ДМА във фирма без дейност

02.03.2016, 20:07 7190 5

02.03.2016, 20:07
Публикации: 7 / 0
Фирма е без дейност от 2012 г, има сгради и машини. От тогава насам не е начислявана амортизация, подаваните баланси в ТР е със салдата на гр.20 такива, каквито са били когато фирмата последно е имала дейност.
Не знам дали колегите са го правили защото така е правило или е било по - лесно, според мен обаче така е правилно защото:

1-В ЗКПО чл.59 чета, че данъчната амортизация спира да се начислява ако актива не се ползва за период повече от 12 месеца
2 - НСС 4 т.   6.2. Начисляването на амортизацията се преустановява от месеца, следващ месеца, в който амортизируемият актив е изведен от употреба, независимо от причините за това.

Въпросите ми са

1/ как се документира това изваждане от употреба в случая?
2/ в оповестяванията предполагам се пише, че амортизации не са начислявани, защото  активите не се ползват?
3/ До сега не съм се замисляла, но пак в оповестяванията  на фирма, която не е активна какво се пише за принципа на "Действащото предприятие"?
#1 | 03.03.2016, 11:15
Публикации: 11969 / 2190
http://ekspertis.bg/document/view/qanda/133865/0/

Консервиране на актив

Скрит текст :

За принципа на действащо предприятие - то може и да няма дейност , но в счетоводната политика визирате разбирането си по въпроса за този принцип в смисъл какво влагате в това понятие, а иначе самото предприятие може да си е в момента без дейност.
#2 | 03.03.2016, 11:40
Публикации: 7 / 0
Благодаря ви за отговора

Корекцията по чл.59 ал.2 ЗКПО не е направена като са изтекли 12-те месеца, разбира се и решение не е взето от ръководството за консервиране. Аз сега няма смисъл да "разбутвам нещата"

Честит празник на всички колеги!

#3 | 31.03.2016, 14:56
Публикации: 286 / 9
Във фирма, която не извършва никаква дейност със средства на един от съдружниците е закупен ДМА - сграда, който обаче все още не се ползва (предстоят ремонтни дейности, за да бъде въведена в експлоатация). Моля да ме посъветвате - декларация за липсва на дейност ли да подам в този случай?
#4 | 31.03.2016, 15:01
Публикации: 4400 / 737
Не ми изглежда да липсва дейност.

В 1010а се декларира, че: "За данъчния период данъчно задълженото лице не е извършвало дейност и не е отчело приходи или разходи съгласно счетоводното законодателство" - все някой разход трябва да има направен?
#5 | 31.03.2016, 15:04
Публикации: 286 / 9
Не ми изглежда да липсва дейност.

В 1010а се декларира, че: "За данъчния период данъчно задълженото лице не е извършвало дейност и не е отчело приходи или разходи съгласно счетоводното законодателство" - все някой разход трябва да има направен?
Сигурно имат най-малко нотариални, но не са ги придвижили до нас.
Благодаря!
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група