Шофьори-проби за алкохол

23.02.2017, 17:02 2780 3

23.02.2017, 17:02
Публикации: 36 / 3
Здравейте,
доста четох, но никъде не откривам това, което ме интересува, а именно: има ли някъде регламентирано от закон, наредба и т.н., че работодателя е длъжен да прави проверки за употреба на алкохол на назначените  шофьори. Ако не прави проверки и стане инцидент по вина на пияния шофьор, работодателя няма ли да бъде наказан също, заради това че е допуснал шофьора да кара пиян? Само да уточня че, шофьорите не превозват хора. Някой може ли да ми помогне с мнение  :smile1:
#1 | 23.02.2017, 21:31
Публикации: 1705 / 207
Единствено в чл. 199.от КТ се споменава, че:

Чл. 199. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят или непосредственият ръководител може да отстрани временно от работа работник или служител, който се явява в състояние, което не му позволява да изпълнява трудовите си задължения, употребява през работно време алкохол или друго силно упойващо средство.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Отстраняването продължава, докато работникът или служителят възстанови годността си да изпълнява определената му работа.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) През времето, докато трае отстраняването, работникът или служителят не получава трудово възнаграждение.


Всичко друго е работа на полицаите и/или лекарите:

Чл. 102. ЗДП (Изм. - ДВ, бр. 51 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г., изм. - ДВ, бр. 11 от 2017 г., в сила от 31.01.2017 г.)
 На водача, собственика или упълномощения ползвател на моторно пътно превозно средство се забранява да предоставя моторното превозно средство:
1. на водач, който е под въздействие на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози, или на неправоспособен водач;

Чл. 165. (2) ЗДП
 При изпълнение на функциите си по този закон определените от министъра на вътрешните работи служби:
3. (предишна т. 2 - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., изм. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) не допускат управлението на моторно превозно средство от водач, който управлява моторно превозно средство, без да притежава съответното свидетелство за управление и/или е употребил алкохол с концентрация в кръвта от 0,5 на 1000 и/или наркотични вещества или техни аналози;


Съгласно НАРЕДБА № 30 ОТ 27 ЮНИ 2001 Г. ЗА РЕДА ЗА УСТАНОВЯВАНЕ УПОТРЕБАТА НА АЛКОХОЛ ИЛИ ДРУГО УПОЙВАЩО ВЕЩЕСТВО ОТ ВОДАЧИТЕ НА МОТОРНИ ПРЕВОЗНИ СРЕДСТВА
чл.1(2) Употребата на алкохол или друго упойващо вещество се установява посредством използване на съответни технически средства и/или чрез медицински и лабораторни изследвания.


#2 | 24.02.2017, 08:56
Публикации: 126 / 21
Не съм на 100% сигурна в това, което ще кажа, но мисля че:

1. Задължение на работодателя е да има сключен договор с медицинско лице, което да извършва предпътни медицински прегледи на всички шофьори, преди излизане с автомобила за работа.
2, В самият дневник на това медицинско лице има графа, в която се попълват промилите на алкохол, които е отчел дрегера при направената проверка.

Поне при нас е така.
Споделям го, защото при проверка от ДАИ са ни искали тези дневници.
#3 | 24.02.2017, 09:27
Публикации: 15 / 0
Добро утро :) благодаря за отговорите. Миналата седмица направих едни правила относно проверките за алкохол и се базирах на чл. 129, 199 от КТ и наредба 30, както и ЗДП, Закона за измерванията и т.н., сега ще трябва да се консултирам и с някои медицински лица, че явно ми е доста мъгливо всичко :)
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група