Може ли съдружник в ООД да бъде на борсата?

15.02.2017, 21:15 16571 13

15.02.2017, 21:15
Публикации: 10 / 0
Здравейте,първо искам да кажа ,че нямам никакви счетоводни познания ,но днес се консултирах с двама счетоводители относно регистрация на фирма и получих доста различни отговори.Та ситуацията е следната.Предстои ми откриването на фирма ООД ,в която първоначално физически ще работя само аз .Двамата със съпругът ми ще бъдем съдружници ,а аз и управител осигуряващ се като СОЛ. Съпругът ми в момента работи на ТД към друга фирма ,но в определен момент планува да напусне  и да иде на борсата .Има ли право като съдружник в ООД на това ?И следващото ми питане е  как да го назнача в фирмата ,така че да дължа най-малко осигурителни вноски/предложиха ми с ДУК за 1 час ,но разбирам ,че това не е възможно/.Моля за извинение предварително ако не се изразявам правилно ,но това е наистина доста непозната за мен материя.В този случай Е ли вариант ако направим ЕООД?
Благодаря ви
#1 | 15.02.2017, 22:13
Публикации: 7 / 0
Има по елегантен начин за това дето го мислите. Иначе, ако и двамата се изживявате като СОЛ, и Вие си работите във фирмата и тя си работи, как другото лице ще се изкара безработно за обезщетение, при положение че е съдружник в действаща фирма?! Така си мисля поне аз де.
И впрочем осигуровките на СОЛ са върху 460 минимум, освен личен труд или каквото там реши да полага.
#2 | 15.02.2017, 22:20
Публикации: 9297 / 1557
Ако съпругът Ви не осъществя вя никаква дейност във фирмата   - не го назначавайте никак. И не го вписвайте като управител (заедно или поотделно) при регистрацията на фирмата. Ако е само съдружник без да подлежи на осигуряване по КСО, няма з се ограничава правото му на обезщетение за безработица. Стига да отговаря и на останалите условия.
Един съвет: преди да наемете адвокат за регистрация на фирмата, говорете със счетоводител (дори срещу заплащане), за да Ви обясни от какво да се пазите.
#3 | 16.02.2017, 08:02
Публикации: 10 / 0
Ако съпругът Ви не осъществя вя никаква дейност във фирмата   - не го назначавайте никак. И не го вписвайте като управител (заедно или поотделно) при регистрацията на фирмата. Ако е само съдружник без да подлежи на осигуряване по КСО, няма з се ограничава правото му на обезщетение за безработица. Стига да отговаря и на останалите условия.
Един съвет: преди да наемете адвокат за регистрация на фирмата, говорете със счетоводител (дори срещу заплащане), за да Ви обясни от какво да се пазите.
Благодаря Ви! Ако мога да обобщя какво разбрах.Регистрирам ООД , в което има двама съдружника/аз и съпругът ми/ Аз съм Управител осигуряващ се като СОЛ .Ако той напусне  настоящата си работа ИМА право на борса ,щом не извършва труд във фирмата,а ако реши да го назнача след като изтече борсата това може да стане пак като СОЛ.Консултирах се вчера с двама счетоводители ,но както писах получих две различни обяснения за нещата:),а си мислех че счетоводството е точна наука.
#4 | 16.02.2017, 08:06
Публикации: 10 / 0
Има по елегантен начин за това дето го мислите. Иначе, ако и двамата се изживявате като СОЛ, и Вие си работите във фирмата и тя си работи, как другото лице ще се изкара безработно за обезщетение, при положение че е съдружник в действаща фирма?! Така си мисля поне аз де.
И впрочем осигуровките на СОЛ са върху 460 минимум, освен личен труд или каквото там реши да полага.
Здравейте и благодаря за отговора Ви.Идеята ми беше ,той да иде на борсата след като напусне настоящата си работа ,но ПРЕДИ да бъде назначен като Управител във фирмата.Или общо казано "Може ли съдружник във фирма ,който не извършва дейност да има право на борса при напускане на настоящата си работа ,където е назначен на ТД"?
#5 | 16.02.2017, 08:47
Публикации: 674 / 25
За да осъществите целите си и да ви бъде по-сигурно да няма недомлъвки,бих ви дала следната идея:
1.Регистрирате ЕООД с управител Вие  и осигуровки като СОЛ на 460 лв.
2.Съпругът Ви се регистрира на трудовата борса и си взима обезщетение.
3.Като премине срока на обезщетение, можете да го наемете на трудов договор.
Поинтересувайте се от възможности за програми към бюрото по труда.Така разходите за осигуровки на съпруга ви ще могат до известна степен да се възстановят.
#6 | 16.02.2017, 08:59
Публикации: 1703 / 207
Споделям мнението на raynavh и на XXXXX.  :good:
Помислете и изберете най-подходящият за Вас вариант.
#7 | 16.02.2017, 09:30
Публикации: 3326 / 256
Съгласна съм с ХХХХХ. Ако съпругът Ви е само съдружник, то няма проблем след като напусне работа да получава обезщетение от борсата. След това може да започнете да го осигурявате като СОЛ или на ТД за колкото часа искате.
#8 | 16.02.2017, 10:12
Публикации: 10 / 0
Съгласна съм с ХХХХХ. Ако съпругът Ви е само съдружник, то няма проблем след като напусне работа да получава обезщетение от борсата. След това може да започнете да го осигурявате като СОЛ или на ТД за колкото часа искате.
Благодаря ви !А договора за учредяване на ООД стандартен ли е?Вече да си призная малко се съмнявам в компетентността на хората,които ми бяха препоръчани и е нормално да се чувствам несигурна .Тоест има ли нещо конкретно върху което да наблегна и да искам да бъде включено.
#9 | 16.02.2017, 11:25
Публикации: 674 / 25
Но ако е съдружник в ЕООД, ако решите да ползувате програми от Агенцията по заетостта, няма да можете да го включите в такива.Според мен е по-добре засега само ЕООД.Но решението си е ваше.
#10 | 16.02.2017, 12:30
Публикации: 10 / 0
Но ако е съдружник в ЕООД, ако решите да ползувате програми от Агенцията по заетостта, няма да можете да го включите в такива.Според мен е по-добре засега само ЕООД.Но решението си е ваше.
Да решението за ЕООД е вярно по добро за момента,но ме посъветваха за ООД ,заради следното: Ако примерно аз изляза болничен или по майчинство ,той да поеме моите фунцкии.Дали е така или не наистина не знам . Иначе програми от бюрото надали ще го интересуват. Само да уточня нещо ,което не знам дали е от значение ,но става въпрос за посредническа фирма.
#11 | 16.02.2017, 13:23
Публикации: 3326 / 256
Вярно е за майчинството. Ако е ЕООД после фирмата не трябва да извършва дейност или ще трябва да има назначен друг Управител.
#12 | 16.02.2017, 14:07
Публикации: 674 / 25
Ами,ако взима обезщетение,как ще поема вашите функции,дори и за кратко?
#13 | 16.02.2017, 14:20
Публикации: 3326 / 256
Говорим хипотетично, защото питащата не е казала, че конкретно е заради майчинството. Да не говорим, че след като му приключи борсата иска да се осигурява във фирмата им, а най-евтиния вариант е 2-ма СОЛ.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група