Грешно удържан данък от наем

15.03.2016, 18:10 2808 7
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

15.03.2016, 18:10
Публикации: 28 / 0
Здравейте, нашата фирма има сключен договор за наем на помещение с физическо лице. Изплащаме му наема, като удържаме данъка и след всяко тримесечие го превеждаме по сметка на НАП. За последните три месеца на 2015 г. грешно сме удържали сумата, а е трябвало да му преведем пълния наем. Възможно ли е му преведем сега удържания наем, като доплащане за тези три месеца и физическото лице да си го внесе с ГДД? Предварително Ви благодаря.
#1 | 15.03.2016, 19:14
Публикации: 6324 / 1029
А декларирали ли сте данък и превели ли сте го?
#2 | 15.03.2016, 19:15
Публикации: 631 / 92
За 2015г е разрешено да се удържа данък в/у наемите и за 4 трим, но с писмено съгласие на физ.лице. Така че, не сте в нарушение. Трябвало е да подадете Д55 до 15.01.16 и след това Д73 до 30.04.16.
Лицето трябва да си подаде Д50, като представи СБ за удържания данък.
#3 | 15.03.2016, 19:16
Публикации: 333 / 37
Не може  да платите сега и да се декларира в ГДД за 2015г. Ако сте декларирали данъка  издайте служебна бележка с удържания данък не е грешно.
#4 | 15.03.2016, 20:23
Публикации: 28 / 0
Много благодаря за бързите отговори. Не е подадена декларация по чл. 55 и данъка не е преведен на НАП. С декларацията от наемодателя няма проблем. Сега мога ли да подам декларацията по чл. 55 и да внеса данъка с лихвата?
#5 | 15.03.2016, 20:30
Публикации: 6324 / 1029
Много благодаря за бързите отговори. Не е подадена декларация по чл. 55 и данъка не е преведен на НАП. С декларацията от наемодателя няма проблем. Сега мога ли да подам декларацията по чл. 55 и да внеса данъка с лихвата?
Не, вече е късно за декларация и внасяне на данъка.
Доплатете удържаната разлика, човекът да си я внесе до 30-ти април с ГДД.
А Вие сторнирайте удържането на данъка, ако е отразено счетоводно, и ще ви остане към края на годината задължение към наемодателя в размер на данъка, който доплащате сега.
#6 | 15.03.2016, 21:03
Публикации: 333 / 37
Трябва да преиздадете СИС като посочите платената сума като брутна. Ще ви остане задължение към 31.12.2015г в размер на неправилно удържания данък, което ще изплатите сега и ще удържите данък върху него през 2016г.
#7 | 16.03.2016, 18:38
Публикации: 28 / 0
Още веднъж благодаря за отговорите :) спорна работа
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове