Признаване на облекчения само с платени задължения ?

19.12.2017, 09:04 3526 7

19.12.2017, 09:04
Публикации: 3 / 0
Съгласно промяната , за да се ползват облекчения-например ТЕЛК, за деца и др. трябва да нямат задължения към НАП или Общините. При положение че през годината например на майката която е с ТЕЛК и се намалява данъчната основа, в края на годината си подава декларация по чл 22в, но има неплатени данъци към Общината, за което работодателя няма как да знае. Това означава ли че трябва да се искат бележки за липса на задължения към НАП и Общините на всички които ползват облекчения през годината и ако имат задължения какво трява да се направи от страна на работодателя?
#1 | 19.12.2017, 09:55
Публикации: 11932 / 2174
Прави ми впечатление, че в държавни и общински институции направо карат хората да си вадят документ от НАП за липса на задължения. Иначе според законодателството е достатъчно лицето да подаде декларация, че няма задължения и да носи само отговорност за това. Как ще я носи тази отговорност не знам обаче като парите ще се платят от работодателя...
#2 | 19.12.2017, 09:56
Публикации: 83 / 12
Работодателят няма право да изисква каквито и да било бележки и/или удостоверения. Законът е постановил, че декларация от лицето върши работа. Декларацията е свободен текст и прочетох мнение, че е добре в нея да фигурира и текста, че за невярно съдържание се носи наказателна отговорност. Съжалявам, че не мога да посоча източника, но аз лично бих искала лицето да е наясно преди да се подпише. Ето как ще практикувам аз:
За лица без ТЕЛК, които желаят да ползват облекчение по чл.22в – което лице изяви желание ще трябва да ми представи декларация, че няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения. /Ситуацията е: Има облекчение, има декларация/. Ако има задължения и не може да представи такава, няма да ползва облекчение чрез работодател. /Ситуацията е: Няма облекчение, не се изисква декларация/.
За лица с ТЕЛК – ще поискам от всяко едно лице декларация за липса на задължения. Ако лицето осъзнава, че има задължения и няма как да представи такава, то ще поискам да попълни втория вид декларация, че за данъчната година ще подава ГДД. /Ситуацията е: Има облекчение, има една от двете декларации/.
#3 | 19.12.2017, 10:03
Публикации: 11932 / 2174
Работодателят няма право да изисква каквито и да било бележки и/или удостоверения. Законът е постановил, че декларация от лицето върши работа.

Точно така е относно законодателството. Не мога обаче да оспоря правото на работодателя да се позове на достоверна информация от НАП предвид "информираността" на хората за липсата им на задължения. Често всъщност и представа си нямат за това дали дължат или не нещо.
#4 | 19.12.2017, 10:27
Публикации: 48 / 1
Декларация за липса на задължения само за ползващия облекчението ли се подава или и съпругът или съпругата съответно трябва да попълни такава декларация?
#5 | 19.12.2017, 10:29
Публикации: 83 / 12
cvetiiii, ползващия само
#6 | 19.12.2017, 10:32
Публикации: 83 / 12
delphine, напълно съм съгласна с теб, че част от хората не са наясно какво дължат. Затова ми се иска да фигурира текста за наказателната отговорност.
#7 | 19.12.2017, 15:58
Публикации: 11932 / 2174
delphine, напълно съм съгласна с теб, че част от хората не са наясно какво дължат. Затова ми се иска да фигурира текста за наказателната отговорност.

 :good:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група