Прекратяване на ТД по 326 с 30 дн. предизвестие от работник

16.09.2016, 23:18 4003 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

16.09.2016, 23:18
Публикации: 36 / 1
Служител заяви че напуска на дата 30,08,2016 по чл. 326 т.1 и т.2 от КТ с предизвестие от 30 дни. Уговореното предизвестие е 30 дневно и е за двете страни. Заповедта от работодателя е с дата 15,09,2016 и е с текст " прекратявам трудовото правоотношение по чл. 326 т.1 и т. 2 и по постигнато взаимно съгласие считано от 15,09,2016,
Изплатено е обезщетение за неползвана отпуска - чл.  224 КТ. Правилно ли е това и дължи ли се обезщетение на друго основание?
#1 | 17.09.2016, 07:02
Публикации: 7243 / 1083
Предизвестието не е отработено цялото. Страната, по чиято инициатива не е спазено предизветието, дължи обезщетение.

Основанието за прекратяване е неправилно. Не може хем чл.326, хем взаимно съгласие. Или едното, или другото.
#2 | 17.09.2016, 08:58
Публикации: 632 / 23
Предизвестието не е отработено цялото. Страната, по чиято инициатива не е спазено предизветието, дължи обезщетение.

Основанието за прекратяване е неправилно. Не може хем чл.326, хем взаимно съгласие. Или едното, или другото.
Точно така. Ако има писмено предложение на едната страна и съгласие на другата - също писмено, предизвестието от 30.08 е без значение.
Ако няма съгласие, ще се дължи от работодателя обезщетение по чл.220/2 КТ
#3 | 17.09.2016, 09:27
Публикации: 36 / 1
1.заявлението от 30.08.2016 за едностранно првекратяване от работника е прието
2.има съгласие за прекратяване на 15.09.2016 - т.е. двете сртани не искат да се отработва цялото предизвестие
3.заповедта е по чл. 326 т.1 ал.1

заповедтта тв този случай, трябва ли да е по 325?

с постигнато съгласие може ли да се прекрати по-рано и без страните да дължат предизвестие по чл. 220/2?
#4 | 17.09.2016, 09:39
Публикации: 7243 / 1083
Щом е постигнато взаимно съгласие, няма проблем ТД да се прекрати на това основание, въпреки започналото предизвестие.
Ако ТД се прекрати по взаимно съгласие страните не дължат обезщетение по чл. 220/2
Ако  ТД се прекратява по взаимно съгласие, то основанието на заповедта трябва да е чл. 325, ал.1, т.1. 
#5 | 17.09.2016, 10:55
Публикации: 632 / 23
1.заявлението от 30.08.2016 за едностранно првекратяване от работника е прието
2.има съгласие за прекратяване на 15.09.2016 - т.е. двете сртани не искат да се отработва цялото предизвестие
3.заповедта е по чл. 326 т.1 ал.1

заповедтта тв този случай, трябва ли да е по 325?

с постигнато съгласие може ли да се прекрати по-рано и без страните да дължат предизвестие по чл. 220/2?

Да, но задължително трябва да имате писмено предложение от работника или от работодателя и приемане на другата страна в 7 дневен срок- писмено.
#6 | 17.09.2016, 11:15
Публикации: 36 / 1
благодаря


В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове