Има ли определено възнаграждение?

07.07.2016, 11:27 6519 15

07.07.2016, 11:27
Публикации: 1230 / 73
Ще започвам да счетоводства на едно ново ЕООД.Още преди да го регистрират казах,че ако искат да не се осигурява собственика по ДУ,в него не трябва да фигурира размер на възнаграждение.Обясних за какво става дума и подчертах да се обясни това и на адвоката.Та,вече фирмата е факт-в ДУ няма фиксирана сума ,обаче е написано ,че управителя ще управлява срещу определено възнаграждение,определено в зависимост от финансовите резултати и постигнатата печалба.И сега какво?Има ли възнаграждение или не?Мога ли да приема,че няма и да се самоосигурява човекът?
И да не отварям друга тема:Предметът на дейност ще е продажба на автомобили.Трябва ли да се правят ВП за ДАНС и да се регистрира в КЗЛД.Ще има назначени 3 човека-продавач,администратор и пазач.
#1 | 07.07.2016, 11:39
Публикации: 2973 / 395
КЗЛД - да.
Променете договора за управление, не е нужно да се вписва
#2 | 07.07.2016, 11:47
Публикации: 632 / 23
Клаузата, която са вписали е възможно най-естествената и съответстваща на предмета на ДУ клауза.
Друг е въпроса какви затруднения ще създаде, относно осигуряването.
При това положение осигуряване на МОД и в края на годината корекции.
#3 | 07.07.2016, 12:09
Публикации: 9327 / 1567
Клаузата, която са вписали е възможно най-естествената и съответстваща на предмета на ДУ клауза.
Друг е въпроса какви затруднения ще създаде, относно осигуряването.
При това положение осигуряване на МОД и в края на годината корекции.
И какво и етолкова естествено на клаузата "възнаграждение,определено в зависимост от финансовите резултати и постигнатата печалба"? Особено когато управителят и собственикът са едно и също лице. Как и кой ще определя финансовите резултати всеки месец? Какво ще получава управитела по ДУ всеки месец? Или ще му се плаща само след годишното приключване? Ами ако е на загуба?
Освен това - плащането на собственика от печалбата под формата на дивидент е много по-евтино.
Не мога да разбера защо адвокатите толкова държат да впишат наличието на ДУ още при регистрацията на фирмата. Нали вписването на ДУ в ТР не е задължително? Или на адвоката се плаща за всеки обявен документ?
Колкото до "осигуряване на МОД и в края на годината корекции" - може би на Вас, като служител, така Ви е най-лесно, но за собственика, дето трябва да плаща, това едва ли е много приятно решение
#4 | 07.07.2016, 12:12
Публикации: 1187 / 228
Звучи някак престижно и хм... непросто подобно вписване. А последствие - и задължаващо.  :smile1:
#5 | 07.07.2016, 12:18
Публикации: 9327 / 1567
Към ditzve:
1. При такова вписване н ТР ми се струва нередно собственика да е само СОЛ. Можи би наистина трябва да направите някакъв анекс за ДУ без възнаграждение /лючимите ми безвъзмездни ДУКове :)/ или въобще да прекратите този ДУ. Може би колегите ще Ви дадат и други съвети.
2. За регистрацията в КЗЛД  -задължително, щом ще има работници. За ДАНС - не зная.
#6 | 07.07.2016, 13:05
Публикации: 1230 / 73
Благодаря.Вчера е излязла регистрацията на фирмата и днес видях този ДУ.Яд ме е,че специално наблегнах на този момент,но явно някой не ме е слушал.Ще го накарам да говори с адвоката си и да направят такъв анекс.Мисля,че не е необходимо да го публикуват в ТР,а само да си го има в документите.Да видим адвоката на какво мнение ще е.Сигурно като чуе,че счетоводител го е казал,ще се възмути ,че правя консултации.
Ама законът им още не е влязъл в сила :wink1:
#7 | 07.07.2016, 14:48
Публикации: 632 / 23
1. Това е най-естествената клауза при договор с такъв предмет.
2. Нищо не се плаща при загуба или се плащат някакви минимални суми- въпрос на договаряне между страните.
3. Разбира се, че след като финансов резултат има в края на годината, възнаграждението се определя в края на годината.
4. Това, че някой счетоводител не може да се справи с предмета на ДУ и осигурителните му аспекти, не е мотив собственикът да променя договора за управление. Ако страните желаят да го променят, това е съвършено друг въпрос.
5. Да договор за управление не е обстоятелство, подлежащо на вписване. За да нямате проблеми с НОИ по-късно, ако го промените с допълнително споразумение, направете нотариално удостоверяване на дата.
Говоря когато договорът е действителен мениджърски договор с лице, което управлява чуждо търговско предприятие.
#8 | 07.07.2016, 14:48
Публикации: 1187 / 228
...
#9 | 07.07.2016, 17:16
Публикации: 2973 / 395
Не мисля, че някой колега не може да се справи и още повече си мисля, че не е в това въпроса.
#10 | 07.07.2016, 18:04
Публикации: 1230 / 73
Става дума за ДУ за едноличния собственик на капитала.И не ,че не знам как да се осигурява лицето.Просто той пред мен изяви желание да внася възможно най-малко осигуровки.И тъй като фирмата още беше в процес на регистриране,обясних,че за целта-плащане на най-малко осигуровки,лицето трябва да е СОЛ.Затова трябваше в ДУ да не се споменава за възнаграждение.Дори изобщо да не се публикува такъв.Уви,явно важно е било фирмата да се регистрира и да се вземе хонорара,а после "незнаещите и неразбиращи" счетоводители да си мислят какво да правят.
#11 | 07.07.2016, 18:09
Публикации: 11947 / 2181
Благодаря.Вчера е излязла регистрацията на фирмата и днес видях този ДУ.Яд ме е,че специално наблегнах на този момент,но явно някой не ме е слушал.Ще го накарам да говори с адвоката си и да направят такъв анекс.Мисля,че не е необходимо да го публикуват в ТР,а само да си го има в документите.

