Първоначално осигуряване

30.03.2016, 08:25 4178 8

30.03.2016, 08:25
Публикации: 5 / 1
Здравейте,

Ще регистрирам фирма, искам да я направя по-рано от плануваното и от периода за очакване на приходи, за да мога да реагирам, ако ми се наложи. При положение, че до започването на дейността/да кажем след 2месеца/, нямам приход или разход, може ли да се избегнат осигуровките/ще бъде ЕООД като аз съм единствения във фирмата/. В този ред на мисли - може ли да функционира първоначално фирма без разплащателна банкова сметак/защото тя ще си е разход за фирмата и предполагам,че ще ми зъникне задължение за осигуряване/.
Благодаря предварително!
#1 | 30.03.2016, 09:01
Публикации: 1187 / 228
Значи със започването на дейността, в 7-дневен срок, трябва да подадете т.нар. "Декларация за регистрация на самоосигуряващо лице"(ОкД 5), в който ще посочите начална дата на осигуряване и съответно ще дължите осигурителни вноски за  осигурявате избран от Вас начине - за всички осигурителни рискове или без общо заболяване и майчинство, само за фонд пенсии.
#2 | 30.03.2016, 09:45
Публикации: 5497 / 371
Само да допълня, че под "започване на дейност" за целите на осигуряването се счита датата на първия приход /ф-ра, касова бележка/
#3 | 30.03.2016, 10:20
Публикации: 2976 / 397
Само да допълня, че под "започване на дейност" за целите на осигуряването се счита датата на първия приход /ф-ра, касова бележка/
Аз даже бих отишла и по-напред и бих казала че започването на дейност може и да е от по-рано т.е. ако извършвате някаква услуга, която ви се заплаща накрая.
#4 | 30.03.2016, 10:31
Публикации: 5 / 1
Здравейте, благодаря за отговорите.

До колкото знам, започването на дейността се осъществява с първия разход, ако предхожда прихода - прав ли съм. А окд5 не се ли подава при регистрацията на фирмата, не след извършване на първи приход или разход съответно?
#5 | 30.03.2016, 10:43
Публикации: 5497 / 371
Здравейте, благодаря за отговорите.

До колкото знам, започването на дейността се осъществява с първия разход, ако предхожда прихода - прав ли съм. А окд5 не се ли подава при регистрацията на фирмата, не след извършване на първи приход или разход съответно?

че под "започване на дейност" за целите на осигуряването се счита датата на първия приход
#6 | 30.03.2016, 11:16
Публикации: 69 / 12
Окд5 се подава когато започва дейност фирмата, а не при регистрирането. От регистрацията до започване на дейност може да има период от няколко месеца, защо трябва да се плащат  осигуровки, които не са задължителни?
#7 | 30.03.2016, 11:27
Публикации: 5 / 1
Дани, точно това искам да избегна - да не плащам осигуровки докато не започна дейност, но успоредно с това да регистрирам фирмата по-рано, поради причина която съм обяснил.
Благодаря за отговорите.
#8 | 30.03.2016, 11:36
Публикации: 5497 / 371
Дани, точно това искам да избегна - да не плащам осигуровки докато не започна дейност, но успоредно с това да регистрирам фирмата по-рано, поради причина която съм обяснил.
Благодаря за отговорите.

Така се прави - регистрира се фирма, когато има първият приход, от тази дата започва осигуряването и се подава Окд5
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група