Връщане на работа след майчинство - смяна на работното място

09.04.2016, 23:43 6314 8

09.04.2016, 23:43
Публикации: 3 / 0
Здравейте! Имам следния казус - детето ми навършва 2 години на 8ми май тази година. Имам неизползван отпуск за 2013, 2014 и 2015 година, който смятам да използвам след като ми свърши майчинството. Когато отидох да си пусна молбата за отпуск, ръководителят на отдела ми ми съобщи, че не знае, че има служителка по майчинство, не ме била бюджетирала за тази година и нямало свободно място в отдела, като ми предлага да ме премести в друг отдел. Възможно ли е това да стане без мое съгласие? Също така ме интересува не се ли пази работното място при завръщане от майчинство? Благодаря предварително!
#1 | 10.04.2016, 10:37
Публикации: 50 / 5
Ами щом не сте освободена значи трябва да се пази :)
Ако отдела не е закрит не виждам на какво основание ще ви мести в друг :)
#2 | 10.04.2016, 14:36
Публикации: 3 / 0
Основанието й е, че щата е запълнен. Всички нови колеги са назначени на постоянен трудов договор и няма никой по заместване. Но при това положение не би ли следвало да освободи  (има все още хора в изпитателен срок) или да премести в друг отдел някой от тях, а мен да върне на моето си място?! Опитвам се и не мога да открия къде точно пише, че мястото се пази след връщане от майчинство.
#3 | 10.04.2016, 16:04
Публикации: 2976 / 397
Никъде не го пише. Трудовото правоотношение на майката не е прекратено, така че никъде не е необходимо да пише, че мястото ще се пази. Не съм наясно със щатните разписания, но не съм сигурна, че може да се закрие щатната бройка на майката - по-умните да кажат. От друга страна, да искате да уволняват някой заради вас ми оставя лош вкус в устата.
#4 | 10.04.2016, 17:24
Публикации: 3 / 0
Лош, хубав.... в крайна сметка защо аз трябва да го отнеса, заради това че някой е спал, докато е назначавал и не е видял, че има титуляр на дадена позиция. А ако се съглася да отида в друг отдел ще ме сложат на изпитателен срок и мен ще махнат.
#5 | 10.04.2016, 18:14
Публикации: 2976 / 397
Това, че ви местят в друг отдел не е причина да ви впишат изпитателен срок в ДС.
#6 | 10.04.2016, 20:21
Публикации: 50 / 5
Не е причина ама като нищо може да го направят : )
#7 | 10.04.2016, 22:29
Публикации: 2976 / 397
Не можеш да вкараш изпитателен срок, без да смениш длъжността. Това да не е концерт пожелание. Просто да внимава какво разписва.
#8 | 11.04.2016, 10:13
Публикации: 1187 / 228
Както многократно е чепкано, има разлика между "място на работа" и "работно място" и в тази връзка вероятно ще се намерят основания да ви преместят на работа в друг отдел, запазвайки настоящата ви длъжност и останалите условия по трудовия договор...
Иначе като майка се ползвате със защита, съгласно разпоредбите на КТ, и без предварително разрешение на ИТ работодателят не може да прекрати трудовото ви правоотношение в болшинството случаи, предвидени в КТ...
А това, "ръководителят на отдела ми ми съобщи, че не знае, че има служителка по майчинство, не ме била бюджетирала за тази година и нямало свободно място в отдела" ми звучи откровено странно, да не кажем - безотговорно...
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група