Наднесени осигуровки

11.01.2017, 20:36 6364 12

11.01.2017, 20:36
Публикации: 7 / 0
Здравейте, през Септември смених местоработата си и се оказа, че от сумата от внесените осигуровки от двата работодателя надвишава максималните осигуровки (335.4 и 118.39). Скоред калкулаторите в интернет максималните осигуровки са 335.40
Как мога да възстановя тези 118.39?
 Новият работодател каза, че автоматично щяло да стане със декемврийската заплата, но не виждам такова нещо във фиша.
Трябва ли да подавам декларация някъде или да гоня HR-а да прави нещо?
Да не говорим, че и фирмата трябва да си вземе осигуровките, част от които са платени от предния ми работодател, ама това си е тяхна работа вече.
#1 | 12.01.2017, 07:12
Публикации: 9299 / 1558
А през м.септември декларирал ли си пред новия работодател, че при стария си осигурен на максимума? Бил си длъжен!  Ако не си - сам си си забъркал кашата. Сега настоящият ти работодател трябва да прави корекции на ведомости, на подадени декларации и т.н.  Не, че не е възможно да се оправи, но е голяма разправия
#2 | 12.01.2017, 08:22
Публикации: 7 / 0
То всъщност новия работодател ме е осигурил на максимума. И да те знаеха че работя.. дет се вика чакаха ми предизвестиетп да свърши. Докъментите от старата работа излязоха ноември месец.. и съм си занесъл бележката за доходите. И още тогава говорих с hr и те казаха да не се притеснявам, че ще стане. Но сега като не стана, искам да попитам какво точно и кой трябва да направи..  че да стане работата. Един вид, с извинение, ми трябват инструкции като за идиоти.. за да съм сигурен че ще стане от раз.. а няма да се занимавам месеци
#3 | 12.01.2017, 08:41
Публикации: 9299 / 1558
Трябва(ло) е да подадеш декларация или документ от предходния работодател, че за м.09 си осигурен върху осиг.доход в размер на.... лв. Така настоящия рабтодател ще знае върху колко може да те осигурява. Вземи такъв документ, занеси го на работодателя и той ще направи корекции. Не е приятно, трдоемко е, но не е невъзможно.
Вината е и на двама ви. След като са знаели, че имаш друг доход и ще ти дават висока заплата, сами е трябвало да ти поискат нужната справка.

И не бъркай доходите за данъчни цели с осигурителния доход. В случая са различни. От бележката за дохода и удържания данък не може да се види осиг.доход за конкретен месец
#4 | 12.01.2017, 10:00
Публикации: 7 / 0
Какъв точно докъумент ми трябва? Как се казва- има ли някакъв номер или нещо, че като отида да го искам да ми дадат правилния?
Със Фиша от старата работа ще стане ли? Получавам го електронно и няма подпис и печат на него, но пък дет се вика.. мога да им дам e-maila, пък те да си му правят експертиза дали не е фалшив :)

другото нещо е,че като ми върнат осигуровките, би трябвало да дължа данък върху тея 118 лв - демек по някакъв друг параграф държавата трябва да ми удържи 11 лв данък. Прав ли съм в мислите си?
#5 | 17.01.2017, 10:04
Публикации: 7 / 0
Аз изпратих мейли до НОИ и НАП, пък да видим какво ще кажат и те.
Малко е тъпо, че ми имат всичките данни и все пак не казват, че са взели повече пари.
Но аз съм решил да пробвам да си ги върна. От HR-а нямам много съпорт за момента. Тях май не ги бърка, че и фирмата ще вземе някой лев, защото няма да плаща нейната част от осигуровките.
#6 | 17.01.2017, 11:15
Публикации: 9299 / 1558
Аз изпратих мейли до НОИ и НАП, пък да видим какво ще кажат и те.
Малко е тъпо, че ми имат всичките данни и все пак не казват, че са взели повече пари.
Но аз съм решил да пробвам да си ги върна. От HR-а нямам много съпорт за момента. Тях май не ги бърка, че и фирмата ще вземе някой лев, защото няма да плаща нейната част от осигуровките.
Няма да можеш сам да си върнеш надвнесените осигуровки. Това е работа на осигурителя/работодателя, тъй като той е внесал и декларирал осигуровките. В твоя случай работа може да ти свърши всеки един от работодателите от м.09.2016. За предпочитане е това да направи настоящия работодател.

Документът, който ти трябва, няма точно наименование или формуляр. Документ /справка, служебна бележка, удостоверение.../ за осигурителния доход и внесените или дължими осигуровки за м..... Важното е да съдържа периода от... до..., осиг.доход за този период и да е записано, че осигуровките са внесени или дължими от този осигурител.
От НАП едва ли ще ти кажат какво да правиш, но ако имаш отговор - публикувай го тук. Ще е от полза.
От НОИ едва ли ще ти отговорят, защото не е тяхна работа.
#7 | 17.01.2017, 17:43
Публикации: 7 / 0
На Мен работодателя (и по-точно HR-а), ми каза че трябвало в НАП да отида и да си бутам аз нещата.
Ще си взема от предния работодател бележка за осигуровките за въпросния месец и ще я дам на сегашния Работодател.

Въпроса е, че те не знаят какво да правят с нея и ако трябва тях да ги карам да свършат работата, ще трябва да им дам инструкции какво точно да направят.
#8 | 20.01.2017, 15:34
Публикации: 7 / 0
НОИ ми отговориха - 2 пъти един път централното управление и един път Софийското.

И двата отговора казват едно и също - питайте в НАП, само че едните така са го написали, че нищо не се разбира.

#9 | 20.01.2017, 15:37
Публикации: 6668 / 658
Според мен трябва да се направи корекция в новата фирма . Ще имате по-малко осигуровки и повече данък. Разликата трябва да Ви се изплати. Надвнесените от фирмата осигуровки не са проблем - ще приспаднат надвнесената сума от следващи плащания.
#10 | 20.01.2017, 15:41
Публикации: 5497 / 371
На Мен работодателя (и по-точно HR-а), ми каза че трябвало в НАП да отида и да си бутам аз нещата.
Ще си взема от предния работодател бележка за осигуровките за въпросния месец и ще я дам на сегашния Работодател.

Въпроса е, че те не знаят какво да правят с нея и ако трябва тях да ги карам да свършат работата, ще трябва да им дам инструкции какво точно да направят.

Това няма как да обясним! Незнам какви колеги са, но би трябвало да знаят, най-малко принципно как трябва да стане. А ако не знаят в софтуера  как да го направят - да питат програмистите на софтуера
#11 | 02.02.2017, 14:59
Публикации: 7 / 0
Шах с пешката - ходих в НАП - казаха работодателя.
Работодателя каза, че се е обаждал в НАП и те му били казали, че аз трябва да отида лично и да подам молба.
#12 | 02.02.2017, 15:07
Публикации: 2966 / 392
Каква молба ще подава работник, при положение, че вноските са по ЕИК на работодател?!
Да си пускат корекциите. С корективната ведомост на вас ще ви изпратят сумите. Нищо кой знае колко сложно не е, въпрос на 20 мин работа.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група