Определяне на разходите при лично ползване на МПС

08.12.2017, 14:00 1998 1

08.12.2017, 14:00
Публикации: 25 / 1
Имаме бус, закупен преди около 10 години, напълно амортизиран по САП и ДАП. Собственикът /СОЛ с личен труд/ го взема за ден за да си свърши лична работа.  Изминатите километри личното ползване са 150 , а общо за годината ще са около  3000. Съгласно чл. 215а, ал. 2, т. 1 буква а, трябва да обложа с данък 150:3000=0,05 от разходите.
Въпросът ми е кои са разходите, предвид следните обстоятелства:
- Преди тръгване резервоарът е почти празен. Човекът си го зарежда за своя сметка и вечерта връща буса пак с почти празен резервоар. Т.е. – няма лично ползване на служебната нафта.
- през годината /преди датата на личното ползване/ са направени разходи за пътен данък,  гражданска отговорност и смешни суми за течност за чистачки, антифриз...
- няколко месеца след датата на личното ползване е купен акумулатор /с ДДС/
- към момента на ползването бусът е бил оборудван с акумулатор и гуми, купени преди две – две и половина  години, с ползван ДК  и със стойности под прага за ДМА. Маслото е сменено през 2016 г.
 -  Заявен избор за облагане през 2017 - по реда на ЗКПО.

Няма спор, че се включват пътния данък и ГО, предполагам и дребните разходи /ако не ме мързи да изровя фактурите/, акумулатора – може би, но трябва ли да включа и всички направени през годината разходи за гориво?

Какво да правя с ДДС-то? Съгласно ЗДДС, чл. 25, ал. 3, т.7, данъчното събитие възниква на последния ден от месеца, през който е предоставена услугата по чл. 9, ал. 3, т. 1. Т.е. към тази дата сме имали само разходи без ДДС, няма пряк разход на гориво  и не трябва да правим корекция.
Акумулаторът е закупен по-късно и реално не е „пряк” разход от личното ползване и не трябва да правя корекция. Или бъркам и трябва да върна 0,05 от ползвания ДК за този или за купения преди /в случая дилемата е 90 ст, 10 ст или нищо!!!/
Заслужава ли си да изровя всички фактури за антифриз, крушки, течност за чистачки и т.н. с общ ползван ДК от порядъка на 3-5 лв и да върна в бюджета 15-25 ст?
#1 | 11.12.2017, 10:30
Публикации: 25 / 1
Моля за съдействие. До сега не съм се сблъсквала с личното ползване и ме е страх, да не объркам нещата  :(
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група