Фирма без дейност 2017 г.

12.03.2018, 15:35 95526 128

#60 | 12.03.2018, 15:35
Публикации: 200 / 6
Какво да разпечатам като декларацията от статистиката за неактивност, така че да се вижда входящият номер на отчета /ще подаваме в АВ Г2 тези дни/? Мерси.
#61 | 12.03.2018, 15:38
Публикации: 11932 / 2174
Вижте в същата тема отговор 43 - колега е разработил декларация, която е чудесна за този случай. Не е задължително да е Декларацията от НСИ, но и тя да е - кому е нужен входящият и номер ?

доп. Няма проблем иначе и Декларацията от НСИ да ползвате - мнозина го правят и има всички необходими реквизити.
#62 | 12.03.2018, 15:39
Публикации: 6403 / 1129
В АВ не се прилага декларацията за неактивност от НСИ, а се пише декларация свободен текс на основание чл. 38, ал. 9, т. 2 от ЗСч.
#63 | 12.03.2018, 15:48
Публикации: 200 / 6
irenabrili и delphine, благодаря ви!

#64 | 12.03.2018, 15:53
Публикации: 36 / 1
Здравейте,

Смятате ли, че може да не се подава декларацията в статистиката от предприятия, които не са осъществявали дейност?

Питането ми е във връзка с въпрос на клиент за тълкувание на заповед от 19.12.2017 и по-точно - "предприятия, които не са осъществявали дейност и нямат задължение за подаване на ГОД, МОГАТ да подадат декларация в НСИ декларация (приложение 11) ...".

Пожелателна ли е декларацията?
#65 | 12.03.2018, 16:03
Публикации: 200 / 6
При попълване на Г2 в т.1001 Обявени актове какво се избира като опция при дружества без дейност -

*Годишен финансов отчет
или
*Годишен доклад за дейността

или нищо не се маркира?
 
#66 | 12.03.2018, 16:30
Публикации: 11932 / 2174
Здравейте,

Смятате ли, че може да не се подава декларацията в статистиката от предприятия, които не са осъществявали дейност?

Питането ми е във връзка с въпрос на клиент за тълкувание на заповед от 19.12.2017 и по-точно - "предприятия, които не са осъществявали дейност и нямат задължение за подаване на ГОД, МОГАТ да подадат декларация в НСИ декларация (приложение 11) ...".
Пожелателна ли е декларацията?


Хубаво би било , но ... :smile1:

На основание на чл. 20 от Закона за статистиката, декларацията се попълва от всички предприятия, които са осъществявали дейност през отчетната 2017 г., но приходите и разходите за дейността са под 500 лева и не могат да попълнят годишен отчет за дейността, както и от предприятия, които не са осъществявали дейност по смисъла на Закона за счетоводство (ЗСч) през 2017 година.

и   

Предприятия, които не са осъществявали дейност по смисъла на ЗСч и нямат задължение за подаване на ГОД, подават в НСИ декларация, с която да декларират икономическа неактивност за 2017 г., в срок до 30 април 2018 година.


източник : http://www.nsi.bg/node/15818/
#67 | 12.03.2018, 17:05
Публикации: 36 / 1
Именно! И аз това цитирах. Но ми се отговори, че на сайта можело да си пише всичко....
И реално, има заповед и тя си противоречи с написаното на сайта.
Затова се чудя дали има нормативен документ или друга заповед/становище, с което да е "задължително", освен написаното в сайта?


Хубаво би било , но ... :smile1:

На основание на чл. 20 от Закона за статистиката, декларацията се попълва от всички предприятия, които са осъществявали дейност през отчетната 2017 г., но приходите и разходите за дейността са под 500 лева и не могат да попълнят годишен отчет за дейността, както и от предприятия, които не са осъществявали дейност по смисъла на Закона за счетоводство (ЗСч) през 2017 година.

и   

Предприятия, които не са осъществявали дейност по смисъла на ЗСч и нямат задължение за подаване на ГОД, подават в НСИ декларация, с която да декларират икономическа неактивност за 2017 г., в срок до 30 април 2018 година.


източник : http://www.nsi.bg/node/15818/
#68 | 12.03.2018, 17:09
Публикации: 11932 / 2174
На сайта се позовават на чл.20 от Закона за статистиката .
#69 | 12.03.2018, 17:10
Публикации: 34 / 0
Здравейте! Може ли да се подаде в ТР формуляр Г 2 за неработеща фирма с УЕП на физическото лице, което е управител на ЕООД, или с УЕП на фирмата?
#70 | 12.03.2018, 17:27
Публикации: 36 / 1
Успях да се свържа току с представителя на НСИ, който отговаря за тази декларация.
Потвърдиха ми, че не е задължителна!!

Но ако вбъдеще потрябва на управителя код за дейността или друг документ, то няма как такъв да бъде предоставен, поради неподадената декларация.

На сайта се позовават на чл.20 от Закона за статистиката .
#71 | 12.03.2018, 19:06
Публикации: 11932 / 2174
Успях да се свържа току с представителя на НСИ, който отговаря за тази декларация.
Потвърдиха ми, че не е задължителна!!

Но ако вбъдеще потрябва на управителя код за дейността или друг документ, то няма как такъв да бъде предоставен, поради неподадената декларация.

