Застъпване на майчинство и регистриране на ТД

12.07.2017, 13:56 5346 8

12.07.2017, 13:56
Публикации: 5 / 0
Здравейте,
Предварително благодаря на отзовалите се и отговорилите на всички въпроси. Направих консултация с двама счетоводителя, звънях в НОИ и НАП, като за съжаление вместо да си изясня нещата, се обърках още повече.
В момента съм втора година по майчинство, която изтича на 8.06.2018 г. Бременна съм с второ детенце, което живот и здраве трябва да се роди през февруари 2018-та г. Майчинството, което вземах за първата година беше с около 20-30 лв. над МРЗ. Въпросите са ми следните:
1. Знам, че по принцип, ако искам да получавам парите, които съм получавала с първото дете, не трябва да си прекъсвам майчинството. Чудя се обаче, предвид че първата година заплащането е обвързано с МРЗ и предвид това, че доколкото знам се планира от 2018-та вдигане на МРЗ, дали няма да ми е по-изгодно в случая да се върна на работа и да изляза болничен, за да мога да получавам и сега около минималната работна заплата. И правилно ли изобщо съм разбрала, че ако съм болничен, ще получавам среднодневно обезщетение близко до това, което съм получава през първата година майчинство.
2. Искам да отворя ТД или да се регистрирам като самоосигуряващо се лице. С голямо извинение, но наистина не разбирам реалната разлика между двете, освен, че като СЛ ЕГН-то ми ще ми е като БУЛСТАТ. От НОИ и НАП ми обясниха, че мога да съчетая дейността си с майчинство, но трябва да съм регистрирана на нисък процент, което разбирам, че е да съм осигурена са пенсии, не и за общо заболяване. Една от счетоводителките, с които говорих, ми обясни, че докато съм по майчинство, съм освободена от плащането на тези вноски, това така ли е?
Можете ли да ми разясните разликата между ТД и СЛ и кое би мило по-изгодно. Искам да предлагам компютърни услуги, от рода на писане на статии, изготвяне на различни видове документи и пр., като целта ми е да мога да издавам документи на клиентите си за извършената от мен услуга, тъй като много от тях са фирми. От НАП ми обясниха, че задължително ще ми трябва фискално устройство. Аз имам такова от стара фирма на родители ми, мога ли да ползвам него примерно и задължително ли е наистина да имам такова. Също така, счетоводител ми обясни, че всеки способен счетоводител, може да занули касовия ми апарат (не съм убедена, че се изразявам правилно), така че да няма разход между приход и разход и по-този начин да нямам разходи по касовия апарат.
3. Майка ми е лице с ТЕЛК. по-изгодно ли би било да се регистрира фирмата на нейно име?

Много Ви благодаря и съжалявам, че въпросите са толкова много, но наистина съм доста объркана. Още повече, че искам много дейността ми да е на светло, знам че всяко начало е трудно, но в началото доходът ми от дейността ми предполагам, че ще бъде горе долу колкото разходите ми. Да речем за малко мога да си позволя да работя на 0, но не и на минус.
Благодаря още веднъж на всички! Спокоен ден
#1 | 12.07.2017, 14:05
Публикации: 6679 / 661
Първо: съмнявам се, че някой ще Ви прочете целия пост (аз лично погледнах по диагонал и през ред). Защо не си гледате децата?
#2 | 12.07.2017, 18:18
Публикации: 5 / 0
Извинявайте, но кое Ви води на мисълта, че не си гледам децата и какво общо има едното с другото?
#3 | 12.07.2017, 19:04
Публикации: 9335 / 1570
Аз се опитах да прочета цялото питане и ще се опитам да Ви дам някои насоки (теми за размисъл или проучване, а не отговори!)
1. Надявам се, че СЛ според Вас е "самоосигуряващо се лице". Аз ще ползвам общоприетото съкращение СОЛ. Реристрацията като СОЛ е следствие от регистритането и извършването на някаква дейност - фирма, ЕТ, свободна професия, земеделски стопанин и т.н.
2. С оглед на дейността Ви, вероятно е да изберете регистрация в Регистър БУЛСТАТ като свободна професия. При свободните професии не се изисква касов апарат. С такава регистрация можете да издавате фактури.
3. Преработката и "нулирането" на касов апарат, ако въобще е възможно, не си заслужава разправията. Старите касови апарати (колко стари?) обикновено не отговарят на новите изисквания.
4. Дали фирмата ще бъде на името на майка Ви или не, не е от голямо значение. По-важно е кой ще върши работата и/или ще управлява.
5.  Не зная от кои осигурителни вноски сте освободена докато сте по майчинство, ако сте СОЛ и упражнявате дейност.
6. Защо не работите по граждански договор?
#4 | 12.07.2017, 21:40
Публикации: 5 / 0
Аз се опитах да прочета цялото питане и ще се опитам да Ви дам някои насоки (теми за размисъл или проучване, а не отговори!)
1. Надявам се, че СЛ според Вас е "самоосигуряващо се лице". Аз ще ползвам общоприетото съкращение СОЛ. Реристрацията като СОЛ е следствие от регистритането и извършването на някаква дейност - фирма, ЕТ, свободна професия, земеделски стопанин и т.н.
2. С оглед на дейността Ви, вероятно е да изберете регистрация в Регистър БУЛСТАТ като свободна професия. При свободните професии не се изисква касов апарат. С такава регистрация можете да издавате фактури.
3. Преработката и "нулирането" на касов апарат, ако въобще е възможно, не си заслужава разправията. Старите касови апарати (колко стари?) обикновено не отговарят на новите изисквания.
4. Дали фирмата ще бъде на името на майка Ви или не, не е от голямо значение. По-важно е кой ще върши работата и/или ще управлява.
5.  Не зная от кои осигурителни вноски сте освободена докато сте по майчинство, ако сте СОЛ и упражнявате дейност.
6. Защо не работите по граждански договор?

Благодаря Ви сърдечно!
Относно гражданския договор, не успях да намеря подходяща фирма, която да ме назначи на такъв
#5 | 13.07.2017, 00:53
Публикации: 9335 / 1570
По ГД не се назначава. Още по-малко в избрана фирма.
ГД се сключва с фирмата, на която извършваш услугата. За всяка конкретна услуга.
#6 | 13.07.2017, 10:02
Публикации: 5 / 0
По ГД не се назначава. Още по-малко в избрана фирма.
ГД се сключва с фирмата, на която извършваш услугата. За всяка конкретна услуга.

Ще ги попитам за този вариант, но не знам дали е възможен, тъй като фирмата е чуждестранна! Благодаря
#7 | 13.07.2017, 10:43
Публикации: 6679 / 661
Първо искам да се извиня, ако с поста си по-горе съм Ви засегнала по някакъв начин. Не е било това целта ми.
И второ - от незнание може да допуснете грешка и да останете без обезщетение.
#8 | 13.07.2017, 15:15
Публикации: 5 / 0
Първо искам да се извиня, ако с поста си по-горе съм Ви засегнала по някакъв начин. Не е било това целта ми.
И второ - от незнание може да допуснете грешка и да останете без обезщетение.

Благодаря Ви, няма за какво да се извинявате! И мен именно от това ме е страх, за това питам. За съжаление това е област, в която познанията ми, както личи, са минимални, да не кажа нулеви, за това всячески се опитвам да разбера вариантите пред мен. За това се консултирам и тук, защото от информацията, която получих от счетоводителите, с които разговарях, както и това което ми казаха от НОИ и НАП ме обърка допълнително. Благодаря Ви
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група