Обезпечения при доставки на течни горива

04.08.2016, 19:34 12501 20

04.08.2016, 19:34
Публикации: 9 / 0
Здравейте,
1. Не ми става ясно ако днес, 04.08.2016 година, фирма спре продажбите си на едро на течни горива, ще трябва ли да прави обезпечение?
2. Не е дадено определение на "течни горива" - примерно до момента купуваме втечнен нефтен газ в бутилки /от данъчен склад с АДД, освободени за потребление немаркирани енергийни продукти, предназначени за отопление/ и продаваме същите тези бутилки - това течно гориво ли е?
3. Кой ще е първия данъчен период?
4. ал.6 на чл176в от ЗДДС е абсолютно неясна - какви са тези условия по ал.1?
5. Не се разбират ал.7 и ал.8 на чл176в от ЗДДС - условията важат самостоятелно или кумулативно?
#1 | 04.08.2016, 23:05
Публикации: 147 / 41
Здравейте,

1. Ако към датата на влизане на закона в сила сте отговаряли на изискаванията на чл.176в, то ще трябва.
§ 4. Лицата, за които към датата на влизането в сила на този закон са налице условията по чл. 176в, са длъжни да предоставят обезпечение в едномесечен срок от влизането в сила на този закон.

2. За това съм съгласен - изпуснали са дефиницията заложена в проекта:
"Течни горива" по смисъла на този закон са енергийните продукти по чл.13, ал.1 от ЗАДС с изключение на енергийните продукти с кодове по КН 270900, 271111, 271121.

3. Текущия данъчен период. За тези, които вече отговарят на условията - 1 месец за да се регистрират. Тези, които мислят да търгуват - 7 дни предварително трябва да направят обезпечение. Очевидно няма да има инцидентни сделки - всичките поне със 7 дни предизвестие (говорим за данъчна основа от 25 хил.лева с натрупване)

4. Условията с:
когато за текущия данъчен период:
1. извърши облагаеми доставки на течни горива със ставка на данъка 20 на сто и с обща стойност на данъчните им основи над 25 000 лв., или
2. общата стойност на данъчните основи при вътреобщностни придобивания на течни горива, които не са предназначени за потребление от лицето, осъществило вътреобщностните придобивания, надвиши 25 000 лв., или
3. получи течни горива, освободени за потребление по чл. 20, ал. 2, т. 1 от Закона за акцизите и данъчните складове на стойност над 25 000 лв., ако не е възникнало основание за обезпечение на друго основание.

5. Важат самостоятелно доколкото се отнасят за различни неща и не могат да бъдат изпълнени едновременно.
Ал.7 се отнася за лица, които или се дерегистрират по закона, или няма да продават повече течни горива. За тези лица се предвижда връщане на обезпечението, ако нямат задължения
Ал.8 се отнася за лица търгуващи с течни горива и регистрирани по закона, които няма да внасят обезпечения. Изброени са изчерпателно: лица регистрирани като складодържатели по ЗАДС (доколкото те внасят обезпечения по ЗАДС) и лицата, които са изпълнили задължението си по чл.118, ал.6 но само за доставките отчитани по тези разпоредби.

Последното е и отговора на много обсъждан въпрос: Какво трябва да правят бензиностанциите. Ако те са изпълнили задълженията си по чл.118, ал.6:
(6) Всяко лице по ал. 1, извършващо доставки/продажби на течни горива от търговски обект, с изключение на лицата, извършващи доставки/продажби на течни горива от данъчен склад по смисъла на Закона за акцизите и данъчните складове, е длъжно да предава по дистанционна връзка на Националната агенция за приходите и данни, които дават възможност за определяне на наличните количества горива в резервоарите за съхранение в обектите за търговия с течни горива.
за тези си доставки не са длъжни да внасят обезпечение, но ако отговарят на уловията от ал.1 за останалите доставки - следва да внесат обезпечение за тях.

Надявам се поне малко да съм помогнал.

Приятна вечер.
#2 | 05.08.2016, 09:40
Публикации: 81 / 6
Т.е., ако лицето има продажби от бензиностанция, които надвишават 25000 лева, също внася обезпечение?

А ако осъществява и сделки на едро, то общо за всички продажби дължи?

Данъчният период, на база на който се определя обезпечението един месец ли е?

Ако през следващия данъчен период се надвиши размерът на обезпечението до кога се довнася?
#3 | 05.08.2016, 09:56
Публикации: 147 / 41
Здравейте,

Не знам как успях да породя толкова въпроси. :) :) :)

1. Ако фирмата е изпълнила задълженията си по чл.118, ал.6 от ЗДДС не внася обезпечение за оборотите реализирани по този начин.

2. Ако фирмата има обороти на едро, които се реализират извън системата за дистанционен контрол - обезпечението е само за тези обороти.

