Казус с регистрация по чл.97а от ЗДДС

15.11.2016, 21:13 5239 5

15.11.2016, 21:13
Публикации: 326 / 5
Здравейте,

трябва да направим регистрация по чл.97а, при подаване на документите днес ми поискаха договор с контрагента. Такъв нямахме, но тази вечер са пратили такъв на мела, не е подписан, но е с дата 15.11.2016г. Та сега казуса ми е утре (срока за документите е един ден) като подавам документите какво да декларирам, имаме ли договор или не??? А и той е на английски, няма как да го преведа до утре.
#1 | 15.11.2016, 22:03
Публикации: 4400 / 737
Има ли някакво нормативно задължение да имате договор?
#2 | 16.11.2016, 10:38
Публикации: 2975 / 397
За този тип регистрация обикновено искат
#3 | 16.11.2016, 11:03
Публикации: 326 / 5
Не успях да погледна дали нормативно имат основание да искат договора при подаване на заявлението, но те така или иначе го искат в искането.
#4 | 02.04.2018, 11:40
Публикации: 11 / 0
Здравейте,
Моля за коментар и по моя казус:
Фирма регистрирана само на основание чл.97А получава стока от страна членка на ЕС.
По моите разбирания тя трябва да получи фактура с включен VAT (фирмата доставчик е рег.по ДДС). Разбира се няма право на данъчен кредит.
Имам предвид, че не е редно да получава фактура без включен VAT и да си го начислява сама с протокол, при условие, че купува стока (а не услуга).
#5 | 02.04.2018, 17:15
Публикации: 11 / 0
===============
Чл. 13. (1) Вътреобщностно придобиване е придобиването на правото на собственост върху стока, както и фактическото получаване на стока в случаите по чл. 6, ал. 2, която се изпраща или транспортира до територията на страната от територията на друга държава членка, когато доставчикът е данъчно задължено лице, което е регистрирано за целите на ДДС в друга държава членка.
Чл. 84. Данъкът при вътреобщностни придобивания е изискуем от лицето, което извършва придобиването.
Чл. 86. (1) Регистрирано лице, за което данъкът е станал изискуем, е длъжно да го начисли, като:
1. издаде данъчен документ, в който посочи данъка на отделен ред;
2. включи размера на данъка при определяне на резултата за съответния данъчен период в справка-декларацията по чл. 125 за този данъчен период;
3. посочи документа по т. 1 в дневника за продажбите за съответния данъчен период.

=========
Тези като ги навържа излиза, че трябва да си начисля ДДС с протокол тъй като в чл.86 не се органичава основанието за регистрация по ДДС.
Може ли някой да ми потвърди, че се оплетох. :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група