Свободна професия или ООД при по-високи доходи

29.09.2017, 13:51 3591 5

29.09.2017, 13:51
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Отскоро съм регистриран като лице, упражняващо свободна професия (следователно и като самоосигуряващ се), все още не съм регистриран по ДДС. Напоследък обаче работата доста се увеличи, съответно и доходите, и започна да ми се върти в главата да си регистрирам ООД и съответно да прекратя дейност като лице със своб. професия. Интересува ме има ли начин с ООД-то да си спестя известно количество данъци, осигуровки и т.н.? Доколкото знам при своб. професия се признават единствено 25% нормативно признати разходи, но пък при ООД-то мога да се назнача на някаква заплата, с която да намаля печалбата, съотвено и данъка. Също така разходи, свързани с комуникации/интернет/техника могат да минават като разход на ООД-то. Като цяло по-общият въпрос е има ли ситуация, при която ООД е по-изгодно от свобдна професия :) Благодаря предварително за отговорите!
#1 | 29.09.2017, 14:20
Публикации: 2973 / 395
Никой не може да ви каже по подадената информация кое ще е по-изгодно. При заплатите също има осигуровки и данъци.
#2 | 29.09.2017, 14:36
Публикации: 9332 / 1567
Ако прецените, че разходите са повече от 25%, може би ООД или ЕООД ще е по-икономично.
#3 | 29.09.2017, 19:34
Публикации: 6403 / 1130
Здравейте,
Вие най-добре може да прецените, защото знаете какви приходи имате и какви данъчно признати разходи извършвате.
В помощ може да ползвате изключително полезната разработка на форума:
Кое е по-изгодно: самонает или ЕООД? на следния линк със свободен достъп:
https://www.kik-info.com/kalkulatori/samonaet-eood.php
#4 | 04.10.2017, 19:48
Публикации: 2 / 0
Здравейте,
Вие най-добре може да прецените, защото знаете какви приходи имате и какви данъчно признати разходи извършвате.
В помощ може да ползвате изключително полезната разработка на форума:
Кое е по-изгодно: самонает или ЕООД? на следния линк със свободен достъп:
https://www.kik-info.com/kalkulatori/samonaet-eood.php

Здравейте, благодаря за линка! Според калкулатора е доосота по-изгодно да продължа да работя като свободна професия, тъй като разходите ми са около 10% от прихода, които бих получавал. Но ако управителят получава заплащане по договор за управление - това води ли се като разход на фирмата?
#5 | 04.10.2017, 22:23
Публикации: 9332 / 1567
ако управителят получава заплащане по договор за управление - това води ли се като разход на фирмата? - води се
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група