Водене на счетоводство от собственик на ЕООД

18.11.2017, 08:06 8339 22
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

18.11.2017, 08:06
Публикации: 84 / 3
Здравейте Колеги, обръщам се към вас със следното питане. Имам фирма ЕООД на което едноличният собственик отговаря на условията за водене на счетоводната си дейност, започва да води счетоводството 2017 г. Осигурява се като самоосигуряващо се лице. Как е редно да се представи законово тази услуга. Четох, че независимо че е собственик и тъй като полага личен труд е необходимо да е в облигационно отношение. /граждански договор ли?/Благодаря.
#1 | 18.11.2017, 08:23
Публикации: 6736 / 989
Да си вземе решение за плащане на личния труд и ето Ви облигационно отношение.
Пък "заплащането" може да е по 50, 100, 123 лв месечно ;)
#2 | 18.11.2017, 08:59
Публикации: 84 / 3
Но как да се оформи, трябва ли граждански договор?
#3 | 18.11.2017, 09:02
Публикации: 84 / 3
Може ли с едно решени , както казвате да се определи, че собственика ще води счетоводството си и да е записана месечното възнаграждение, а осигуровките на тези суми. А не може ли в края на годината да се направи еднао плащне. Съжалявам за многото въпроси, но просто не искам да наруша закона.Благодаря
#4 | 18.11.2017, 09:08
Публикации: 84 / 3
Още нещо , в предмет на дейност на тази фирма също е включена дейност , счетоводни услуги, тоест може да изпълнява и дейност като счетоводно предприятие, бихме ли могли да се позовем на това и да избегнем тези облигационни отношения.
#5 | 18.11.2017, 10:09
Публикации: 6736 / 989
Имаше едно становище на НАП по въпроса. Малко по-късно ще се опитам да го намеря.
Не зная какво Ви притеснява "личния труд", особено ако възнаграждението е по-малко или равно на осигурителните вноски.
#6 | 18.11.2017, 10:51
Публикации: 84 / 3
Просто незнам как да го оформя, тъй като получих писмо от НАП, че за ГДД по чл.92 от ЗКПО за 2016г. липсват данни за съставителя и и сега в 14-дневен срок трябва да я коригирам. Все пак от тук нататък собственика ще си води счетоводството. За този личен труд чета , че се приравнява на трудово правоотношение по отношение на ЗДДФЛ. А за 2016 и за 2017 г са подавани Декл.1 само като самоосигуряващо се лице. без начислен данък.
#7 | 18.11.2017, 11:15
Публикации: 6736 / 989
Оставете 2016. Оправете се за тази година. Нека собственика да си вземе решение за заплащане на личния труд в размер по-малък или равен на осиг.вноски. Така с един куршум убивате няколко заека:
- имате облигационно отношение
- собственикът има доход (поне не се увътря с осигуровките :))
- фирмата има признат разход
- тъй като (доход-осиг.вноски)≤0, няма данък и няма нищо, което да трябва или да е трябвало да се попълва в Д1 и Д6 в повече от попълненото за СОЛ.

Допълнителното, което трябва да се направи, е ГДД на собственика за 2017. Не помня дали се подаваше справка по чл.73, но можете да проверите.

И не се плашете да опитате нещо ново! :)
#8 | 18.11.2017, 12:35
Публикации: 84 / 3
Благодаря много. Значи нека да обобщя. За 2016г. си попълвам съставител на отчета собственика на ЕООД-то, тъй като така или инача трябва да го направя , тъй като предният счетоводител не го е попълнил, незнам защо и до тук за 2016г.
За 2017г. собственика взима решение, че ще си води счетоводството , тоест ако се избере същият доход както осигорителният в случаят МОД за СОЛ не дължи допълнителни осигурителни вноски и данък. И абсолютно нищо не променям в Д1 както е подавана досега за МОД за СОЛ. Изплащането има ли значение кога е . Благодаря за насърчаването за новите неща:), просто сега се сблъсквам и искам да е коректно.
#9 | 18.11.2017, 13:37
Публикации: 84 / 3
Намерих и това http://narabota.bg/личен-труд-на-самоосигуряващ-се-съдружник-index356.html, незнам как може да се избегне данъка.
#10 | 18.11.2017, 13:38
Публикации: 84 / 3
http://narabota.bg/личен-труд-на-самоосигуряващ-се-съдружник-index356.html
#11 | 18.11.2017, 22:16
Публикации: 6736 / 989
Намерих и това http://narabota.bg/личен-труд-на-самоосигуряващ-се-съдружник-index356.html, незнам как може да се избегне данъка.

Не можах да разбера нищо от линка и не разбрах защо го публикувате.
За данъка: прочетете отново ЗДДФЛ относно облагането на лицата по  § 1, т. 26, буква "и" от допълнителните разпоредби - от възнаграждението се приспадат внесените чрез фирмата през месеца осигуровки на съдружника.

Някак си ми е неудобно да обяснявам такива елементарни неща на човек, който съставя и заверява ГФО и изкарва хляба си със счетоводство :(
#12 | 18.11.2017, 23:39
Публикации: 8 / 0
Здравейте да попитам ДОД за личния труд на СОЛ по булстат ли е платежното или по ЕГН на самоосигуряващото се лице
#13 | 19.11.2017, 11:32
Публикации: 1 / 0
ЕГН
#14 | 19.11.2017, 11:42
Публикации: 6736 / 989
ЕГН
Това сигурно ли е?
Обосновете се.
#15 | 19.11.2017, 12:40
Публикации: 994 / 53
ДОД за личния труд на собственика на ЕООД се превежда по ЕИК на дружеството.
#16 | 27.11.2017, 19:42
Публикации: 2 / 0
Просто незнам как да го оформя, тъй като получих писмо от НАП, че за ГДД по чл.92 от ЗКПО за 2016г. липсват данни за съставителя и и сега в 14-дневен срок трябва да я коригирам. Все пак от тук нататък собственика ще си води счетоводството. За този личен труд чета , че се приравнява на трудово правоотношение по отношение на ЗДДФЛ. А за 2016 и за 2017 г са подавани Декл.1 само като самоосигуряващо се лице. без начислен данък.


Как го оформихте? Имам същия случай!
#17 | 27.11.2017, 20:55
Публикации: 1 / 0
ДОД по Булстат на Фирмата . Не се подава декларация по чл.73. Подава се декларация по чл.50 ЗДДФЛ с приложение 1 и приложена служебна бележка за получено възнаграждение за положен личен труд .
#19 | 28.11.2017, 10:25
Публикации: 2 / 0
Благодаря! Спорен ден!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове