Право на ползване на ДДС

30.03.2017, 09:31 8189 11
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

30.03.2017, 09:31
Публикации: 99 / 0
Здравейте, искам да попитам следното. Получавам разходна фактура с дата 03,2016. Мога ли сега в 03/2017 да ползвам ДДС-то или съм загубила това право?
#1 | 30.03.2017, 09:39
Публикации: 27 / 6
Според мен - да. Със СД за м.03.2017
#2 | 30.03.2017, 09:46
Публикации: 99 / 0
Благодаря. Аз се колебая дали не е било до м.02 или сега м.03 е последният период.
#3 | 30.03.2017, 10:58
Публикации: 65 / 2
В случаите, при които за получателят по доставка са изпълнени условията за възникване и упражняване на право на приспадане на данъчен кредит, разпоредбата на чл. 72 от ЗДДС регламентира период от 12 месеца, през който това право може да бъде упражнено, като за начален момент за упражняването му сочи данъчния период, през който правото е възникнало, а това съгласно чл. 68, ал. 2 от закона е периодът, праз който данъкът е станал изискуем за изпълнителя по доставката.
#4 | 30.03.2017, 11:38
Публикации: 6365 / 1054
Чл. 72. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Регистрирано по този закон лице може да упражни правото си на приспадане на данъчен кредит за данъчния период, през който е възникнало това право, или в един от следващите 12 данъчни периода.
#5 | 14.06.2019, 13:56
Публикации: 1 / 0
Здравейте,имам фактура за покупка от 31.05.2018г.,мога ли в м.06.2019г.да ползвам данъчния кредит?
#6 | 14.06.2019, 13:57
Публикации: 10210 / 1765
Не, месец май 2019 е последната възможност.
#7 | 17.09.2019, 10:23
Публикации: 41 / 0
Здравейте, имаме доставка, през месец 09 2019 ние не искаме да ползваме данъчен кредит, но стока е на лице и ние я продаваме и ще внасяме ДДС, ДДС от покупка ще ползваме на веднъж но в последващите 12 месеца. Как е правилно да се отрази в дневника за покупки за м.09 2019г. фактура за стока, но без ползване на ДДС, и понататък само за приспадане на ДДС? Има ли такава възможност.Благодаря
#8 | 17.09.2019, 10:27
Публикации: 10210 / 1765
Как е правилно да се отрази в дневника за покупки за м.09 2019г. фактура за стока, но без ползване на ДДС, и понататък само за приспадане на ДДС? Има ли такава възможност.

Това на практика не е възможно. Ще включите фактурата в дневник покупки за месеца, през който ще ползвате данъчен кредит.
#9 | 17.09.2019, 11:33
Публикации: 356 / 33
Можете да не я включвате в декларацията по ДДС през 09.2019, а когато искате през следващите 12 месеца. Все пак, счетоводно, трябва да я отразите, защото ще влиея на финансовия резултата и финансовите отчети за 2019 г.
#10 | 09.07.2021, 13:26
Публикации: 18 / 0
Чл. 72. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Регистрирано по този закон лице може да упражни правото си на приспадане на данъчен кредит за данъчния период, през който е възникнало това право, или в един от следващите 12 данъчни периода

Чл. 72 важи ли и за митническа декларация, внос от Русия. Или има ли изключения в които не може да се упражни правото на ДК
#11 | 09.07.2021, 13:30
Публикации: 18 / 0
Ето още малко пояснения. ДДС е платено на митница в м. 6. Ако го включа в м. 6, в м. 8, ще трябва да минавам през процедура по възстановяване.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
<b style=
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група