Данъчен кредит за нощувки на служители на фирмата - моля за указание/писмо НАП

10.10.2016, 15:29 10512 5

10.10.2016, 15:29
Публикации: 298 / 14
Здравейте,
До колкото четох и проучих, ми стана ясно, че когато служителите на фирмата (назначени на ТД във въпросната фирма) са изпратени в командировка във връзка с дейността на фирмата, може да се ползва данъчен кредит върху нощувките/настаняването им в размер на 9% (говорим за нормална фирма ЕООД/ООД, не за тур оператор).
Чета разни указания от различни години и по тях пише, че тези 9% ДДС можели да се прихванат. Обаче като отворя актуалния зДДС виждам следното:
http://www.tita.bg/page/20
"
Ограничения на правото на приспадане на данъчен кредит Чл. 70. (1) Правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато:
7. транспорта и нощувките на командировани от лицето лица;
"
Първо въобще не разбирам какво значи "от лицето лица", кое е отва лице - управителя/собственикът на фирмата, юридическо или физическо. Както и да е.
Можете ли да ми намерите някакво актуално указание, което да си принтирам и да приложа към счетоводните документи, като основание да прихванем тези 9% ДДС във фирмата, понеже авансовата ми фактура (от хотела) е с данъчна основа + ДДС, обаче финалната оригинална е без ДДС-то, тоест хората от счетоводството на хотела явно си мислят, че ние сме си разнесли ДДС-то по сметката за ДДС 4531, само дето на мене цялата сума ми седи на 402 Доставчици по аванси, понеже собственикът на фирмата не вярва, че имаме право на данъчен кредит за 9% ДДС и докато не види указание от НАП, няма да повярва. Та ако някой има указание и може да помогне, и ако може указанието да е сравнително актуално, с оглед на промените в зДДС през годините.
#1 | 10.10.2016, 16:08
Публикации: 4393 / 734
"...транспорта и нощувките на командировани от лицето лица..." означава "...транспорта и нощувките на командировани от работодателя (лицето) работници (лица)..."

За ДДС-то не зная.
#2 | 10.10.2016, 19:15
Публикации: 298 / 14
То и аз така чета, ама спрямо доста други постове, теми и тълкувания излиза, че има право на данъчен кредит, спрямо закона и това дето цитирах в първия пост излиза, че няма. Ето една тема от 2014:
https://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=11033.0
Аз вече се обърках!
#3 | 10.10.2016, 19:48
Публикации: 11956 / 2182
 bigdarkmad ,

В чл.70 ал.1 се изброяват случаите, при които независимо , че са изпълнени условията на чл.69 или 74 НЯМА право на данъчен кредит и в частност става дума за "2. стоките или услугите са предназначени за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето;" .
 По-долу чл.70 ал.3 пояснява, че :

" Алинея 1, т. 2 не се прилага за:
...........
7. транспорта и нощувките на командировани от лицето лица;"

Т.е. нощувките не попадат в обсега на случаите, при които съгласно чл.70 ал.1 т.2 НЯМА право на данъчен кредит. С една дума за тях имаме право на такъв.

#4 | 10.10.2016, 19:50
Публикации: 11956 / 2182
http://www.tita.bg/page/252


№ 96-00-24 от 22.01.2009 г относно прилагане на чл. 33, ал. 1, т. 1 от ЗКПО и признаване на данъчен кредит при фактури за нощувки от хотели.
.

Скрит текст :
#5 | 11.10.2016, 10:22
Публикации: 298 / 14
 bigdarkmad ,

В чл.70 ал.1 се изброяват случаите, при които независимо , че са изпълнени условията на чл.69 или 74 НЯМА право на данъчен кредит и в частност става дума за "2. стоките или услугите са предназначени за безвъзмездни доставки или за дейности, различни от икономическата дейност на лицето;" .
 По-долу чл.70 ал.3 пояснява, че :

" Алинея 1, т. 2 не се прилага за:
...........
7. транспорта и нощувките на командировани от лицето лица;"

Т.е. нощувките не попадат в обсега на случаите, при които съгласно чл.70 ал.1 т.2 НЯМА право на данъчен кредит. С една дума за тях имаме право на такъв.
Благодаря много :good:, след насоката ми отне 5 четения на закона, докато схвана какво се има в предвид, явно бавно загрявам. Но след твоите два поста ми се изясни ситуацията.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група