Назначаване на втори трудов договор - срочен

06.12.2011, 10:49 25740 20

06.12.2011, 10:49
Публикации: 11971 / 2190
Назначих лице на втори трудов договор. Работодателят искаше този договор да е срочен и със срок на изпитване, да не говорим за други изисквания , които обаче са от естеството на заеманата длъжност. Та...както и да е това, просто ми се иска да споделя какво съм направила и достатъчно ли е.
1. Трудов договор по чл.111 от КТ  във връзка с чл. 68 ал.1 т.1 и във връзка с чл.за работа на 70 ал.1 от КТ за работа на 4 часа за срок от една година
2.Писмено искане на работника съгласно чл.68 ал.4
3.Писмено съгласие на работника или служителя по чл. 111 за работа повече от 48 часа  седмично

В чл.68 ал.4 се визира, че " 4) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) По изключение срочен трудов договор по ал. 1, т. 1 за срок най-малко една година може да се сключва за работи и дейности, които нямат временен, сезонен или краткотраен характер. Такъв трудов договор може да се сключи и за по-кратък срок по писмено искане на работника или служителя. В тези случаи срочният трудов договор по ал. 1, т. 1 със същия работник или служител за същата работа може да се сключва повторно само веднъж за срок най-малко една година.

Поколебах се дали писменото съгласие се иска непременно или само когато договорът е за по-малко от година, но така или иначе имам дадено такова за срочен договор от 1 година.

Понеже работодателят ме попита дали със сключването на този договор сме " бетон", каквото и да значи това, реших да се допитам :)))
#1 | 06.12.2011, 11:10
Публикации: 3145 / 253
Бетон сте :)
Но това писмено  съгласие за работа повече от 48ч от работника е във вид на декларация и това го декларира на всеки 4м.
#2 | 06.12.2011, 11:41
Публикации: 11971 / 2190
Благодаря ти, Таня-ЛС, щом го казваш ти, значи наистина сме бетон  :thumbup:
Това със съгласието исках да го редактирам, но времето ми беше изтекло...Да, съгласието на 4 месеца. Исках обаче да кажа за молбата на работника за срочен договор дали дали трябва да я има само, ако договорът е за по-малко от година или по принцип е задължителна.
#3 | 06.12.2011, 11:56
Публикации: 3145 / 253
Е без молба от негова страна няма как да го назначите, нали ? ;)
 Не е грешно да си напише вътре и срока за който иска да е . Но когато решите да увеличите срока след изтичането на първоначалния срок и когато назначавате за по-малко от година при първоначално назначаване, задължително молба от лицето.  :thumbup:
#4 | 06.12.2011, 12:01
Публикации: 11971 / 2190
Много ти благодаря ! :girl_in_love:
#5 | 06.12.2011, 12:07
Публикации: 24 / 1
delphine, работата по този трудов договор има ли временен, сезонен или краткотраен характер? Ако няма - що е то "по изключение"? Причините, които обуславят сключването на срочен трудов договор трябва да се упоменати в него. В противен случай сте бетон, ама липсата на армировка да не ви събори сградата?  :smile1:
#6 | 06.12.2011, 12:41
Публикации: 11971 / 2190
trz_to, благодаря за включването. Работата няма временен,сезонен или краткотраен характер. Именно за това сме поискали и писменото съгласие на работника да бъде назначен на срочен договор за период от една година. Причината не сме упоменали в трудовия договор / това не пречи да бъде направено / , но не съм и срещала дефинирани някъде тези " изключения.
Разбирам го като възможност въпреки изискването за временност, сезонност или краткотрайност на работата да е допустимо инцидентно  назначаване по този член на лице по трудов договор. Все пак, ако можеш да дадеш малко повече информация мога да съм ти само благодарна.
#7 | 06.12.2011, 13:06
Публикации: 24 / 1
&1, т.8 от ДР на КТ:
"Изключение" по смисъла на чл. 68, ал. 4 е налице при конкретни икономически, технологически, финансови, пазарни и други обективни причини от подобен характер, съществуващи към момента на сключване на трудовия договор, посочени в него и обуславящи срочността му."
#8 | 06.12.2011, 13:28
Публикации: 11971 / 2190
Много благодаря за полезната информация, наистина това точно ми е убягнало, но пък мога спокойно да се " впиша" в така формулираните изключения. Не сме упоменали причината за срочността в трудовия договор, ще трябва да се справя и с това. Благодаря още веднъж.
#9 | 06.12.2011, 13:33
Публикации: 3145 / 253
Щом има молба от лицето да бъде назначено на срочен ТД, не е необходимо да пишете, кое налага ТД да е срочен.
Така, както е описано в запитването, че сте направили е напълно достатъчно.
#10 | 06.12.2011, 13:40
Публикации: 11971 / 2190
Точно разсъждавах в момента защо пък му е на лицето да има записано в трудовия договор каква е причината поради която искам да е назначено на срочен договор и не намирах логика да го пиша това. Отговорът ти, Таня-ЛС, идва в точния момент  :thumbup:

Благодаря ви за мненията и от мене пожелания за един хубав празник днес!
#11 | 06.12.2011, 13:54
Публикации: 3145 / 253
Благодаря, подобен празничен ден и на теб   :smile1:
#12 | 06.12.2011, 14:31
Публикации: 24 / 1
delphine, прочетете още веднъж чл.68.
Първо в ал.3 се определят случаите, в които се сключва срочен ТД по чл.68, ал.1, т.1 от КТ - "...за изпълнение на временни, сезонни или краткотрайни работи и дейности, както и с новопостъпващи работници и служители в обявени в несъстоятелност или в ликвидация предприятия."
След това ал.4 определя, че "По изключение срочен трудов договор по ал. 1, т. 1 за срок най-малко една година може да се сключва за работи и дейности, които нямат временен, сезонен или краткотраен характер." Изключенията, както вече кометирахме, се намират в ДР на КТ.
Едва тогава идва ред на молбата на работника. Тя върши работа само за фиксиране на срок, по-кратък от една година, за сключване на ТД по чл.68, ал.1, т.1 от КТ, но не и за преодоляване на ограниченията в ал.3 и ал.4.

"Неправилно е разбирането на ответника, че щом ищцата е подала заявление, че желае трудовият й договор да бъде сключен за определен срок, с което работодателят се е съгласил и волите на двете страни по правоотношението са се срещнали и обективирали в подписания трудов договор, то не е налице противоречие с разпоредбите на чл.68 КТ и не намират приложение предвидените в тях ограничения." -  РЕШЕНИЕ на Великотърновски районен съд от 15.06.2011 г.

Т.е. в крайна сметка моето мнение е, че дори и да имате молба от лицето за сключване на ТД на основание чл.68, ал.1, т.1 от КТ, ако не отговаряте на някои от условията по ал.3 или ал.4 и "изключенията" не са записани изрично в ТД, може да се окаже, че сте сключили ТД за неопределено време.
Ако не ви е супер спешно, потърсете становища на МТСП или съдебни решения, за да не се окаже един ден, че сте заблудили работодателя.
Успех! :thumbup:
#13 | 04.05.2017, 11:23
Публикации: 3 / 0
Здравейте бих искал да попитам при мен ситуацията е такава че подадох молба за напускане и ме пуснаха в неплатена отпуска и ще заминавам за Швеция ,въпросът ми е дали ще ми направят проблем там ако тук съм в неплатена и трябва ли да си прекратя договора защото там ще съм с договор и ще работя по 8-10 часа на ден благодаря предварително
#14 | 04.05.2017, 11:59
Публикации: 4400 / 737
В България щом сте в неплатен отпуск по основния договор можете свободно да работите на допълнителен, ако няма някакви условия. За Швеция може би трябва да се консултирате с шведското законодателство. Новият ви тамошен работодател интересува ли се от трудовата ви дейност в България и дали сте или не сте на някакъв договор в момента тук?
#15 | 04.05.2017, 12:11
Публикации: 3 / 0
тук съм на договор повече от година,за новият ми работодател в Швеция съм нямал връзка само с фирмата която е посредник ,те ми казаха че вече имам договор идеята ми е като се върна или ако не се получат нещата там да мога да се върна тук и да не правя нов договор просто да съм в неплатен отпуск 6 месеца ще съм в Швеция и като се върна да си продължа работата тук
#16 | 04.05.2017, 12:18
Публикации: 9353 / 1573
Може и с неплатен. Стига работодателят да се съгласи да Ви разреши такъв за 6 месеца.

