Дата на данъчно събитие

27.09.2016, 15:28 2675 3

27.09.2016, 15:28
Публикации: 149 / 36
Здравейте,

Искам да попитам нещо свързано с датата на данъчно събитие при услуга. Става въпрос за услуга, което изпълнение протича в рамките на два месеца, започва в началото на единия и свършва в началото на другия или края на другия месец. Съгласно чл. 25, ал. 2, датата е когато услугата е извършена. Нямаме получено плащане нито уговорено по-рано плащане, не са транспортни услугите. По всичко до тука ако правилно тълкувам датата е края на извършване на услугата, тъй като нямаме уговорено друго. Но проблема ми е че искам да се аргументирам законово, че трябва да фактурирам в края на всеки месец за частта извършена в този месец, не знам дали няма някакво тълкуване на закона от НАП, но не мога да намеря. Не става въпрос за услуга прочитаща в две различни календарни години, тогава е ясно. Услугата е протичаща септември-октомври. Самата услуга е реклама.
Благодаря предварително, ако може да изразите мнение 
#1 | 27.09.2016, 15:44
Публикации: 11956 / 2182
" Но проблема ми е че искам да се аргументирам законово, че трябва да фактурирам в края на всеки месец за частта извършена в този месец"

А можете ли надлежно да изчислите сумата на частта от услугата към даден момент ? А може би имате предвид авансови плащания ?
#2 | 27.09.2016, 15:50
Публикации: 149 / 36
Да, сумата е разделена за всеки ден съгласно медия план.
Не рядко се случва да получа разход от подизпълнител, защото подизпълнителя си е разделил прихода по месеци. Всъщност тук ми се получава пропукването. Имам разход но нямам приход за месеца, което за мен е проблем. Но моя клиент тълкува че услугата приключва в следващия месец и съответно държи фактурата да е тогава.
#3 | 27.09.2016, 15:55
Публикации: 11956 / 2182
 Но моя клиент тълкува че услугата приключва в следващия месец и съответно държи фактурата да е тогава.

И аз мисля така - не виждам основание за задължително фактуриране на услугата на части освен , ако не е уговорено  поетапно авансово плащане.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група