Плащане на осигуровки на СОЛ от фирмената сметка

21.03.2016, 16:09 3186 7
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

21.03.2016, 16:09
Публикации: 30 / 1
Здравейте! Дали някой може да ми разясни възможна ли е следната хипотеза:

ЕООД, собственикът на капитала е и управител като СОЛ. Собственикът на капитала прави допълнителна парична вноска по чл. 134. от ТЗ. Същата сума се използва за внасяне на осигуровките по ЕГН на управителя (т.е. плащането на осигуровките на СОЛ става от фирмената сметка). Наясно съм, че тези вноски няма как да бъдат зачетени като разход на фирмата, но въпросът ми е, когато дойде време фирмата да възстанови допълнителна парична вноска, ще се плати ли данък дивидент и ако НЕ, то във фирмената каса няма ли да зависне една сума, която е похарчена за осигуровки, а не се води разход?

И има ли някакъв смисъл (облага) от това осигуровките на СОЛ да минават през фирмената сметка?

Благодаря предварително!
#1 | 21.03.2016, 16:15
Публикации: 2499 / 283
Осигуровките на СОЛ не могат да са разход на фирмата, те "минават" през разчетна сметка и биват възстановени под някаква форма.
По знаещите да кажат, предполагам че е възможно да бъдат прихванати през допълнителна вноска по чл. 134, ако има протокол, но при всяко положение са съвсем различни неща.
#2 | 21.03.2016, 20:06
Публикации: 6317 / 1026
Обикновено се отделя една сметка 493 за разчетите със СОЛ.
Тя се дебитира при използване на фирмени средства от собственика и се кредитира, когато той влага свои средства във фирмата .
Салдото по сметката показва вземането или задължението.
Не мисля, че са нужни някакви документи на управителя със себе си за прихващане на суми.
Ако от фирмената сметка са плащата осигуровките е нормално СОЛ да ги внася първо по банковата сметка и след това да се превеждат. Но и да не  еспазена тази последователност, няма нищо незаконно. Нормално е един предприемач, който извършва дадена дейност и на това основание е длъжен да внася авансово осигуровки, да ги внесе, използвайки постъпленията от дейността, а после да ги възстанови от получени дивиденти или от други лични доходи.
#3 | 22.03.2016, 09:22
Публикации: 30 / 1
Обикновено се отделя една сметка 493 за разчетите със СОЛ.
Тя се дебитира при използване на фирмени средства от собственика и се кредитира, когато той влага свои средства във фирмата .
Салдото по сметката показва вземането или задължението.
Не мисля, че са нужни някакви документи на управителя със себе си за прихващане на суми.
Ако от фирмената сметка са плащата осигуровките е нормално СОЛ да ги внася първо по банковата сметка и след това да се превеждат. Но и да не  еспазена тази последователност, няма нищо незаконно. Нормално е един предприемач, който извършва дадена дейност и на това основание е длъжен да внася авансово осигуровки, да ги внесе, използвайки постъпленията от дейността, а после да ги възстанови от получени дивиденти или от други лични доходи.

Значи ако правилно съм разбрал: собственикът внася на основание чл. 134. от ТЗ 2000 лв. (примерно), от тях фирмата харчи 1000 лв. за осигуровки на СОЛ управителя, след което фирмата е задължена да възстанови сако останалите 1000 лв. на собственика. (това е разбира се много образно казано)

В тази връзка искам да попитам има ли някакво задължение ЕООД-то към декларирането и внасянето на осигуровките на СОЛ управителя или това си е изцяло негово задължение?
#4 | 22.03.2016, 09:35
Публикации: 7112 / 1056

В тази връзка искам да попитам има ли някакво задължение ЕООД-то към декларирането и внасянето на осигуровките на СОЛ управителя или това си е изцяло негово задължение?
Има :-)
Поне относно декларирането

ПП. Икономията от липса на счетоводител не е разумна.
#5 | 22.03.2016, 10:00
Публикации: 2499 / 283
Има :-)
Поне относно декларирането

ПП. Икономията от липса на счетоводител не е разумна.
Недей, защото ще се окаже, че счетоводител пита :)
#6 | 22.03.2016, 10:23
Публикации: 30 / 1
ПП. Икономията от липса на счетоводител не е разумна.
Недей, защото ще се окаже, че счетоводител пита :)

Не пита счетоводител, но счетоводителя, към когото съм се насочил ми отговори друго на така зададения въпрос и именно поради тази причина попитах и тук.

btw, някой може ли да ме посъветва как да си намеря читав счетоводител, на когото да се доверя без да питам тук?  :blink:
#7 | 22.03.2016, 10:36
Публикации: 2499 / 283
Препоръчан от няколко различни души, които са били при тях години (и пак не е гаранция). За жалост гаранция трудно може да се даде.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове