябва да подам декларация за започване на дейност. Към момента съм съдружник и управител в друга фирма ООД и там се самоосигурявам на минималният осигурителен доход-420 лв.. Интересувам се необходимо ли е да се самоосигурявам и през ЕООД-то и ако да кои отметки да посоча в декларацията:
*инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт
или
*за всички осигурени социални рискове без трудова злоуполука и професионална болест и безработица
Предварително благодаря на всички!
#1 | 05.02.2016, 15:02
Публикации: 2966 / 392
не се осигурявате през новата
#2 | 05.02.2016, 15:07
Публикации: 9299 / 1558
не се осигурявате през новата
А трабва ли да декларира, че започва дейност И в новата фирма? Например с ОКД5, попълнени ЕГН, ЕИК на новата фирма, отметка на започване на дейност и без никакви отметки в частта за осигуряването. Има ли смисъл от такава декларация и ще бъде ли приета?
#3 | 05.02.2016, 15:09
Публикации: 2966 / 392
тя не пита за започване на дейност, а за осигуряване :)
иначе за започване на дейност, че трябва да се подаде - трябва.
#4 | 06.02.2016, 02:42
Публикации: 4 / 0
Много благодаря! За декларацията за започване на дейност съм сигурна, че трябва дя се подаде. Но понеже спорим за осигуряването с мои познати - според тях до 2600 лв който е макс - ят ОД, трябва да продължа да  се осигурявам и в другото или другите дружества, които откривам в последствие ако се осигурявам на минималният ОД в тях и ако стигна тавана тогава да не посочвам отметки за осигуряване. Но четейки законите не мога да схвана и по-скоро ми се струва, че трябва да се осигурявам като СОЛ на прагове от 420 до 2600 лв  и според доходите които деклерирам годишно - т.е.  към момента аз се осигурявам на минималното. В същото време сега ако не отметна че ще се осигурявам през новото дружество от което още нямам приходи то след време ако всичко с бизнеса върви добре и отчитам големи приходи като печалба годишно  в новото дружество ще трябва да се осигурявам и през него, но прага общо ми е 2600 лв. т.е. ако достигна приходи които ме задължават да се осигурявам на макс - ят ОД то при откриване на друга фирма там със сигурност няма да отметна отметките за осигуряване. Но за сега съм далече от това. Към настоящето се осигурявам на минималният праг. И все още си мисля че не съм длъжна да се осигурявам в новото дружество тъй като няма установени печалби и приходи от дейността. Ако някой има друго мнение или е по-наясно да сподели.
#5 | 06.02.2016, 07:21
Публикации: 9299 / 1558
Нещо сте се заблудила. Самоосигуряването не е по фирми, а по ЕГН. Колкото и фирми да имате, самоосигурявате се само веднъж. Избирате чрез коя фирма да внасяте осигуровките през годината, а накрая правите годишно изравняване според всичките доходи /не печалби!/ от всичките фирми
#6 | 08.02.2016, 09:26
Публикации: 4 / 0
 :ok: :ok: ХХХХХ  :ok: :ok:
Точно това  имам в пред вид и аз - че осигуряването трябва да е през една фирма.  Добре сега пускам декларацията за започване на дейност на новата фирма без отметки за осигуряване.
#7 | 08.02.2016, 10:36
Публикации: 2966 / 392
Защо само Х-четата получават усмихнати личица? :)
(офф топик, не ми се ядосвайте, но ми е весел понеделник)
#8 | 08.02.2016, 11:04
Публикации: 4 / 0
  :yes3: :give_rose: :give_rose: :give_rose: Pupeshche :give_rose: :give_rose: :give_rose: :yes3:
#9 | 08.02.2016, 11:20
Публикации: 2966 / 392
 :yes3: :ok:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група