ДУ не е задължителен за обявяване в ТР, но лично аз бих предпочела след като така и така е обявен да не стои в ТР като валидно нещо, което вече е променено. В такъв смисъл , ако направите анекс и отмените този ДУ или условията за възнаграждение бих предпочела да публикувам това обстоятелство.
#12 | 07.07.2016, 18:11
Публикации: 11947 / 2181
Затова трябваше в ДУ да не се споменава за възнаграждение.Дори изобщо да не се публикува такъв.Уви,явно важно е било фирмата да се регистрира и да се вземе хонорара,а после "незнаещите и неразбиращи" счетоводители да си мислят какво да правят.

Това е един нагледен пример за изключителната полза от "компетентната " адвокатска намеса във фирмените дела.
#13 | 08.07.2016, 09:25
Публикации: 632 / 23
Аз пък не бих съветвала собственика да публикува неща, които не им е мястото в ТР, а просто бих го посъветвала да си удостовери при нотариус датата на прекратяване на ДУ. Хем по малко ще плати.
На когото не му стиска да защити пред НОИ интересите на клиента си, да си публикува
#14 | 08.07.2016, 10:54
Публикации: 11947 / 2181
На когото не му стиска да защити пред НОИ интересите на клиента си, да си публикува

Дали бихте разяснили понятието "не му стиска" ?
#15 | 08.07.2016, 13:26
Публикации: 632 / 23
Ами просто стои зад действията си и отговаря с цялото си имущество, ако клиента бъде увреден като следствие от тях.
Наистина е много просто. По-голяма отговорност от това, здраве му кажи.

Жал ми става за колеги, които са прави, но като отидат по институциите не могат да си защитят тълкуването на законите, а мънкат и "клякат" пред НОИ, НАП и т.н.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група