Фактура от ЕС - Италия с ДДС

25.07.2017, 13:36 6063 7
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

25.07.2017, 13:36
Публикации: 73 / 2
Здравейте!
Получена фактура от доставчик, регистриран по ДДС в Италия, за покупка на употребяван автомобил - стока, с цел последваща продажба, в която е начислен ДДС 22%. Фактурата е платена по банков път. Транспортът до България е организиран  от транспортна фирма, за сметка на клиента. Нашата фирма /клиент/  е регистрирана по ДДС в България.
След получаването на стоката и сканиране на ЧМР, за пристигането и в България, доставчика ще ни възстанови платеното ДДС по банков път.
Как следва да се отрази в Дневниците по ДДС и СД фактурата? Това ВОП ли е? Съставя ли се Протокол по чл. 117, коя сума да е - с ДДС или без ДДС?
Много благодаря!
#1 | 26.07.2017, 18:34
Публикации: 6328 / 1033
Здравейте,
не става ясно от информацията, която давате, какъв режим на облагане се прилага от доставчика.
Ако доставчикът я третира като ВОД и това я определя за Вас като ВОП, не би следвало да има начислен данък от доставчика, а Вие издавате протокол за самоначисляване на 20% и включвате протокола в дневник продажби задължително, а в дневник покупки, ако имате право на ДК.
Ако доставчикът е дилър на употребявани автомобили и не е избрал да прилага общия ред за облагане с ДДС, доставката не е ВОД и съответно – не представлява облагаемо ВОП за Вас. Тя ще се обложи по съществуващия в италианското законодателство ред за облагане на доставките на стоки втора употреба, които са осъществявани от лица дилъри. За нея ще се дължи италиански ДДС върху маржа на цената, който данък трябва да бъде платен от Вас (като част от цената на МПС). Вие, обаче, не съставяте протокол по чл. 117 и не начислявате български ДДС.
Какво е това начислено ДДС, което след като е начислено ще се внесе в бюджета в Италия, а после пък ще Ви преведат по банков път, за мен е загадка.
#2 | 26.07.2017, 23:34
Публикации: 73 / 2
Доставчикът не е дилър на употребявани автомобили. Сигурно прилага общия ред за облагане с ДДС. Данните са следните:
Фактура:  ДО            10000 евро
                  ДДС 22%    2200 евро
              Обща ст/ст  12200 евро
Код ДДС   R -  Режим на редовно начисляване
#3 | 28.07.2017, 08:18
Публикации: 45 / 4
Код ДДС   R -  Режим на редовно начисляване

 Правят го редовно, особено от търгове.  ВОП - 12200 и 20% .
п.с. Ако е от търг трябва да имаш и допълнително 2  фактури за услуги и на тях протоколи.
#4 | 28.07.2017, 10:53
Публикации: 73 / 2
 Правят го редовно, особено от търгове.  ВОП - 12200 и 20% .
п.с. Ако е от търг трябва да имаш и допълнително 2  фактури за услуги и на тях протоколи.
Благодаря! Да от търг са, но това възстановяване на ДДС от доставчика по банковата сметка? Не знам дали ще пуснат КИ? Да, имам още две фактури за услуги, с тази доставка и за тях ще съставим протоколи!
#5 | 28.07.2017, 11:50
Публикации: 73 / 2
Здравейте,
1.Имам  фактура от доставчик от Белгия, регистриран по ДДС, освен стойността на автомобила - втора употреба, има включени и такси /7000 евро и 260 евро/
Код по ДДС - Освобождаване от ДДС по чл. 39bis, 1 на Белгийския ЗДДС за                  вътреобщностна  доставка (2006/112/ЕО, чл. 138).
Тези такси ще увеличат стойността на автомобила? Как ще се включи в дневниците по ДДС, с Протокол за ВОП и самоначисляване на ДДС на цялата стойност?

2. Собственикът на фирмата иска да купува автомобили втора употреба по марж и съответно да ги продава по марж, някой ако е имал такива сделки, моля да сподели информация, как на практика става отчитането и включването им в дневниците по ДДС! Изчетох много по въпроса, но ми изглежда доста сложно.
Предварително благодаря!
#6 | 01.08.2017, 14:35
Публикации: 73 / 2
Здравейте! Моля, ако някой е имал  такива казуси в счетоводната си практика, да сподели! Благодаря!
#7 | 17.04.2019, 10:12
Публикации: 1 / 0
Здравейте.При покупка на автомобил от търг в Италия, аз като физическо лице, дължа ли в България ДДС, при положение, че ще ми го начислят в Италия и ЕВЕНТУАЛНО ще ми го върнат(не съм сигурен), когато автомобила се получи в България  с автовоз и ЧМР.Ако някой има повече практика с такъв казус , моля да даде съвет.
Благодаря Ви.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове