Доплащане за стаж

12.02.2018, 15:35 6260 13

12.02.2018, 15:35
Публикации: 7 / 0
Здравейте !
Фирмата , в която работя към момента е " пропуснала " да ми впише трудовия стаж , както и доплащането за него ( в размер на 0,6 % ) още от постъпването ми на работа . Работя във фирмата от 9 месеца , не получавам фиш за РЗ . Моля за съдействие какво да направя ?
#1 | 12.02.2018, 15:45
Публикации: 1302 / 183
Доплащането не е за ТРУДОВ стаж, а за ПРОФЕСИОНАЛЕН опит, така че може и да не са забравили.
Сравнете предишните си длъжности с настоящата.
Ако са различни като функционални задължения, значи нямате право, например, ако сте работили като екскурзовод, а сега сте монтьор.
Що се отнася до фиша, изискайте си го устно, той си е за вас.
#2 | 12.02.2018, 15:57
Публикации: 7 / 0
Здравейте , длъжността преди и сега е еднаква , какво следва в случая
#3 | 12.02.2018, 16:12
Публикации: 9339 / 1571
Здравейте , длъжността преди и сега е еднаква , какво следва в случая
Да представите пред сегашния си работодател трудова книжка или друг документ, доказващ стажа Ви по съответната длъжност и да поискате да Ви плаща допълнително възнаграждение.
Първо погледнете какво пише в трудовия Ви договор за основна заплата, признат трудов стаж и размер на допълнителното възнаграждение
#4 | 12.02.2018, 16:22
Публикации: 7 / 0
Благодаря ви :) Успешен ден :)
#5 | 21.02.2018, 14:19
Публикации: 7 / 0
Здравейте , имам още един допълнителен въпрос : От фирмата ми казаха че доплащането за трудовия стаж могат да ми го впишат от днешна дата , не можело със задна дата ( т.е. от постъпването ми на работа ) Така ли е по закон , наистина ли нестава със задна дата ? Също така искам да знам губя ли пари от това че досега не са ми доплащали за стаж ? И ако губя може ли да направя нещо по въпроса да си получа парите ?
#6 | 21.02.2018, 14:49
Публикации: 1187 / 228
Ако фирмата е"пропуснала" да Ви го впише и това обстоятелство може да бъде доказано по надлежен ред(примерно в договора включен процент клас и години, а няма съответно начисление, или сте предала трудова книжка на работодателя с декларация) - имате право и основание да си го търсите. Ако сте представила документи, удостоверяващи трудов стаж на по-късен етап - от този момент нататък. Все пак работодателят(а дори и клетият счетоводител  :cray: ) не е ясновидец.
#7 | 21.02.2018, 15:09
Публикации: 7 / 0
Трудовата книжка я предадох в деня на назначаването с декларация . Какво следва , какъв е реда ?
#8 | 21.02.2018, 15:18
Публикации: 1187 / 228
Следва да идете и да се разберете като хора. Така е най-добре за всички.
#9 | 21.02.2018, 15:24
Публикации: 7 / 0
Явно вие не сте вникнали във въпроса ми . Опцията да се разберем като хора я преминах с резултат , че от днешна дата ще ми впишат допълнителния трудов стаж . А аз питам какво да направя за изминалия период откакто работя във фирмата , при условие че съм предала всички документи в срок още при постъпването ми на работа ?

Моля ако не знаете или не разбирате въпроса не ми губете времето Hrili !!!

#10 | 21.02.2018, 15:35
Публикации: 4394 / 734
Теоретично може да се връщат назад и да коригират ведомости и декларации, но си е, грубо казано, безсмислен труд.  Ако неплащането е по недоглеждане/вина на фирмата може да го сметнат, сумират и да ви го начислят/платят сега като бонус или някакво друго плащане към текущата заплата. Ако успеете да ги убедите де.
#11 | 21.02.2018, 15:39
Публикации: 7 / 0
Най после да получа компетентен отговор :) Благодаря ви , bobo :)
#12 | 21.02.2018, 17:17
Публикации: 1187 / 228
И все пак да отговорим на фундаменталния въпрос "Какво следва?", понеже все още стои неразгледан. След като варианта да се разберете като хората не се е състоял, както казвате, остава варианта да се оплачете в Инспекция по труда. Уточнявам го, тъй като не е споменат, а другите възможности са изчерпани, с риска работодателят да ви "вдигне мерника", което е естествено в тази ситуация. При положение, че ще ви плащат клас от този момент нататък, явно не сте се споразумели да ви начислят една обща сума за пропуснатите минали периоди.


п.с. Като допълнение към мнението на колегата Бобо - аз не смятам, че е удачно този клас да се начисли под форма на някакво друго плащане или бонус към текущата заплата. Напротив - аз бих казал на отговорния служител да го начисли именно като обща сума клас за минали периоди( за да се спести преправяне на ведомости и преподаване на декларации). Изхождайки именно от това, че човека може да се оплаче в ИТ. Ако го начисля под друга форма не бих могъл да докажа какво точно съм платил - някакъв бонус или друго доплащане, обаче къде е губещия се клас(който всъщност е допълнително възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит, но ние си му казваме "клас" накратко, вместо ДВПТСПО) - аз бих попитал така, ако бях инспектор. А ако е начислено именно като такова, е видно че преди проверката съм си отстранил слабостта, за работника не са настъпили вредни последици...
#13 | 21.02.2018, 20:31
Публикации: 254 / 17
Законно имате право на тези пари до три години.
Законно е само и единсвено да се коригират РПВ за тези 9 м



Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група