Не разбрах как става така: "подадох молба за напускане и ме пуснаха в неплатена отпуска". Как Ви пуснаха в неплатен без молна от Ваша страна? И да не се окаже, че отпускът е само за срока на предизвестието.
#17 | 04.05.2017, 12:34
Публикации: 3 / 0
говорих със сегащният ми работодадел че ще заминавам и му заках че ще му дам предизвестие за напускане което и направих даже той ми предложи да ме пусне в неплатена за да не разваляме договора и след като се върна да продължа работа там бе з нов договор просто питането ми беше дали ще е ок като съм в неплатена да мога там да работя на пълен работен ден много ви благодаря да отговорите извинявам се ако въпросите ми се били глупави
#18 | 06.07.2023, 17:48
Публикации: 109 / 2
Назначих лице на втори трудов договор. Работодателят искаше този договор да е срочен и със срок на изпитване, да не говорим за други изисквания , които обаче са от естеството на заеманата длъжност. Та...както и да е това, просто ми се иска да споделя какво съм направила и достатъчно ли е.
1. Трудов договор по чл.111 от КТ  във връзка с чл. 68 ал.1 т.1 и във връзка с чл.за работа на 70 ал.1 от КТ за работа на 4 часа за срок от една година
2.Писмено искане на работника съгласно чл.68 ал.4
3.Писмено съгласие на работника или служителя по чл. 111 за работа повече от 48 часа  седмично

В чл.68 ал.4 се визира, че " 4) (Нова - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 48 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) По изключение срочен трудов договор по ал. 1, т. 1 за срок най-малко една година може да се сключва за работи и дейности, които нямат временен, сезонен или краткотраен характер. Такъв трудов договор може да се сключи и за по-кратък срок по писмено искане на работника или служителя. В тези случаи срочният трудов договор по ал. 1, т. 1 със същия работник или служител за същата работа може да се сключва повторно само веднъж за срок най-малко една година.

Поколебах се дали писменото съгласие се иска непременно или само когато договорът е за по-малко от година, но така или иначе имам дадено такова за срочен договор от 1 година.

Понеже работодателят ме попита дали със сключването на този договор сме " бетон", каквото и да значи това, реших да се допитам :)))

Привет!
И на мен ми предстои нещо подобно да подготвя :) Тр. договор по чл. 111 от КТ, във връзка с чл. 68, ал. 1, т.1 и във връзка с чл.за работа на 70 ал.1 от КТ, но за работа на 8 часа (основния договор е за по-малко часове) и за срок от три месеца.
Чудя се как да опиша правото на платен отпуск за тези три месеца ... може ли съвет?
#19 | 06.07.2023, 18:00
Публикации: 9353 / 1573
Привет!
И на мен ми предстои нещо подобно да подготвя :) Тр. договор по чл. 111 от КТ, във връзка с чл. 68, ал. 1, т.1 и във връзка с чл.за работа на 70 ал.1 от КТ, но за работа на 8 часа (основния договор е за по-малко часове) и за срок от три месеца.
Чудя се как да опиша правото на платен отпуск за тези три месеца ... може ли съвет?
Пишете си: "Основен платен годишен отпуск по чл. 155 от КТ - 20 / или колкото давате годишно/ работни дни"
Ако искате може да уточните: "Пропорционално на  срока на договора по т.... платеният отпуск е 5 /или колкото давате/ р.д."
Според мен уточнението не е нужно, тъй като ползването на отпуска е според трудовия стаж. Освен това нищо не пречи отпуска да се ползва "предварително", пък при следващ работодател да няма право на платен отпуск. В края на краищата едва ли шефът ще му разреши повече от 5 р.д. отпуск, като знае, че договорът е за 3 месеца.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група