Осигуряване чрез ЕООД

17.12.2016, 15:28 5050 9

17.12.2016, 15:28
Публикации: 5 / 0
Здравейте,

Ако минимумът от 420 лв, върху който се самоосигурява собственикът на ЕООД бъде привеждано като възнаграждение чрез ЕООД-то, как се третират счетоводно осигуровките (108.36 лв) и данъкът върху заплатата на самоосигуряващото се лице (31.16)?

Според калкулатора https://www.kik-info.com/kalkulatori/samonaet-eood.php, сумата от 420 се признава за разход на ЕООД-то. Изчислението е: 420 минус осигуровки (108.36) минус данък (31.16) = 280.48 (нетно възнаграждение за лицето).

1. Не следва ли осигуровките върху минимума и данъка да са за сметка на собственика? Очевидно при изчислението на калкулатора цялата сума от 420 лв  се третира като данъчно признат разход на ЕООД-то.

2. Осигуровките и данъка чрез банковата сметка на ЕООД-то ли се плащат?

3. Данъкът на тримесечие ли се плаща? Подава ли се декларация по чл.55 от ЗОДДФЛ от собственика като самоосигуряващо се лице?

4. Ако има основание собственикът да подаде годишна декларация по чл.50 на ЗДДФЛ, прилагат ли се 25% процента нормативно признати разходи върху месечните възнаграждения от 420 лв?

Благодаря!
#1 | 17.12.2016, 15:45
Публикации: 9299 / 1558
1. Разходът за фирмата е 420
2. Да
3. Не. Подават се Д1 и Д6 от фирмата
4. Не
5. Икономията от счетоводител не е добро решение.
#2 | 17.12.2016, 16:21
Публикации: 11932 / 2174
#3 | 19.12.2016, 12:17
Публикации: 5 / 0

Благодаря Ви за отговора, но не мисля, че научих нещо полезно.
#4 | 19.12.2016, 12:30
Публикации: 11932 / 2174
Благодаря Ви за отговора, но не мисля, че научих нещо полезно.

"Полезността" е относително понятие и често зависи от някакви начални познания . Съжалявам, че съм Ви затруднила да прочетете тези безполезни неща в темата. Иначе се присъединявам към т.5 от поста на ХХХХХ  .
#5 | 19.12.2016, 12:31
Публикации: 1187 / 228
Аз мисля, че всичко е много ясно, но при всяко положение е добре да потърсите и практическа консултация и последваща помощ от специалист, а да не разчитате на виртуални седянки...   
#6 | 19.12.2016, 12:32
Публикации: 5 / 0
Здравейте,

Ако минимумът от 420 лв, върху който се самоосигурява собственикът на ЕООД бъде привеждано като възнаграждение чрез ЕООД-то, как се третират счетоводно осигуровките (108.36 лв) и данъкът върху заплатата на самоосигуряващото се лице (31.16)?

Според калкулатора https://www.kik-info.com/kalkulatori/samonaet-eood.php, сумата от 420 се признава за разход на ЕООД-то. Изчислението е: 420 минус осигуровки (108.36) минус данък (31.16) = 280.48 (нетно възнаграждение за лицето).

1. Не следва ли осигуровките върху минимума и данъка да са за сметка на собственика? Очевидно при изчислението на калкулатора цялата сума от 420 лв  се третира като данъчно признат разход на ЕООД-то.

2. Осигуровките и данъка чрез банковата сметка на ЕООД-то ли се плащат?

3. Данъкът на тримесечие ли се плаща? Подава ли се декларация по чл.55 от ЗОДДФЛ от собственика като самоосигуряващо се лице?

4. Ако има основание собственикът да подаде годишна декларация по чл.50 на ЗДДФЛ, прилагат ли се 25% процента нормативно признати разходи върху месечните възнаграждения от 420 лв?

Благодаря!

1. Знам, че разходът за фирмата е 420. Въпросът ми беше съвсем различен: Не следва ли разходът за осигуровки да е на самоосигуряващото се лице? А те са включени в тези 420 лв.

2. Благодаря за потвърждението.

3. Знам, че се подават Д1 и Д6 от дружеството. Въпросът ми беше: "Данъкът на тримесечие ли се плаща? Подава ли се декларация по чл.55 от ЗОДДФЛ от собственика като самоосигуряващо се лице?"

4. Отговорът Ви е "не". Бихте ли пояснили защо и на кое основание самоосигуряващо се лице няма правото на 25%-те процента нормативно признати разходи, въпреки, че се осигурява чрез собствено ЕООД?

Благодаря!
#7 | 19.12.2016, 12:45
Публикации: 5 / 0
Аз мисля, че всичко е много ясно, но при всяко положение е добре да потърсите и практическа консултация и последваща помощ от специалист, а да не разчитате на виртуални седянки...

А аз мисля, че форумът е чудесна идея, особено ако в него пишеха хора, които освен голямо самочувствие имат и компетентност по темата, която коментират.
#8 | 19.12.2016, 12:45
Публикации: 9299 / 1558
1. Трябва да направите разлика между разход на фирмата за заплата (възнаграждение), удръжки от възнаграждението, приспадане на определени суми при определяне на данъка върху доходите, сума за плащане (паричен поток), разчети със собственика по осигуряването.
3. Какво не разбрахте от отговор "не"?  Когато се подава Д6, обикновено не се подава Д55. Сроковете за плащане на данъка обикновено са според сроковете на подаване на съответните декларации
4. Вижте ЗДДФЛ. Обърнете внимание на допълнителните разпоредби. Най-вече на т. 22и. Е, може да бъркам номера, но не и буквата.
Успех!

Повече от това не мога да Ви помогна. Не смятам, че форумът е мястото, където трябва да се цитират цели закони или да се четат лекции за първоначално обазоване. Нека все пак да оценяваме труда и времето на другите.
#9 | 19.12.2016, 13:16
Публикации: 11932 / 2174
А аз мисля, че форумът е чудесна идея, особено ако в него пишеха хора, които освен голямо самочувствие имат и компетентност по темата, която коментират.

Напоследък ми прави впечатление, че много щедро и едва ли не с чувство на обида се дават квалификации от тука питащи за некомпетентност . Това е не само в тази, но и в други теми.
https://www.kik-info.com/forum/index.php/topic,19148.msg115468/topicseen.html#new

 Първо думата дискусия предполага диалог, а не монолог и, както каза колежка в друга тема тука не е "Вие питате-ние отговаряме". Дали някой е компетентен или не не е форумът мястото да се даде такава квалификация. Дори и да е компетентен този някой има пълната свобода да не пожелае да сподели компетентността си с Вас.

Второ - ако си бяхте направили труда да прочетете ЗДДФЛ в частта за личния труд и писмо Писмо № 94-00-114 ОТ 03.05.2010 Г. , което е цитирано като скрит текст в темата, от която не научихте "нищо полезно" нямаше да Ви затрудни да направите извода, че декларация по чл.55 не се подава за ДДФЛ / личен труд, защото същият е приравнен на трудово правоотношение по отношение на дължимите данъци. Това Ви обясни и ХХХХХ.

И не на последно място е некоректно да дават квалификации за некомпетентност хора, които освен да четат и питат не са се включили нито с едно мнение, за да допринесат за развитието на дадена дискусия. И според мене е неправилно да се очакват безгрешни отговори , които да се ползват без проверка. По-скоро тука би следвало да се развиват спорове и дискусии, които да водят до истината по даден казус.

Извинявам се за офтопика.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група