Осчетоводяване на услуга - реклама - не е основна дейност

11.02.2018, 10:54 2403 2

11.02.2018, 10:54
Публикации: 19 / 0
Здравейте, за първи път сключвам договор с фирма  дистрибутона на   кафе ,която ми предоставя кафе машини за ползваме и ми дават 5000 лв за сключването на тригодишен договора.Тоест като реклама .Аз пуснах фактура за съответните пари за реклама тоест сметка 703 - услуга,защото е реклама.
Въпроса ми е този приход как ще ми се отрази в края на годината?Основната ми дейност е ресторантьорство
#1 | 11.02.2018, 11:14
Публикации: 147 / 41
Здравейте,

Предполагам, че става дума за маркетингово споразумение в което Вие се задължавате да достигнете някакви цели, които може да са за време (2 години) или обем продажби (300 кг).
Приходът е свързан с основната Ви дейност и това не трябва да Ви притеснява. Подходът към него може да бъде различен - или го признавате като текущ приход за периода независимо от споразумението, или го разделяте на няколко части в зависимост от финансовите периоди за които е сключено споразумението (ако е повече от един). Малко по сложен е случая, ако имате като цел постигането на обем от продажби (килограми кафе).

Но независимо от всичко приходът си е от основна дейност.

А кафемашината, ако държите да присъства в счетоводството следва да я отнесете в задбалансовите сметки в частта им за чужди ДМА.

Дано съм успял да помогна. Приятна почивка.
#2 | 12.02.2018, 06:27
Публикации: 19 / 0
Благодаря много. :smile1:
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група