Аморт.срок

31.01.2017, 08:56 5375 17
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

31.01.2017, 08:56
Публикации: 72 / 1
Здр. когато амортизационната сума свърши за 5 г.на дадено съоръжение а то е с срок на годност 15 г. как може да се начислява отново амортизация
#1 | 31.01.2017, 09:12
Публикации: 7602 / 1145
Щом сте мнаели, че срокът на ползване е по-дълъг, защо не вте го взели предвид при определяне на годишната амортизационна норма?

Няма начин отново да начислявате амортизации, освен ако не правите подобрения и модернизации и по този начин увеличите стойността на актива.
Нищо не Ви пречи да си го държите и ползвате с нулева балансова стойност.
#2 | 31.01.2017, 09:18
Публикации: 72 / 1
Благодаря Много за бързия отговор и аз така предполагах.
#3 | 31.01.2017, 10:21
Публикации: 72 / 1
Ако се подаде в НАП че е станало грешка при предишен счетоводител и е начислил аморт. за 5 год вместо за 20 години срок на годност какво трябва да се направи
#4 | 31.01.2017, 10:37
Публикации: 7602 / 1145
Ако се подаде в НАП че е станало грешка при предишен счетоводител и е начислил аморт. за 5 год вместо за 20 години срок на годност какво трябва да се направи
Не се занимавайте с простотии. Оставете нещата както са.
Иначе като се почнат едни корекции....
#5 | 31.01.2017, 10:46
Публикации: 72 / 1
много ли са големи корекциите защото данък печалба става голям пи това положение
#6 | 31.01.2017, 10:55
Публикации: 10210 / 1765
Ако се подаде в НАП че е станало грешка при предишен счетоводител и е начислил аморт. за 5 год вместо за 20 години срок на годност какво трябва да се направи

Е, защо да е станала грешка - счетоводните амортизации може и да са в какъвто реши фирмата размер. Те така или иначе не влияят на финансовия резултат.
#7 | 31.01.2017, 11:06
Публикации: 7602 / 1145
Е, защо да е станала грешка - счетоводните амортизации може и да са в какъвто реши фирмата размер. Те така или иначе не влияят на финансовия резултат.

ЗКПО, чл. 55
2) Годишните данъчни амортизационни норми се определят еднократно за годината и не могат да превишават следните размери:....

Никой не пречи и в ДАП да изберат по-нисък размер на ГАН :) И тогава ще има да променят финансови резултати, данъчни декларации.... Абе не ми се мисли....
#8 | 31.01.2017, 11:08
Публикации: 10210 / 1765
ЗКПО, чл. 55
2) Годишните данъчни амортизационни норми се определят еднократно за годината и не могат да превишават следните размери:....

Никой не пречи и в ДАП да изберат по-нисък размер на ГАН :) И тогава ще има да променят финансови резултати, данъчни декларации.... Абе не ми се мисли....

За данъчните е ясно, но аз писах за счетоводните.  :smile1:

Е, защо да е станала грешка - счетоводните амортизации може и да са в какъвто реши фирмата размер. Те така или иначе не влияят на финансовия резултат.
#9 | 31.01.2017, 11:13
Публикации: 72 / 1
за пет години са начислявани 30 % ам. на съоръженията като след този срок те нямат остатъчна стойност, при положение че те са с 25 год срок на ползване. грешката е там че не са начислявани 4 % за година като се разпредели за 25 години срок на ползване. В тези 5 год. е плащано много малък данък печалба а сега 1400лв. въпросът ми е тази амортизация влияе ли на размера на данък печалба
#10 | 31.01.2017, 11:18
Публикации: 7602 / 1145
А какво е начислявано в ДАП? Какъв е максимума на ГАН според чл. 55 от ЗКПО за този актив?
Принципно - счетоводната печалба влияе на счетоводния финансов резултат, а за занъчни цели се признава амортизацията по ДАП? Не знаете ли тези неща?
#11 | 31.01.2017, 11:23
Публикации: 72 / 1
значи соларни панели/фотоволтаични/  до сега са били 30% на год. а според мен би трябвало да бъдат 4 % на год.
#12 | 31.01.2017, 11:27
Публикации: 72 / 1
1. категория I - масивни сгради, включително инвестиционни имоти, съоръжения, предавателни устройства, преносители на електрическа енергия, съобщителни линии;
2. категория II - машини, производствено оборудване, апаратура;
Категория активи   Годишна данъчна
    амортизационна
    норма (%)
Категория I   4
Категория II   30
#13 | 31.01.2017, 11:28
Публикации: 10210 / 1765
значи соларни панели/фотоволтаични/  до сега са били 30% на год. а според мен би трябвало да бъдат 4 % на год.

Какъв е проблемът да си се ползват тези ДМА независимо от факта, че за счетоводни / данъчни цели са напълно амортизирани ? Какво общо има ползването им с начислената вече амортизация ?
#14 | 31.01.2017, 11:44
Публикации: 72 / 1
не за ползването няма никакъв проблем а защото сега се плаща много голям данък печалба
#15 | 31.01.2017, 11:52
Публикации: 10210 / 1765
не за ползването няма никакъв проблем а защото сега се плаща много голям данък печалба

А като са ползвали на разход голям размер на амортизациите и са реализирали по-малка печалба преди не са се притеснявали. Сега обаче не им харесва. Как да кажа - малко несериозно ми изглежда това - взели са си, каквото им трябва . Ако сега "пипнете" ще има данък за довнасяне за предишни години, че и с лихви - направо ми се вижда безсмислено.
#16 | 31.01.2017, 12:00
Публикации: 72 / 1
Благодаря много  delphine винаги сте права
#17 | 31.01.2017, 12:18
Публикации: 72 / 1
Хубав и успешен ден!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група