ЗП без доходи подава ли Декл. по чл.50?

22.04.2016, 13:31 5660 16
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

22.04.2016, 13:31
Публикации: 142 / 2
Здравейте, имам регистриран ЗП , който няма доходи през 2015г. /няма получени субсидии, няма доходи от продадена продукция/ .
Трябва ли да се подава нулева декларация по чл.50 от ЗДДФЛ ?
Аз мисля, че не трябва да се подава въобще декларация, но бих искала да питам и Вас за по сигурно. Предварително Благодаря
#1 | 22.04.2016, 13:38
Публикации: 629 / 21
 Не трябва да подава.Но ако през годината сте му внасяли СО то те няма да се признаят
и тази година ще остане без трудов стаж/осигурителен стаж/.Така ,че Ви съветвам да му пуснете макар и малко доход.
#2 | 22.04.2016, 14:25
Публикации: 142 / 2
Да, през цялата година са внасяни ДОО, ДЗПО и ЗОВ за ЗП.
Ако напишем някакъв доход, може ли първичните документи да са стокови разписки?
И тогава попълва ли се таблица 1 и 2 за дохода и осигуровките ?
#3 | 22.04.2016, 15:02
Публикации: 629 / 21
   Не зная какъв документ ако произвежда картофи и продава на пазара.Но таблица 1 и 1 задължително се попълва при самоосигуряващи се. Най вероятно ще се получи че няма да довнася.
#4 | 22.04.2016, 15:23
Публикации: 131 / 9
Това не е задължително. Ако е регистриран ЗП и има само доходи от продажба на непреработена земеделска продукция, не изравнява осигурителни вноски.

КСО, чл.6, ал.10
(10) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г. (*), изм. - ДВ, бр. 12 от 2015 г., предишна ал. 9 - ДВ, бр. 61 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) Регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители, произвеждащи непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност. Осигурителните вноски за тези лица могат да се изплащат от фондове за подпомагане на земеделските стопани по ред, определен от Министерският съвет.
#5 | 22.04.2016, 15:40
Публикации: 142 / 2
А това сигурно ли е , че няма да се признае осигурителния стаж след като са плащани осигуровки. Къде да го прочета ? Не, че не ви вярвам, но да се убедя. Човека казва: "нямам доходи".
#6 | 22.04.2016, 15:52
Публикации: 10208 / 1764
А това сигурно ли е , че няма да се признае осигурителния стаж след като са плащани осигуровки. Къде да го прочета ? Не, че не ви вярвам, но да се убедя. Човека казва: "нямам доходи".

Стаж се заверява при упражняване на дейност и осигуряване на това основание. Ако при заверка на осигурителен стаж не може да докаже, че при липсата на доходи все пак е упражнявал дейност има вероятност да не се признае такъв. Все пак е налична и "субективната" преценка на финансовия ревизор  освен всичко друго.
#7 | 22.04.2016, 15:57
Публикации: 2538 / 293
Вече като няма и ОК, много ми е интересно тези казуси как ще се разрешават...? Или ще има един алгоритъм и толкова - ако няма Д50 с доход, няма стаж, само че това ако се случи след 10 години, не може и осигуровките да си търси като недължимо внесени...
#8 | 22.04.2016, 16:01
Публикации: 10208 / 1764
Пъпешче, то едно лице може и да няма доход, но все пак да упражнява дейност. Ще трябва да може да го докаже обаче - да си мисли как. Иначе има и друг момент - НОИ няма с лека ръка да се откаже от вече внесени пари, но няма как да знаем каква ще е реакцията им. Все пак като обявява дейност един СОЛ следва да подходи малко по-далновидно и интелигентно по въпроса и да не се оставя на случайността и обстоятелствата. Иначе си прилича на опит за купуване на стаж.
#9 | 22.04.2016, 16:02
Публикации: 10208 / 1764
 само че това ако се случи след 10 години, не може и осигуровките да си търси като недължимо внесени...

Това вече си е удар - нито стаж , нито пари и държавата е в печеливша позиция.
#10 | 22.04.2016, 16:04
Публикации: 131 / 9
Освен да подадете празна ГДД с попълнена таблица 1 и 2 кол. 4  - 300 лв., върху който са внасяни вноски, не знам какво друго. Ще излязат надвнесени, но пък ще ви признаят осигурителен стаж при заверка. Само не знам възможно ли е да подадете декларацията в този вид.
#11 | 22.04.2016, 16:13
Публикации: 54 / 1
А рег ЗП ФЛ с доход от трудови правоотношения и от непреработена продукция си попълва само колона 3 и 4, нали? И всъщност 7-6 е отрицателно число, защото този доход от НЕпрепработена продукция не се посочва никъде в таблиците. За първи път ми е ЗП, не се смейте  :smile1:
#12 | 22.04.2016, 16:15
Публикации: 142 / 2
Така ако може ще е най-добре за клиента, защото той си държи на това, че няма доходи
#13 | 22.04.2016, 16:21
Публикации: 142 / 2
Освен да пробвам по електронен път да подам нулева декларация само с таблици 1 и 2 и да видим дали ще я приеме системата.
#14 | 22.04.2016, 16:26
Публикации: 131 / 9
Ако имате ПИК, пробвайте и пишете за резултата. Аз лично ще съм ви благодарен.
#15 | 22.04.2016, 16:33
Публикации: 142 / 2
Въведох с ел. подпис само данни за лицето и таблиците 1 и 2 и ме пусна до подписване, но не подписах. Ще помисля още малко какво да правя.
Разбира се, ще пиша за резултата като предприема нещо.
#16 | 23.04.2016, 12:29
Публикации: 142 / 2
Подадох декл. по чл.50 по ел. път само с данните на ЗЛ и таблиците 1 и 2 - Успешно приета е .
При потвърждаването на част 3 ми дава съобщение, че не маркирано нито едно Приложение, но го потвърждава успешно.
И така приета е декларацията и има входящ номер.
Дано като му дойде времето да зачетат стажа на лицето след като има подадена декларация.
Благодаря на всички за коментарите, Весели и безгрижни празници пожелавам !!!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група