Къде и с какъв документ става това?

15.04.2016, 11:08 16564 23

#20 | 15.04.2016, 11:08
Публикации: 214 / 40
поискали са да се откажете от А1, защото според регламентите статусът на наето/заето лице е с предимство пред самозаетото - т.е. ако се писали във формуляра, че е наето лице в Англия, а в България е самозаето, това значи, че приложимото законодателство е английското

наскоро успях да извадя успешно А1 за българско приложимо законодателство на лице, което тук е самоосигуряващо се, а в друга ЕС държава е управител на тамошно дружество - при тази ситуация определено е приложимо чуждото законодателство, въпреки че лицето си живее в България и 99% от времето работи тук; та много мислих как да преодолеем това, и за целта първо го направихме съдружник в чуждото дружество, така че да може да бъде самоосигуряващ се в чужбина, и отделно тук му се направи договор за управление в друго негово дружество, за да има статут на наето лице в България, и така приложимото законодателство става българското, и при положение, че и без това се осигурява на макс в България, за доходите от другата европейска държава не дължи нищо
#21 | 28.02.2017, 12:40
Публикации: 7 / 0
За самоосигуряващо лице трябва да подадете искане за издаване на удостоверение А1 за приложимото осигурително законодателство са самостоятелно заето лице, а не за наето лице! Ще отметнете "искане", а не "уведомление". Съгласно регламента, формуляра може да се издаде и само на езика на изпращащата страна, но практика на НАП е да ги изготвят на български и английски.
В една друга тема с една  колежка бяхме коментирали какви са стъпките и нужните документи за издаване на подобен документ - може да ви е полезно да я погледнете.
Само имайте предвид, че по принцип НАП по-трудно издава такива за самостоятелно заети лица, отколкото за наети, както показва практиката, но ако си подготвите документацията, не би трябвало да имате проблеми. Аз подавам такива документи от началото на 2011г...
Здравейте Hrili,
моля да пуснете линк към цитирана друга тема, в която сте коментирали документите и стъпките за издаване на А-1. Благодаря предварително.
#22 | 16.03.2024, 20:53
Публикации: 1 / 0
Здравейте, трябва ми спешна помощ. От вече 2 месеца се лутам за този документ А1.
Имам консултантска фирма Еоод. Сключил съм договор с чуждестранна фирма за работа в Белгия и др. страни в Европа. Подписах и договор по ДУК, имам и командировъчен план и доста други документи
 Този въпросен А 1 как да го получа.. Трябва да попълня и Окд 240
Някой ако има от Бургас за лично .. В понеделник трябва да подам документи, а не мога да се справя с попълването на Окд240..
Питал съм поне 10счетоводителя  всеки ме праща в НАП,  а аз трябва да съм ги попълнил за да ги представя там
Благодаря ви ако има отзован ли се.

#23 | 16.03.2024, 23:24
Публикации: 4400 / 737
Информацията от тази страница не върши ли работа? И тази също.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група