ЗО при неплатен отпуск на непълнолетно лице

19.02.2018, 11:17 1424 6
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) този раздел.

19.02.2018, 11:17
Публикации: 99 / 3
Наемат се на работа непълнолетни лица. Работят известно време, след което излизат в неплатен отпуск /без значение е по чия инициатива/, докато отново има нужда от тях. Въпросът е за неплатения отпуск дължат ли здравни осигуровки?
#1 | 19.02.2018, 11:31
Публикации: 7242 / 1082
Наемат се на работа непълнолетни лица. Работят известно време, след което излизат в неплатен отпуск /без значение е по чия инициатива/, докато отново има нужда от тях. Въпросът е за неплатения отпуск дължат ли здравни осигуровки?
Отваряте ЗЗО, чл.40 и четете. Ако намерите текст: " Задължително осигурени за сметка на бюджета са всички лица до навършване на пълнолетие", можете да не внасяте ЗОВ.

В момента интернетът ми е много слаб и не мога да проверя.
#2 | 19.02.2018, 11:38
Публикации: 254 / 17
Чл.40, ал.3, т.1 ЗЗО- не ви внасят осигуровки. Отпускът трябва да е на основание чл.160, ал.1 КТ. Официално инициативата не може да е на работодателя.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 95 от 2006 г., в сила от 24.11.2006 г., изм. - ДВ, бр. 15 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) Осигуряват се за сметка на държавния бюджет, освен ако не са осигурени по реда на ал. 1:
1. (доп. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., доп. - ДВ, бр. 98 от 2015 г., в сила от 01.01.2016 г.) лицата до 18-годишна възраст и след навършване на тази възраст, ако учат редовно - до завършване на средно образование, но не по-късно от навършване на 22-годишна възраст;
#3 | 19.02.2018, 11:55
Публикации: 99 / 3
т.е. внасям ЗОВ само за времето, през което са работили, а след това отново ги осигурява държавата?
#4 | 19.02.2018, 11:57
Публикации: 254 / 17
т.е. внасям ЗОВ само за времето, през което са работили, а след това отново ги осигурява държавата?

Естествено.

То и да не ги осигуряваше държавата, да не мислиш, че работодателя дължи здравното за времето на НО по чл.160, ал.1 КТ


Не подвеждайте работодателите си, поради незнание!
#5 | 19.02.2018, 12:03
Публикации: 99 / 3
Благодаря, цитатите от ЗЗО ми бяха достатъчни по-скоро като потвърждение, нямам нужда от назидание :-)
#6 | 19.02.2018, 14:20
Публикации: 254 / 17
Благодаря, цитатите от ЗЗО ми бяха достатъчни по-скоро като потвърждение, нямам нужда от назидание :-)
Не е назидание.

Просто масово се подава д6 и д1, плащат се едни осигуровки, без основание, защото не се познава законовия ред.

Щом смятате, че го знаете, което очевидно не е така, моля!
В момента тук са: 0 Потребители и 1 Гост
Пълен достъп в КиК Инфо
за 9.89 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
група с над 25 000 членове