Препродаване на МПС

09.08.2016, 15:10 2885 4

09.08.2016, 15:10
Публикации: 15 / 0
Колеги, имам следния личен казус : закупих си автомобил  вчера на 08 август  т.г.,  но поради ред причини ми се налага да го препродам, може би  тези дни, до края на август. Длъжна ли съм да го декларирам в НАП, след като ще го препродам в период по-малък от задължителния  двумесечен. Някой сблъсквал ли се е с такава ситуация? Предварително благодаря на всеки , който ме посъветва!
#1 | 09.08.2016, 15:32
Публикации: 11932 / 2174
ЗДДФЛ
............
Чл. 13. (1) Не са облагаеми:
...................
2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;

Декларирате, облагате се , ако имате печалба.
#2 | 09.08.2016, 15:34
Публикации: 5 / 1
Ако си от София, автомобилът вече е обявен в данъчното от КАТ.

Ако не си, така или иначе нотариусът ще изиска бележка за платен данък и пак ще трябва да го декларираш и да си платиш данъка.

Също така ще трябва да си платиш 10% данък печалба за продажбата, макар че досега не съм чул някой да го е правил.
#3 | 10.08.2016, 10:27
Публикации: 15 / 0
Благодаря на  delphine и sapio. Значи декларирам, че съм закупила автомобила в НАП. Данъка е платен до края на годината. Платила съм и данък придобиване. Когато продам същия отивам да го отпиша  пак в НАП и ако съм на печалба, плащам данък печалба. Мисля, че съм Ви разбрала и благодаря!
#4 | 10.08.2016, 10:45
Публикации: 962 / 103
Благодаря на  delphine и sapio. Значи декларирам, че съм закупила автомобила в НАП. Данъка е платен до края на годината. Платила съм и данък придобиване. Когато продам същия отивам да го отпиша  пак в НАП и ако съм на печалба, плащам данък печалба. Мисля, че съм Ви разбрала и благодаря!

С уточнението, че сега плащате данъците на общината (местен данък), а догодина подавате до 30 април данъчна декларация в НАП по чл.50 (това е формулярът, в който се описват трудовите, гражданските договори и изобщо всичките доходи) и в нея вече декларирате ако има да плащате данък заради по-висока продажна цена.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група