Хубаво би било да има един отговор писмен на такова запитване. Опитът ни е научил, че често зад казани думи по телефона никой не стои. На кого няма да му хареса да не подава още една /поредна / декларация. Добре би било да запитате писмено, ако не възнамерява същият този управител да подава. Впоследствие често забравят обаче какво са говорили, ако им се случи нещо негативно от какъвто и да било характер.
#72 | 12.03.2018, 19:13
Публикации: 36 / 1
Съгласна съм с Вас! В случая е еднократен клиент за консултация, който ще си подава сам декларациите и очевидно не му се разправя. Ако иска! Аз на моите клиенти си подавам.

Но споделих казуса, защото наистина във заповедта не пише за задължение, а за възможност. А документ, в който е написано задължение, аз не намирам.
И след като ми потвърдиха и по телефона, започнах да чувствам загубено времето си, прекарано в НСИ, за нулевите фирми  :smile1:

Хубаво би било да има един отговор писмен на такова запитване. Опитът ни е научил, че често зад казани думи по телефона никой не стои. На кого няма да му хареса да не подава още една /поредна / декларация. Добре би било да запитате писмено, ако не възнамерява същият този управител да подава. Впоследствие често забравят обаче какво са говорили, ако им се случи нещо негативно от какъвто и да било характер.
#73 | 12.03.2018, 19:17
Публикации: 11932 / 2174
И след като ми потвърдиха и по телефона, започнах да чувствам загубено времето си, прекарано в НСИ, за нулевите фирми  :smile1:
:good:
Да, но никой не си е направил труда да изнесе официално тази информация до момента - просто по линията на най-малкото съпротивление подаваме и това е. Това за кода на дейността обаче е действително така. Обикновено го искат от БТруда при сключване на  договор с работодател по техни програми и удостоверението от НСИ с кода е един от документите, който изискват.
#74 | 15.03.2018, 14:28
Публикации: 1 / 0
Благодаря за споделеното  :good: - така и предполагах, че няма да е нещо особено. Един познат пък подаде Декларацията за неактивност на НСИ чрез адвокат - също ОК.
Когато подава адвокат - декларация по чл.13, ал.4 от управителя и по чл.13, ал.5 от адвоката ли се прилагат?
Предварително благодаря!
#75 | 15.03.2018, 14:34
Публикации: 11932 / 2174
Даваме на адвоката Декларацията за неактивност и Декларация по чл.13 ал.4 . Адвокатът сам си прави пълномощното , а собственикът го подписва. Гледам едно такова в момента - пише Пълномощно по смисъла на чл.15 ал.1 т.4 във връзка с ал.2 т.2 от ЗТР.
#76 | 15.03.2018, 16:34
Публикации: 9 / 0
Здравейте,

Смятате ли, че може да не се подава декларацията в статистиката от предприятия, които не са осъществявали дейност?

Питането ми е във връзка с въпрос на клиент за тълкувание на заповед от 19.12.2017 и по-точно - "предприятия, които не са осъществявали дейност и нямат задължение за подаване на ГОД, МОГАТ да подадат декларация в НСИ декларация (приложение 11) ...".

Пожелателна ли е декларацията?   


Задължителна е! В НАП  е без декларация, но в НСИ  - Приложение 11 до 31 март 2018г. трябва да подаде.
#77 | 15.03.2018, 16:43
Публикации: 9 / 0
Но споделих казуса, защото наистина във заповедта не пише за задължение, а за възможност. А документ, в който е написано задължение, аз не намирам.
И след като ми потвърдиха и по телефона, започнах да чувствам загубено времето си, прекарано в НСИ, за нулевите фирми

Не съжалявайте, не сте си загубили времето, но пък сте си спестили глоби!  За тези декларации съм говорила с представители от НСИ  и никой от тях не ме е посъветвал да не подавам Приложение 11, а напротив. Говорила съм с Кармен Искрова, с Татяна Николова и Марин Геров в различни дни.  А и като се замислите: как удостоверявате, че фирмата не е имала дейност, ако не подадете някакъв документ. Както съм чувала от стари юристи: "Дума към дело не се пришива" Така, че ..... решението си е Ваше.
#78 | 15.03.2018, 17:34
Публикации: 1 / 0
Колеги, как считате да процедирате при изпълнение на ангажиментите по годишно приключване на ЮЛНЦ за 2017г.? Освен пререгистрация в ТРРЮЛНЦ до 31.12.2020г. и публикуване на ГФО и Доклад до 31.05/30.06.2018г., какво друго следва? Съставил съм ГОД, но тогава как да подам декларация за неактивност, откъдето НАП да разбере, че ЮЛНЦ не е упражнявало търговска дейност? Не следва ли, в изпълнение на последните промени, ЮЛНЦ да декларира пред ТРРЮЛНЦ, че не е упражнявало икономическа дейност?
#79 | 16.03.2018, 15:31
Публикации: 11932 / 2174
Здравейте,
Смятате ли, че може да не се подава декларацията в статистиката от предприятия, които не са осъществявали дейност?
.....................
Пожелателна ли е декларацията?

Независимо, че в дискусията стигнахме до някакви отговори реших да запитам писмено на обявения от НСИ имейл за връзка с потребители. На въпроса за задължителността на подаваната Декларация на фирми без дейност получих следния официален отговор от НСИ  :

Скрит текст :
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група