3. Обезпечението се определя не на базата на оборот, а на базата на прогнозирани сделки. Трябва да се внесе 7 дни преди да се оборота да надхвърли 25 хил.лева за текущия период. Обезпечението е на средномесечна прогноза и се прави за една година.

4.Ако по това време прогнозирате повишаване на оборотите - следва 7 дни преди да ги надхвърлите да внесете разлика в обезпечението, което е 20% от разликата в данъчните основи от старата и новата прогноза. Новото обезпечение е валидно до датата на старото обезпечение (не тече нова календарна година).

На практика вие обезпечавате ДДС-то на всичките си сделки предварително (освен тези от контролираните системи за продажба на дребно). Механизмът на обезпечаване е много близък до този на акцизите за лицензираните складодържатели по ЗАДС.

Разбира се винаги може да очакваме някаква нова разпоредба или тълкование, така че да обърне всичко с главата надолу ... така де оптимист съм и по-лошо може ... :) :) :)

Приятна работа.

#4 | 05.08.2016, 10:05
Публикации: 81 / 6
Очакваме ППЗДДС да изясни положението, може би.
Не съм на ясно с подробности за лицензираните данъчни складове, затова тази постановка ми е непозната.

Обаче чл.176в, ал. 2 касае търговците, които в момента извършват продажби на течни горива. Тук не се говори за прогнозни количества.
#5 | 05.08.2016, 10:42
Публикации: 147 / 41
Здравейте,

Напълно съм съгласен за чл.176в, ал.2. Той ни дава възможност да определим първоначалното обезпечение при активни търговци на течни горива, което е минималното възможно. Не отпада задължението да следите продажбите си и 7 дни преди да надхвърлите данъчната основа на обезпечението да го увеличите. Това ме притеснява, защото в бизнеса нещата не се случват така. Идва клиент и иска да закупи цяла цистерна и ти му казваш - много хубаво, ама почакайте сега да си внеса обезпечението и после още 7 дни ... пък после ще ви продам ...

Има и друг нюанс - ако използвате банкова гаранция - всяко преразглеждане се таксува допълнително. Може би е желателно по-висока прогноза, за да има по-малко разходи по преразглежданията, но пък повече лихви по гаранцията.

Последният нюанс, който ме притеснява е контрола. Как НАП ще контролират всичко това и как аз да го контролирам. Утре пристига някой управител щастлив и доволен, че е сключил сделката на живота си - продал 5 цистерни някъде си ... а те глобите са такива, че печалбите няма да стигнат ... :) :) :)

Приятна работа.
#6 | 05.08.2016, 10:44
Публикации: 6 / 0
От кога влиза в сила не мога да разбера? Четох в ДВ , не видях упоменато? От обнародването в ДВ ли?
#7 | 05.08.2016, 10:54
Публикации: 81 / 6
Точно и мен това ме притеснява. Продажбите определено варират, понякога в съществени граници ...

От кога влиза в сила не мога да разбера? Четох в ДВ , не видях упоменато? От обнародването в ДВ ли?

В едномесечен срок от влизане в сила на този закон.
#8 | 05.08.2016, 11:04
Публикации: 6 / 0
Точно това питам, от кога влиза в сила закона? Обадих се в НАП (защото нищо не пише в техния сайт) дежурната на телефона не можа да ми отговори, консултира се с колеги и т.н. , по принцип било веднага след обнародване. Да чакаме в Актуално в страницата на НАП.
#9 | 05.08.2016, 11:09
Публикации: 81 / 6
Законите влизат в сила 3 дни след обнародване, ако не е упоменато друго.
#10 | 05.08.2016, 11:54
Публикации: 6 / 0
Тоест - търговците на горива на едро , които имат обороти месечно над 25 хил.лв /без тези които минават през фискализация/ трябва да направят обезпечение до 05.09.2016г. или ще бъдат дерегистрирани по ЗДДС. Така ли се получава?
#11 | 05.08.2016, 12:37
Публикации: 1884 / 384
Информацията която пращаме на основание чл.118 ал.10 към НАП е достатъчно ясна кой и колко ще трябва да прави обезпечение. Защо тези по чл.118 ал.10 също не са освободени от обезпечения?  :wink1:
А като имам в предвид, че глобите ще са в размер на обезпечението, трябва с правилника да са по-ясни терминологиите. Например: течни горива, май предложения текст от Менда Стоянова бе по-точен от приетия. Дали се има в предвид смисъла на "течни горива" по НАРЕДБАТА за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол или нещо друго.
#12 | 05.08.2016, 13:12
Публикации: 81 / 6
Няма определение за кои горива точно се отнася.
#13 | 05.08.2016, 17:35
Публикации: 9 / 0
Здравейте, колеги и благодаря за отговорите :)
Видях проекта на Правилника - не са изяснили нещо допълнително по тези въпроси.
По моя въпрос №4 относно неясната ал. 6 - не че не са ми ясни кои са условията по ал.1, но за какво ново обезпечение става въпрос? Нали от ал. 2 до 4 коментират точно как се правят обезпечения по ал.1.
#14 | 05.08.2016, 21:21
Публикации: 147 / 41
Здравейте,

Не съм разбрал правилно въпроса ... :) :) ;)

Обезпечението по ал.1 се предоставя за срок от една година, ако изпълняваш някое от условията и срока за внасянето му е 7 дни преди да си изпълнил условието (което и да е).

ал.6 се отнася за фирми, които вече имат внесено обезпечение за което вече изтича срока от 1 година. Ако фирмата отговаря на условията по ал.1, то трябва да предостави ново обезпечение не по-късно от 14 дни преди изтичането на срока на старото обезщетение. Това ще ни се случи след година около 20 август (точно по време на отпуските).

Приятна вечер.
#15 | 18.08.2016, 13:42
Публикации: 2 / 0
Здравейте. Имам следния въпрос:
Извършваме  продажби на течни горива в търговски обект /бензиностанция/  и съответно  отчитаме същите чрез електронни системи с фискална памет, имаме установена дистанционна връзка с НАП за предаване на данни, вкл. и такива за определяне на наличните количества горива в резервоарите за тяхното съхранение в обекта.  Данъчната основа на  получените от доставчика ни  горива е над 25 000 лв. месечно, отчетените продажби също са над 25 000  месечно.
  Разпоредбата на ал.8 на чл.176 в ал.8 от ЗДДС, където е посочено кои лица не следва да предоставят обезпечение гласи:
(8) .........., както и лице, което е изпълнило изискванията на чл. 118, ал. 6 само за доставките му, отчетени по реда на същата разпоредба, се освобождават от задължението за предоставяне на обезпечение.
На мен не  ми става ясно дали имат предвид извършените облагаеми доставки на горива отчетени чрез ЕСФП, доставките на  горива, които получаваме и които са отчетени чрез ЕСФП или и двете?
Така както аз го разбирам не съм задължена да направя обезпечение за отчетените по реда на чл. 118 ал. 6 от ЗДДС продажби, но следва да  направя обезпечение за покупките си?
#16 | 22.08.2016, 09:46
Публикации: 81 / 6
А как практически ще се предоставя въпросното обезпечение в НАП?
В смисъл готова банкова гаранция как ще се депозира? Лично ли или може да се входира с куриер примерно?

vtodorova2011, на мен също ми е важен твоят въпрос ...
#17 | 22.08.2016, 14:51
Публикации: 147 / 41
Здравейте,

Така както аз го разбирам не съм задължена да направя обезпечение за отчетените по реда на чл. 118 ал. 6 от ЗДДС продажби, но следва да  направя обезпечение за покупките си?

За продажбата на течни горива през система, която изпълнява изискванията на чл.118, ал.6 не дължите обезпечение. Ако сте получател по доставка на течни горива на територията на страната - не дължите обезпечение. Тоест за покупките си на територията на страната не дължите обезпечение. Само ако Вие извършвате продажба на течни горива извън системата си по ал.8, ще дължите обезпечение, ако надхвърлят 25 хил.лева. Обърнете внимание, че има изисквания за минимално обезпечение.

А как практически ще се предоставя въпросното обезпечение в НАП?
В смисъл готова банкова гаранция как ще се депозира? Лично ли или може да се входира с куриер примерно?

Отговорите на тези въпроси в правилника ... :) :) :) ... кога ... когато го публикуват ...

Приятен ден
#18 | 22.08.2016, 15:47
Публикации: 81 / 6
Да, в ППЗДДС е описано как и с какъв придружаващ формуляр ще се представят депозити, залози и банкови гаранции. Той още не е приет и обнародван.
#19 | 09.09.2016, 16:05
Публикации: 9 / 0
Здравейте, колеги!
Бихте ли ми обяснили, че нещо не мога да си обясня в каква ситуация ще възникне т.3 на чл.176в/1/ ...

3. получи течни горива, освободени за потребление по чл. 20, ал. 2, т. 1 от Закона за акцизите и данъчните складове на стойност над 25 000 лв.

"ЗАДС ....Чл. 20. (1) Задължението за заплащане на акциз възниква от датата на освобождаване на акцизните стоки за потребление.
(2) Освобождаване за потребление е: 1. (доп. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.12.2009 г., изм. - ДВ, бр. 54 от 2012 г., в сила от 17.07.2012 г.) извеждането на акцизни стоки от данъчен склад, освен когато при условията и по реда на този закон от момента на извеждането стоките се движат под режим отложено плащане на акциз;...."

Това не са ли всички видове горива, които получаваме - с платен акциз, т.е. освободени за потребление?
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група