Прекратяване на дук

25.09.2013, 15:29 15593 9

25.09.2013, 15:29
Публикации: 68 / 0
собственик на еоод се е осигурявал по дук
Въпросът ми е :може ли да се прекрати дук и как се прекратява и да премине на осигуряване като сол.
Благодаря Ви предварително
#1 | 25.09.2013, 15:50
Публикации: 2027 / 254
 Прекратявате ДУК с анекс, след което ще си попълните декларация ОкД-5 на  СОЛ и ще я подадете в НАП . Срока за подаването й е 7-дневен.
#2 | 25.09.2013, 15:52
Публикации: 402 / 18
ДУК-а не се подава. Просто прекратявате ДУК-а и започвате да го осигурявате като СОЛ. Трябва обаче да подадете Декларация за регистрация на СОЛ в седем дневен срок от започване на осигуряването като СОЛ.
#3 | 26.09.2013, 09:45
Публикации: 421 / 4
Позволявам си да се включа към въпроса, проблема ми е идентичен. Ако ДУК е вписан в Търг регистър, достатъчен ли е анекса /на основание взето решение/ или трябва да се отпише от Търг регистър
#4 | 26.09.2013, 09:55
Публикации: 11960 / 2183
Ако лицето вече няма да бъде управител, то това трябва да се отрази задължително и в ТР - все пак нали ще има друг такъв ?
#5 | 26.09.2013, 10:38
Публикации: 6403 / 1130
Позволявам си да се включа към въпроса, проблема ми е идентичен. Ако ДУК е вписан в Търг регистър, достатъчен ли е анекса /на основание взето решение/ или трябва да се отпише от Търг регистър
Ако лицето е съдружник, то е управител по регистрация и прекратяването на ДУ не се обявява в ТР. Промяната в осигуряването се отразява чрез Д1 - смяна на кода и ОКд5 за започване на осигуряване като СОЛ.
#6 | 26.09.2013, 11:31
Публикации: 421 / 4
Да разбирам ли, че ако управителя е друго лице различно от собственика на ЕООД и има вписан ДУК, то тогава това лице и неговия ДУК трябва да се отпише от Търговския регистър
Изобщо процедурата такава ли е:
- лицето с ДУК подава молба до Еднолич собственик за освобождаването му
- решение на Еднолич собственик за прекратяване на ДУК със съответното лице
- подаване на съответните документи в Агенцията по вписванията
- прекратяване на осигурануето на това лице от датата на решението на Еднол собственик
#7 | 26.09.2013, 11:35
Публикации: 11960 / 2183
"Да разбирам ли, че ако управителя е друго лице различно от собственика на ЕООД и има вписан ДУК, то тогава това лице и неговия ДУК трябва да се отпише от Търговския регистър "

Да, би трябвало .

" Изобщо процедурата такава ли е:
- лицето с ДУК подава молба до Еднолич собственик за освобождаването му
- решение на Еднолич собственик за прекратяване на ДУК със съответното лице
- подаване на съответните документи в Агенцията по вписванията
- прекратяване на осигурануето на това лице от датата на решението на Еднол собственик "

И аз мисля така относно процедурата в случая.
#8 | 28.01.2020, 15:02
Публикации: 1230 / 73
Изрових тази стара тема,защото търсих инормация по въпроса.Фирма с двама съдружници,единият от които е с 5% собственост и е чужденец.Другият е българин и до сега се еосигурявал по ДУ. Вече няма връзка с чужденеца-македонец.Фирмата спира временно дейност. Какво става с договора за управление? Според мен, трябва да направят ОС и да решат,че няма да се плаща възнаграждение ,докато фирмата не работи.Обаче като го няма другия съдружник не знам как ще стане. Това решение или анекс към ДУ нали не се обявява в ТР? Просто спира фирмата дейност и в Д1 се вписка край на осигуряване?
#9 | 28.01.2020, 15:14
Публикации: 9339 / 1571
Да, трябва решение на ОС за прекратяване на ДУ. Предполагам, че решение може да вземе само единия съдружник, след като има над 50% от капитала. Не съм 100% сигурна.
Иначе - няма значение дали ще е решение или анекс; не се обявява в ТР /е, ако преди това е обявен по някакъв начин, може сега да обявите прекратяването/; спирате осигуряването чрез Д1.
Предполагам, че този съдружник е вписан като управител в учредителния акт - това е достатъчно. После, когато почне дейност, ще си рещи дали отново да е по ДУ или като СОЛ  нищо повече няма да вписва в ТР
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група