Услуга в ЕС

30.05.2016, 14:11 6386 4

30.05.2016, 14:11
Публикации: 87 / 2
Здравейте, предстои ми следната ситуация: Регистрирана по ЗДДС фирма в България извършва консултантска услуга на регистрирана по ЗДДС фирма в Италия. От тук изникват следните ми чуденки:
1. Във връзка с ЗДДС място на изпълнение се определя Италия, от което следва че българската фирма ще издаде ф-ра без да начислява ДДС /те ще си го самоначислят в Италия/ и тази ф-ра ще се включи само в дневник продажби?
2.Българската фирма има право на данъчен кредит за разходите по тази консултантска услуга?
3.Има ли нещо специфично по ЗКПО във връзка с тази услуга?
Ще съм благодарна ако някой може да изкаже мнение по въпроса.
#1 | 31.05.2016, 22:16
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
1. Да Българската фирма ще издаде фактура с текст "обратно начисляване" и основание чл. 86, ал. 3 във вр. с чл. 21, ал. 1. Фактурата ще се отрази в дневник продажби и във VIES декларацията.
2. Българската фирма има право на данъчен кредит за разходите, свързани с услугата.
3. От гледна точка на ЗКПО няма нищо специфично. Формирате приход от продажба на услуга.
#2 | 01.06.2016, 15:05
Публикации: 87 / 2
Много Ви благодаря!
#3 | 07.06.2016, 17:58
Публикации: 11 / 2
Имам аналогичен случай, българска фирма регистрирана по ДДС извършва преводачески услуги на фирма в Италия, нерегистрирана по ДДС. Във фактурата не начислявам ДДС и понеже италианската фирма не е регистрирана по ДДС не подавам Vies декларация - така ли е или греша
#4 | 07.06.2016, 20:48
Публикации: 6403 / 1129
Здравейте,
Когато получателят на услугата е данъчно задължено лице, а такова е всяко лице, което извършва независима икономическа дейност, и същевременно е от страна от ЕС и е получател на услуга от друга страна от ЕС, този получател е длъжен да се регистрира за целите на ДДС.
При нас това е регламентирано с текстовете на член 97а, ал. 1; чл. 82, ал.3 и чл. 3, ал. 1
С което искам да обърна внимание, че Вие трябва да издадете фактура с текст "обратно начисляване", да я включите във VIES, а контрагентът Ви да бъде така любезен да се регистрира и да си самоначисли данъка.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група