Застъпване на майчинства

11.01.2012, 10:35 37444 43
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

11.01.2012, 10:35
Публикации: 2 / 0
Здравейте, имам следния въпрос и ще съм благодарна на компетентния ви отговор:

Детето ми навършва 2 години на 15.7.2012, на 7.7.2012 следва да ми бъде издаден 45 -дневен болнични за раждане на второто ми бебе. Интересува ме дали мога да се възползвам от  Чл.49 ал.2 от КСО - При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.
 Не съм се връщала на работа, не съм ползвала нито болничен, нито полагаем годишен отпуск. При този случай застъпено майчинство ли ще ползвам?(Притеснява ме единствено факта, че между двете дати има само 8 дена разлика)
 Благодаря предварително:)
#1 | 11.01.2012, 11:01
Публикации: 3167 / 246
Ще ползвате обезщетението от първото майчинство. До три дена след издаването на болничния за 45 дни трябва да подадете в предприятието прил.12 за прекратяване на платеното майчинство за първото  дете и прил.4 за 50% от него да ви изплатят за дните, за които се получава застъпване.
#2 | 11.01.2012, 12:40
Публикации: 2 / 0
Благодаря за бързия и изчерпателен отговор.
#3 | 02.03.2012, 19:17
Публикации: 2 / 0
Здравейте!
Предстои ми да изляза в 45 дневен болничен за втора бременност на 25.08,2012г., когато първото ми дете ще бъде на 1 г. и 9 м. След установяване на бременност се налага използване на болничен за общо заболяване.В момента съм в отпуск за отглеждане на дете до 2г.Интересува ме болничният за общо заболяване на каква база ще ми бъде изчислен-18м. назад вкючващи паричното обезщетение при бременност и раждене за срок от 410 календарни дни+месеците в които съм по майчинство за отглеждане на дете до 2г.,или месеците върху които е изчислено това обезщетение+месеците в които съм по майчинство за отглеждане на дете до 2г. Ако на 10.08.2012г.се върна в отпуска за гледане на дете до 2 г., в този случай майчинството води ли се застъпено и имам ли право да се възползвам от чл. 49, ал. 2, според който ще получавам обезщетение като за първото дете? Казаха ми, че с подаване на 45 дневния болничен трябва да подам и Заявление, което е в свободен текст и се прикрепя към първия болничен лист , в която да е упоменато, че желая да се вземе в предвид чл.49, ал. 2. ? И има ли правно основание да ми бъде отказано изпълнението на този член?
Благодаря Ви предварително!

#4 | 02.03.2012, 20:12
МамаБожка
Обезщетение при бременност и раждане
КСО
Чл. 49.  (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., бр. 105 от 2006 г., изм., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г., бр. 98 от 2010 г., в сила от 1.01.2011 г., бр. 100 от 2011 г., в сила от 1.01.2012 г. ) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.
(2) (Нова - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.
#5 | 07.03.2012, 10:09
Публикации: 10 / 0
aneb, аз направих точно така - върнах се на работа след навършване на 1 г. на първото ми дете. 2 седмици преди да изляза в 45 дневен болничен се върнах в отпуска за гледане на дете до 2 г. От НОИ Варна инспекторите на място ми обясняваха как няма да мога да се възползвам от този член, как не е трябвало да се връщам на работа и т.н. Но аз подочух от тук, от там, че имам право и направих 4 запитвания до различни имейли на НОИ. В крайна сметка от всякъде ми отговориха, че ако към датата на издаване на 45 дневния болничен аз съм в отпуск за гледане на дете до 2 г. - имам право! Заедно с 45 дневния болничен подадох и заявление в свободен текст, в което моля при изчисляване намайчинство за второ дете да се вземе в предвид чл.49, ал. 2. Когато счетоводителката внесла болничния отново на място и казали, че няма да стане моята работа - хайде още един имейл до НОИ Варна - Защо пък да не може да стане моята работа, като задавайки въпроса си писах трите имена и ЕГН за справка. Вероятно след толкова тормоз разбраха, че знам какво искам и имам право.
Днес видях, че ми е изчислено както исках - като за първото дете.
Така че стига да сме нахални и настоятелни става. Те се мъчат да се правят на цапнати - ако пък не знаеш и мине номера... Успех и лека бременност!
#6 | 12.03.2012, 20:35
Публикации: 2 / 0
Много ти благодадаря tupur_lupur :smile1:Лека бременност и на теб!
#7 | 13.03.2012, 11:12
Публикации: 13 / 0
здравейте! въпросът ми е свързан с документите за застъпващо се майчинство.
Служителката е бременна с второ дете, като в момента ползва отпуск за отглеждане на дете до 2 г.
На 6.3.12 ми предаде болничния лист, на следващият ден подадох заявление в НОИ за промяна в обстоятелствата. На 26.3.12 ще занеса болничният в нои. Въпросът ми е: трябва ли да предам и Заявление - декларация по чл. 54, защото в нои нищо не ми казаха за нея.
#8 | 13.03.2012, 11:17
Публикации: 3167 / 246
Ще трябва да представите декларация за 50% пл.майчинство до навършване на 2г на първото дете.
#9 | 13.03.2012, 11:28
Публикации: 13 / 0
Можете ли да ми кажете от къде мога да изтегля образец за тази декларация?
Благодаря предварително
#10 | 13.03.2012, 11:37
Публикации: 3167 / 246
Ето от тук :)
#11 | 11.07.2012, 01:22
Публикации: 3 / 0
Здравейте,имам въпроси по същата тема и ще в бъда много благодарна ако ми помогнете.Имам дъщеря ,която на 07.10.2012 г. ще стане на 1 г. в момента съм бременна с второ дете, което ще бъде секцио около 29-30.09.2012г. и ще стане застъпване на майчинствата ,45 дневния болничен преди раждане ще е преди да е минала 1-вата г. за дъщеря ми , може ли да ми кажете какви са процедурите по новото и старото майчинство , които трябва да направя и документите за тях , понеже от НОИ не ми обясниха , а ме гледаха и се държаха толкова странно все едно за първи път имат такъв случай!След много търсене попаднах на този сайт и се надявам някой да ми помогне , надявам се да съм обяснила ситуация , а ако нещо съм пропуснала съжалявам и ще се до уточня ако има нужда!
#12 | 11.07.2012, 09:09
Публикации: 3167 / 246
 При издаването на болничният за 45дни до три подавате прил.12 при работодателя за промяна на обстоятелствата.
До колкото разбирам, когато излезнете в болничните за второ раждане, няма да са изтекли още 410 дни. От тях няма да получавате нищо. Но когато изтекат те, тогава подавате и прил.4, за да можете по време на обезщетенията за бременност и раждане да получавате 50% от пл.майчинство за първото дете.
#13 | 11.07.2012, 12:59
Публикации: 3 / 0
Благодаря много за бързия отговор , а тези прил. от НОИ трябва да ги взема и да ги дам на счетоводителката ни за по нататъшно до оправяне до колкото разбрах нали!Отново благодаря!
#14 | 11.07.2012, 13:09
Публикации: 3 / 0
Намерих прил. в нета благодаря!
#15 | 17.09.2012, 14:38
Публикации: 1 / 0
Много ти благодадаря tupur_lupur :smile1:Лека бременност и на теб!
aneb, аз направих точно така - върнах се на работа след навършване на 1 г. на първото ми дете. 2 седмици преди да изляза в 45 дневен болничен се върнах в отпуска за гледане на дете до 2 г. От НОИ Варна инспекторите на място ми обясняваха как няма да мога да се възползвам от този член, как не е трябвало да се връщам на работа и т.н. Но аз подочух от тук, от там, че имам право и направих 4 запитвания до различни имейли на НОИ. В крайна сметка от всякъде ми отговориха, че ако към датата на издаване на 45 дневния болничен аз съм в отпуск за гледане на дете до 2 г. - имам право! Заедно с 45 дневния болничен подадох и заявление в свободен текст, в което моля при изчисляване намайчинство за второ дете да се вземе в предвид чл.49, ал. 2. Когато счетоводителката внесла болничния отново на място и казали, че няма да стане моята работа - хайде още един имейл до НОИ Варна - Защо пък да не може да стане моята работа, като задавайки въпроса си писах трите имена и ЕГН за справка. Вероятно след толкова тормоз разбраха, че знам какво искам и имам право.
Днес видях, че ми е изчислено както исках - като за първото дете.
Така че стига да сме нахални и настоятелни става. Те се мъчат да се правят на цапнати - ако пък не знаеш и мине номера... Успех и лека бременност!

Благодаря ти много за изчерпателната информация. Мислиш ли, че ако не съм в отпуск за отглеждане на дете до 2 год (240 лв), а все пак получавам обезщетение за отглеждане на дете до 2 год (120лв) мога да опитам да ми изчислят намайчинство за второ дете съгласно чл.49, ал. 2.
#16 | 17.09.2012, 14:43
Публикации: 5550 / 369
Благодаря ти много за изчерпателната информация. Мислиш ли, че ако не съм в отпуск за отглеждане на дете до 2 год (240 лв), а все пак получавам обезщетение за отглеждане на дете до 2 год (120лв) мога да опитам да ми изчислят намайчинство за второ дете съгласно чл.49, ал. 2.

Не може да се възползвате от чл.49, защото Вие не сте в майчинство, а сте започнала работа.
#17 | 23.11.2012, 11:17
Публикации: 3 / 0
Zdraveite imam zastavane na dvete maichinstava, kato v momenta sam v bolnichen, koito mi e izdaden ot rodilnoto,a 1 maichinstvo veche izteche. Vaprosa mi e kakvo maichinstvo shte vzimam? 80% ot minimalnata rabotna zaplata ili shte se vzeme predvid sumata ot parvoto maichinstvo? Blagodaria predvaritelno.
#18 | 23.11.2012, 11:23
Публикации: 383 / 33
а болничният ви какъв е - обикновен или за бременност и раждане

важното е когато ви издават болничният за бременност и раждане да сте в отпуск за отглеждане на дете или за бременност и раждане с предното дете
#19 | 23.11.2012, 11:26
Публикации: 3354 / 252
От въпроса на Пети разбирам, че тя в момента е в майчинство с първото дете и има издаден болничен лист за бременност и раждане или бъркам?
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове