Командировки

07.02.2012, 18:16 8225 5
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

07.02.2012, 18:16
Публикации: 275 / 8
Командировката на самоосигуряващ се управител и съдружник на ООД и управител на ЕООД  признава ли се за разход на дружеството за данъчни цели?
#1 | 07.02.2012, 19:57
МамаБожка
Има едни писма на НАП от времето на мама Мургина, в които се тълкува, че за да бъдат признати разходите на управителя  в  командировка за данъчни цели, трябвало между дружеството и управителя му да има сключен ДУ, с което аз не съм съгласна, защото такъв договор е сключен по силата на съдебното решение, следователно тези разходи  аз си ги признавам за данъчни цели, а напърите да си ги тълкуват както искат. Ето ги и писмата:

МИНИСТРЕСТВО НА ФИНАНСИТЕ
НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ


Изх. № 24-34-641 / 29.02.2008 г.




МИНИСТЕРСТВО НА ФИНАНСИТЕ
НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ
ДИРЕКЦИЯ „ОБЖАЛВАНЕ И УПРАВЛЕНИЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО” - СОФИЯ


5_330 / 09.04.2008


#2 | 08.02.2012, 08:02
Публикации: 6317 / 1026
Няма проблем. Търговецът може да си командирова когото си поиска във връзка с работата си, дори лице, което не е в никакви други взаимоотношения с дружеството, освен определените задачи в командировачната заповед.
#3 | 08.02.2012, 12:52
Публикации: 275 / 8
Благодарност за изпратените отговори, но чл.33, ал.1,т.1 и т.2 ,ал. 2 т.1 и т.2 от ЗКПО ме объркват.
#4 | 08.02.2012, 13:10
Публикации: 6317 / 1026
Защо трябва да ви обърква? Водещото в чл.33 е в какво качество се извършва пътуването. Щом е във връзка с дейността - няма проблем. Не се признават, ако примерно съдружниците празнуват 14 февруари на остров Бали. :smile1:
#5 | 08.02.2012, 14:40
МамаБожка
Съгласно разпоредбите на чл.33 ЗКПО, за данъчни цели се признават разходите по пътуване и престой на собственика, ако между дружеството и него има сключен договор за управление.

Съгласно ТЗ чл. 141 ал.7 Отношенията между дружеството и управителя се уреждат с договор за възлагане на управлението. Договорът се сключва в писмена форма от името на дружеството чрез лице, оправомощено от общото събрание на съдружниците или от едноличния собственик.

Данъчните тълкуват, че ако липсва писмен договор за управление различен от този по чл.141 ал 7 от ТЗ, тези негови разходи не се признават за данъчни цели, с което аз не съм съгласна, защото данъчно задълженото лице извършва тази командировка във връзка със стопанската дейност на предприятието
Чл.33-ЗКПО
(1) Признават се за данъчни цели следните счетоводни разходи за пътуване и престой на физически лица, когато пътуването и престоят са извършени във връзка с дейността на данъчно задълженото лице:
1. разходите за пътуване и престой на физически лица, които са в трудови правоотношения с данъчно задълженото лице или са наети от него по извънтрудови правоотношения, включително на управители, членове на управителни или контролни органи на данъчно задълженото лице;

И да, както е посочила irenabrili, ако командировката на управителя е на някой плаж на о. Бали, то това не са рзходи за стопанска дейност. Всичко друго обаче, свързано с дейността на фирмата, вкл. и командировката на управителя си е присъщ чист разход.
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
За 7,99 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове