Въпросче за трудови договори за обучение и стажуване

13.09.2016, 11:08 5048 8

13.09.2016, 11:08
Публикации: 1187 / 228
Скъпи колежки и колеги, имам един спор с АЗ относно тези договори и по-скоро доколко е правилно те да бъдат превърнати в безсрочни с допълнително споразумение, след изтичане на установения срок. Аз смятам, че не е правилно, но някой там искал така, "защото било в съответствие с програмата" и в тази връзка са диаметралните ни спорове, относно коректния начин на оформяне на правоотношението.
#1 | 13.09.2016, 11:19
Публикации: 9339 / 1571
Според мен щом плащат по програмата, единственото правило е "защото било в съответствие с програмата". Добре е все пак да се уверите, че такова  изискване наистина съществува /официално, черно на бяло/.
#2 | 13.09.2016, 11:37
Публикации: 1187 / 228
Аз подобно изискване в договора не откривам, отделен момент е, ако идеята е отчитане на дейност и демонстриране на някаква трайна заетост, след изтичане на съответните програми. За мен правило и правилно е това, което е уредено в нормативната уредба. Между другото, системата на НАП, която също си няма твърде хабер от КТ и КСО  и не е критерий в това отношение, :smile1: не приема превръщане с ДС на договори с основания 10, 11, 12, 14 и 16 в безсрочни...
#3 | 13.09.2016, 12:17
Публикации: 1705 / 207
Колега, ето една статия:
Договор за ученичество по Кодекса на труда
Може ли срокът за обучение да бъде прекъсван или спиран
Законът не предвижда нито едното, нито другото – тоест с изтичането на срока обучението се прекратява.

От друга страна в чл.237 от КТ гласи:
След завършване на обучението въз основа на договор по тази глава трудовите отношения между страните се уреждат с трудов договор или със съответно изменение на трудовия договор.
#4 | 13.09.2016, 12:24
Публикации: 1187 / 228
Така е, колежке - затова съм разчатален кой би бил по-коректния вариант.
#5 | 13.09.2016, 12:25
Публикации: 2974 / 396
БТ са невероятни. Не искам да използвам по-тежки думи, че ще ме баннат от форума...
#6 | 13.09.2016, 12:43
Публикации: 1705 / 207
Мнение на Георги Димитров по въпроса:
Специфики на трудовия договор с условие за обучение
И тук можем да поставим още един въпрос – какво следва да направи работодателят след завършване на обучението. Следва ли този договор да бъде прекратен поради изтичане на срока на обучението, необходимо ли е да бъде сключен нов трудов договор за периода на работа, за който страните са се уговорили след завършване на обучението, или договорът може да продължи за уговорения период, без да бъде прекратяван? Моето мнение е, че договорът за обучение не следва да се прекратява, а е необходимо да продължи за уговорения срок за престиране на работната сила от работника след завършване на обучението.
#7 | 13.09.2016, 12:55
Публикации: 632 / 23
1. Договорът за стажуване е едно, а договорът за обучение, нещо съвършено друго.
2. ДС към трудов договор, всъщност  по своята правна същност е нов ТД, но е прието да се нарича ДС.
Разбира се, ще има разлика,  зависимост от това кой вариант ще изберат страните - прекратяване и нов или само ДС.
3. За другите видове ТД това вече почва да се разбира, но за тези по-специфични, именно поради спецификата в субект, срок, доп. предмет, се мисли, че е нещо друго.
С други думи става и с ДС.

Уведомление, естествено не може да се подаде, но вече сме говорили, че програмата на НАП е писана от хора, които нищо не разбират от ТП.
#8 | 13.09.2016, 13:08
Публикации: 1187 / 228
Благодаря много на всички за полезните гледни точки и хубав ден!  :good:   :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група