Длъжност ,,Счетоводител,, със средно образование.

01.04.2016, 12:09 6677 11

01.04.2016, 12:09
Публикации: 9 / 0
Здравейте!
Позволявам си да отправя още едно питане към вас. Тъй като трябва да назначим помощничка на нашата счетоводителка, избрахме едно момиче, което е завършило наскоро средното си образование специалност ''Счетоводство,,, сега учи висше образование и такава специалност, но няма диплома все още и стаж по специалността. Искаме да си го назначим на тази длъжност, да покажем внимание към него и се надяваме да се задържи при нас. Проблема обаче, както коментират колежките бил, че се изисквало да притежава минимална образователна степен бакалавър. Ние сме частна фирма, нямаме бюджет или държавно участие. Нужно ли е да се съобразим, при положение, че все пак към момента имаме средно такова?
Както казах, искаме да го стимулираме по някакъв начин и св надяваме и то да прояви отношение
Благодаря ви!
#1 | 01.04.2016, 12:10
Публикации: 2966 / 392
Не мисля, че има проблем. На каква длъжност ще я назначите?
#2 | 01.04.2016, 12:14
Публикации: 9 / 0
Искаме да я назначим като Счетоводител. Там бил и проблема- че на кода цифра показвала висше образование, каквото лицето няма.
#3 | 01.04.2016, 12:21
Публикации: 4368 / 719
Мисля, че няма проблем за назначаването.
#4 | 01.04.2016, 12:25
Публикации: 1187 / 228
Аз ви предлагам относително елегантно решение, след като се притеснявате - назначете я като "Младши счетоводител"  НКПД  2411 4006. Пак ще е втора квалификационна група - специалисти. И минималното изискуемо образование ще е средно. Е, сега надявам се крехката девойка да не се огорчи и избяга скорпостижно, щом разбере, че ще е "младши", но все пак в деликатността си трябва да покажете и някаква твърдост, за да си осигурите спокойствие...
Иначе и аз не вибждам проблем...
#5 | 01.04.2016, 12:29
Публикации: 4368 / 719
Не се сещам пред кого да се притесняват? :)
#6 | 01.04.2016, 12:33
Публикации: 1187 / 228
Е пред девойката явно - нали искат да я задържат. Да не си помисли, че не оценяват авансово все още неразкрития й потенциал. И пред контролните органи, сигурно. Обикновено в желанието си да е коректен, :wink1: човек открива повод за притеснение във всичко...
#7 | 01.04.2016, 12:40
Публикации: 2966 / 392
Аз пак не виждам необходимост да се правят сложности, тези изискавания не са нормативни (представяте ли си да бяха...)
#8 | 01.04.2016, 13:00
Публикации: 9 / 0
Благодаря много!  С други думи, дори и като счетоводител  с више образование да я назначим ,няма да сме в нарушение?
#9 | 01.04.2016, 13:29
Публикации: 11934 / 2174
 Проблема обаче, както коментират колежките бил, че се изисквало да притежава минимална образователна степен бакалавър. Ние сме частна фирма, нямаме бюджет или държавно участие.

Не виждам проблем да си назначите момичето - учудва ме мнението на колежките за изискването да има степен бакалавър. Пред вид, че сте частна фирма това изискване дали не е на колежките, а не на фирмата ?  :smile1:
В длъжностната характеристика за това работно място ще си упоменете изискването за образование и ще го направите да е съответно на образованието на лицето / въпреки изискванията на колежките /.
#10 | 01.04.2016, 13:51
Публикации: 1187 / 228
Според мен в случая това са някакви престаравания и буквоядства. Какво против да има вашата счетоводителка, че й назначават помощник... или тя си има предвид някой конкретно за назначаване?  :hmmm:  :wave:
А иначе, ако желаете да се притеснявате, трябва да ви кажа, че има съдебни решения, които отдават значение на тази цифричка, дори и за частни фирми. Обикновено този момент е използван при сключване на трудов договор, за да се покаже, че лицето фактически не отговаря на част от изискванията, или пък при освобождаване, особено ако е правено поради съкращаване на щата и е провеждан подбор, като е отдадено значение на това факт, или ако е прекратен трудовия договор на това основание.  В този случай съдилищата упоменават, че работодателят неправомерно е завишил или занижил изискванията за заемане на съответната длъжност в длъжностната характеристика...
#11 | 01.04.2016, 15:38
Публикации: 2966 / 392
Много удобно се въртим в тази случаи май :)))
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група